1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

ORA Mandarin üretim programını neden erteledi?

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde Montimahir tarafından 30 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bilindiği gibi ORA, Dünya' daki en büyük üretim çiftliklerinden biri ve çeşitli türlerden şimdiye kadar ürettiği canlı sayısı 10 milyon bireyin üzerinde. Dün yabancı forumlardan birinde, ORA 'nın mandarin programına ara verdiği haberleri konuşuldu.

ORA' dan yapılan açıklamada, programın durdurulmasının nedenleri arasında;

-Piyasada "ev üretimi"" ya da "ORA kültürü" adı altında pek çok sahte balığın satılmaya başlanması. Vahşi yakalanmış ufak ve çelimsiz bireylerin "kültür" denerek yüksek fiyattan hobiciye satılmak istenmesi.

-Hobicilerin kültür balıklara istenilen beslenme ve yaşam ortamlarını sağlayamayarak balık kaybı yaşamaları ve bunun sonucunu ORA' ya mal etmeleri. ORA çiftliğinden sağlıklı ve hazır yemleri yer şekilde ayrılan balıkların bu koşullara bağlı olarak fazla yaşatılamaması.

- Yavruların 3-4 cm 'lik satış boyuna gelene dek 15 aylık bir süreçten geçmesi gerektiği(soytarılardan 4 kat uzun bir süre). Bu zaman zarfında satışların maliyetlerin çok altında kalması ve kurtarmaması.

- Mandarin ve henüz üretilmemiş pek çok deniz balığı için, kültür üretim maliyetlerinin vahşi yakalanmış balık fiyatları ile rekabet edecek şekilde düşürülüp düşürülemeyeceği konusundaki belirsizlik.

gibi konular yer alıyor.

bluemandarin_lg.jpg

Çiftlik/hobici kültür piyasasının en büyük sıkıntısının, piyasada vahşi ithalat rakamları ile rekabet edememesi olduğunu biliyoruz.

Görülen o ki denizlerdeki balık nüfusunun tehlike altında olduğu ve yerel kültürlerin desteklenmesi gerektiği mevhumu çoğu hobici için hala gereksiz bir ayrıntıdan ibaret. Mercanlar için verilen onca para bir balık için çok görülebiliyor.

Pahalı bir acro türü için cüzdan açılıyor, ancak kimse; daha sağlıklı, parazitsiz, kuru yeme alışık bir soytarıya 50 tl harcamak istemiyor, onun yerine 30 TL' lik vahşi bir soytarı alınıyor.

ORA' nın kültür üretimleri hakkında çeşitli hobici şikayetleri de söz konusu. Çoğu hobici, çiftlik tarafından " her türlü hazır yeme alışık" denilerek satılan balıkların, kendi tanklarında hiçbir yemi almayarak açlıktan öldüğünden şikayetçi.

Steril cama cam tanklarda yetişen bireylerin, önüne düşen hareketsiz hazır yemlere alıştıkları için, kumu kayası ve başka balıklar olan tanklarda avlanma yetileri gelişmediğinden yem alamadığını ve sonuçta öldükleri bildiriliyor. Bunu deneyimleyen hobici de haklı olarak 40 dolarlık vahşi mandarinleri tercih ediyor.

Ancak Matt Pedersen' in üzerine bastığı bazı noktalar var ki;

- Mandarin' ler yüksek akıntılı tanklarda ne verirseniz verin avlanamaz. Avlarının gözlerinin önünde sabit durması ya da çok az hareket etmesi gerekmekte. Çoğu hobicinin yüksek akıntılı tankı, mandarin bakımına asla uygun değil.

-Pod avcısı olan balıkların beslenebilmesi için podların kayalar, kum ya da kalın mercan kırıklı bir tabanda göz önünde olmaları gerekmekte. Her türlü hazır yem için de bu aynı. Özetle siz yemi tanka atarsanız ve direkt tabana inip orada kalmazsa, mandarininizi hiçbir şekilde beslemiş olmuyorsunuz.

-ORA' dan sağlam çıkan balıklar, "ara dükkanlarda" iyi beslenemediği ve bakılmadığı için, en azından ORA' daki özen gösterilmediği için zayıflayıp sağlıksızlaşmakta.

Özetle; özel bakım ve ortam gereken bu türün kültür üretimi, yukarıda yazılı nedenlerden dolayı günümüz itibari ile tehlikeye girmiş durumda. Aynı şey Banggai kardinaller ve pek çok tür için de geçerli.

İleride tang ya da angel türlerinin üretimi de söz konusu olursa, aynı sıkıntıların yaşanıp yaşanmayacağı şu an için muallakta.

Bu konuda biz hobicilere düşen önemli görevler var. En önemlisi, tanka alacağı canlı hakkında ön bilgi sahibi olup, davranış ve beslenme şekilleri hakkında tecrübeleri dinlemek ve okumak.

Kültür üretiminin aşamaları ve maliyetleri konusunda bilgi sahibi olmak, yerel üretim canlıların sağlık/ beslenme ve doğadaki vahşi nüfusun korunması açısından önemli rol oynadıklarını idrak etmek.

Yerel üretimlere destek açısından, pahalı mercanlara ayırdığı bütçenin bir kısmını da yerli üretimlerin "satış fiyat farkı" 'na ayırabilmek. Böylece kültür üretimine dolaylı katkıda bulunarak piyasadaki vahşi toplanmış canlı talepleri ile rekabete sokabilmek.

Konuyu takip etmek isteyenler için bağlantı:

Kültür mandarinler nereye kayboldu?

TencoMelih, Okurt, murat parin ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ora tek rakibim olarak güzel işler yapıyor, taktir ediyorum. :D

Güzel haberler sayilmaz Mahir ama her zamanki gibi dışarıda başlayan haberler.

TencoMelih, Okurt, murat parin ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bence pek güzel bir haber değil :)

TencoMelih bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Evet program durmuş pek iyi sayılmaz ama şikayetler yersiz sayılmaz, tabii bunda Ora ne kadar suçlu tartışılır.

TencoMelih bunu beğendi.
  5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Ora orada kalsın biz "buraya" bakalım...:D

TencoMelih ve murat parin bunu beğendi.
  6. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    ORA' lı bile olmamak...

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ora'lı olmak lazım, görmezden gelmemek lazım ama az türde de olsa, mütevazi oluşumlar da olsa onlardan daha iyi olunabilir. Bu da emek ve yürek ister, iddalı olmak ister. Gün ola harman ola Alpi çalışıyor. :)

TencoMelih, murat parin, veysel ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Temel abim arkamda sen olduktan sonra ora, bura, şura hepsini sollarız evvel Allah...:)

TencoMelih, murat parin, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  9. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Ticari kaygı ağır basmış.Mandarin balığındanda kar etmeden satsaymış firma batmazdı muhtemelen..Palyaçoların onlara sağladığı kazancın küçük bir kısmınıda doğaya kazandırmış olsa ne olurdu?

TencoMelih ve Alparslan bunu beğendi.
  10. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Aquanerd blog' unda konuya yer ayırdı ve kültür balıkların hobiciler tarafından %100 desteklenmesini gerektiğini yazdı.

Sektöre yakın bir akrabamdan duyduğuma göre, Türkiye' de şu anda tüm ticari balık çiftlikleri buna benzer bir krizdeler. Yurtiçinde talep görmeyen sofralık balıklar zararına Avrupa' ya veriliyor.

11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bir ay kadar önce özel haberde balık çiftlikleri çok güzel anlatıldı. Bir kaç vatandaşımıza ait balık çiftlikleri gösterildi haberde. Balıkların yüzde 99 nun yurt dışına satıldığı yönündeydi. Üretim çiftliğinin kurulum maliyeti anlatılanlardan biri için, 5 milyon dolar olduğunu söyledi. Birde deniz altından görüntülendiğinde normal deniz balığı popilasyonunun da bu çiftliklerin olduğu bölgede arttığı bariz olarak görülüyordu. Avlanmanın yasak olduğu bölgelerdeki gibi. Türkiye ve dünyada örnekleri mevcut. Türkiye'de doğru düzgün balık tüketimi olmuyor belli başlı balıklar tercih ediliyor. Üretim balıkları da fırsat bulunduğunda iki üç katı fiyattan satılıyor bu kimden kaynaklanıyor bilmem bilemem. :cool:
    Reklam arkadaş ben onu bunu bilmem ben her zaman dile getirir anlatırım bunu şimdi herkes balık çiftlikleri zararlı diyor hadi çık işin içinden.
    Sadece hobi olarak bakmayalım bu kültür balıkçılığına, bu işi dürüstçe ve istekle yapanlar olduğu sürece doğa her anlamda desteklenmiş olur.

Kızıldeniz Akvaryum bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş