1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Orandamın kuyruğu kopuk,hastalık belirtisi midir?

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde lades tarafından 16 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Arkadaşlar orandamı satın alırken de kopuktu arka kuyruğu, akvaryumcu birşey olmaz düzelir dedi, sürekli balık aldığım tek akvaryumcudur kendisi, fakat sormakta yarar gördüm, bu kopuk kuyruk düzelir mi, hastalık belirtisi midir? Teşekkürler.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hocam kopuk kuyruk derken tam olarak nerden kopuk. Eğer kuyruk kısmı hiç yoksa işi zor. Ancak tül kısımlarında hasar varsa düzelir.

3. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Tül kısmı abicim, kökten diil. Photoshopum yüklü olmadığından resmini küçültüp yükleyemedim. Mantar belirtisi olabilir diye tedirgin oldum da. Bir de şu bahar aylarında hava değişimlerinden dolayı mantarlar ortaya çıkar mı, ne yapmak lazım acaba hocam?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bahar aylarıyla alakası olacağını sanmıyorum hocam tabi hatalı bir su kullanılmadığı sürece. Sözünü ettiğin kuyruk hasarı düzelecektir iyi bakımla birlikte. Mantar hastalığı akvaryuma sürekli balık girişiyle birlikte hatalı hasta balıkla gelebilir bu çok önemli. Onun dışında ayda bir japon balıklarına hafif tuzlu su ile banyo yaptırabilirsin. Bu mükemmel bir korumadır. Pek bilinmez ama balıkların üzerindekinin yanında solungaçlarda olan parazitleride söker atar.

lades bunu beğendi.
  5. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Bence yüzgeç erimesi gibi geldi ama, aslında fotoğraf filan daha iyi olurdu ama yokmuş. Ben yüzgeç erimesi diye düşünüyorum foto koyarsanız aslında iyi olur.

6. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Tekrarddan kuyruğu yüzgeci kanlandı hayvanın. Tuzlu su yapıp içine koydum birkaç sanıye, balığın vücudunda salya şeklinde sıvılar aktı, bir de üst yüzgeci genelde dik değil. Hayvan gidici galiba. Sürekli diğer japonlarla birliklte ama sadece onda belirtiler var. Bu saatten sonra kurtarılır mı acaba?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hocam balık aktif gibi geldi bana. Çok büyük sorunu yok gibi görünüyor. Damacana su ile su değişimi yaparsan ve sarımsak verebilirsen minik parçalar halinde iyi olur. İnşallah kaybetmezsin balığı ne diyelim.

lades bunu beğendi.
  8. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Temel hocam dün balığı akvaryumdan ayırdım, dinlenmiş suya biraz da tuz koydum, biraz bakteri ekledim, hava da verdim,yem vermedim, bugün daha iyi görünüyor, üst yüzgeci dik duruyor,sarımsak verdim biraz, biraz da yem verdim,yarın suyunun birkısmını da değiştiricem. Vücudundan çıkan salya gibi madde neydi acaba hocam? Acemiyiz işte hocam idare et bizi, hayvancaaz ölmesin yazık.:) Büyük de bir balık, hem de 13tl para saydım:)

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Eriyen ya da tepki veren mukoza salyası hocam. Tuzlu suya girince veya ortama tepki verince salgılar balıklar.Mukozaya hasar vermemeye çalışmak en güzeli. Sarımsak ve bezelyeye devam çok önemli.

10. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Haşlayarak mı veriyorduk yoksa çiğ mi? Ne kadar süre devam etmekiyim?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sarımsak ve bezelyeyi periyodik olarak veebilirsin. Bunları sadece balıklarda sorun olunca kullanıcak şekilde düşünme haftada iki kez verebilirsin. Bezelye taneleri haşlanmış ve dış kabuğu soyulmuş olacak hocam. Taneleri hafif parçalamadan ezerek akvaryuma bırakabilirsin balıklar gerisini getirir.

12. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Sarımsak da haşlanıyor mu hocam?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayır hocam haşlanmıyor, bir diş sarımsağın zarını soyup ihtiyaç kadar ve balık sayısına göre minik parçalara kesip verebilirsin. Minik parça alıyorlarsa süper ama almazlarsa yemlerine sarımsak suyu emdirebilirsin.

lades bunu beğendi.
  14. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Temel hocam galiba balık ölmeyecek. :basardim: Tekrar akvaryuma koydum, yem yiyor üst yüzgeci de dik.. Fakat mukozayı nasıl tamir ederiz bilmiyorum. Zaten pulların bir kısmı aldığımda bu şekilde dökük gibiydi. Bir kaç fotoğrafını eklemek istedim. Herkese teşekkürler.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sevindim Hocam maşallah. Mukozayı tamir etmek bizim işimiz değil elbette ama destek olabiliriz. İyi beslenme ve eğer imkanın varsa aqua safe kullanabilirsin. B vitamini ve mukoza korumasında etkilidir. Her bu tarz üründen haz etmem ancak aşağıdaki ürün diğer farklı faydaları da iddaa etse de ben mukoza korumasına etkisini iyi bulurum. Ancak direk balık olan akvaryuma dökme sadece su değişiminde beklettiğin suya ekleyip su değişimini yapman gerek.

• İçerdiği çeşitli kolloidlerle, mukoz membranını korur.
    • Magnezyum ve anti-stres faktör olan B1 vitaminini içerir.
    • Balık nakliyelerinde stresi yok eder.
    • Damızlıkların kondisyonlarını geliştirir ve bitki gelişimine yardımcıolur.
    • Balık, tedavi için karantinaya alındığında mukoza ve deri iyileşmesini hızlandırır.
    • AquaSafe ile kombine edilecek ideal ürün, TetraApua Easy Balance'dir. Bu ürün, su içerisinde zamanla eksilenmineralleri tekrar suya kazandırarak, suyun mineral dengesini korur ve böylece periyodik su değişimlerinin süresini uzatır.
    • Tüm tatlı su ve deniz akvaryumları için.

lades bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş