1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Orange Back Fairy Wrasse Hasta

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Erdal tarafından 24 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Erdal

Erdal

Merhabalar arkadaşlar balık yaklaşık bir haftadır dik yüzüyor bugünde geriye doğru takla atmaya başladı. Dışarıdan hiç bir sorunu yok, yara beresi yok, hatta aktif olarak yem yiyor, kabızlık yok dışkı yapıyor. Hava kesesi patlamış olma ihtimali yada yapılacak herhangi bir şey var mı ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

DSC03729.JPG

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Evet büyük ihtimalle hava kesesi sorunu veya kabızlık sorunu var, buna dekompresyon hastalığı da diyebiliriz. Karın bölgesinde şişlik var mı? Balığa haşlanmış ve zarı çıkarılmış bezelye ezip yedirebilirsen her iki sorunda da faydası olur. Kabızlık gözlemin oldu mu bilemiyorum, bu da bu soruna yol açabilecek nedenler arasında. Bu durumda şırınga ile zeytin yağı vermek gerek ama balık küçük tür olduğu için oldukça zor. Yeme emdirmek yolu ile alır mı fikrim yok ama o şekilde ps uzunca bir süre toplamayı kesecektir. Bezelye ve suya bolca oksijen vererek, ilave hava motoru bağlayarak ve yine yüzeyi dalgalandırarak destek olabilirsin.

3. Erdal

Erdal

Abi kabızlık sorunu yok, karnı şiş değil, küçük balık değil, ağzına şırınga girebilecek durumda zeytin yağı verebilirim.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kabızlık veya şişlik yoksa şırınga işlemine gerek yok. Bezelye yerse deneyebilirsin. Bol oksijen sağlayıp beklemekten başka yapılacak pek birşey yok.

5. Erdal

Erdal

Tamam abi yanlız bu akşam sump a alacağım bir kaç balık sataşmaya başladı. Orada sorun olur mu ?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Motorlar çekmezse sorun olmaz.

7. Erdal

Erdal

Motorun olmadığı yere koyarım abi akşam oksijeni bol bir yere alayım ben onu.

8. Erdal

Erdal

Dün akşam sumpa aldım. Sabaha kadar yattı bir köşede sabah 1 adet yem verdim onu yedi ve geri yatmaya geçti. Umarım düzelir.

veysel bunu beğendi.
  9. Erdal

Erdal

Balıkta bir değişiklik yok hala sumpun içinde yaşamaya devam ediyor gün aşırı az yem veriyorum. Yalnız yüzgeçlerinden hava kabarcığı çıktığı gördüm.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hava kabarcıkları çıkmıyor ama ortamdaki ps su çıkışından yayılan kabarcıklar yapışıyor. Hava kesesi patlak ise hemen düzelme olmaz zaman alır ve düzelme olmama ihtimali de vardır.

11. Erdal

Erdal

Anladım abi gün aşırı yem veriyorum akşamda sumpun ışığını 1 - 2 saat açıyorum. Yapmam gereken başka bir şey var mı ? Ps in olduğu bölmede değil abi ilk gözde direk inişlerin olduğu yerde ps motorunun baskısı olur hayvan rahat edemez diye düşündüm. Orada da bol kabarcıklı bir ortam var :)

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fark etmez Bu halde inişte oluşan kabarcıklar o zaman. Orada oksijen iyidir bence dursun biraz. Yemi biraz artır iyi olur.

13. Erdal

Erdal

Tamam abi

14. Erdal

Erdal

Balık iki gündür ters yatıyor. Hala yem yiyor ama durumu kötüye gitmeye devam ediyor.

15. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Düzelmeyecek galiba Erdal, yem yiyor olması iyi ama.

16. Erdal

Erdal

Düzelmeyecek Veysel benimde ümidim yok hiç bir gelişme olmadı hatta dahada kötüleşti denize atayım bari :)

veysel bunu beğendi.
  17. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Olabilir aslında son demlerini orada geçirsin.

18. Erdal

Erdal

Akşama denize bırakırım yapacak pek bir şey kalmadı. Gerçi bir şey yapılamadı elden gelen bir şey yok :)

19. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    SEn kurtarmak içn baya uğraştın Erdal, olmadı mı olmuyor. Ölecek bari denize bırakılınca ölsün.

Erdal bunu beğendi.
  20. Erdal

Erdal

Denizde en azından besin döngüsüne katkıda bulunur çöpe atmaktan iyidir :D

veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş