1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Orhan abi ile başlayan bir anı

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde reis tarafından 16 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Merhabalar, bugün sizlerle sohbet tadında aklıma geldikçe gülmekten yerlere yatar olduğum bir anımı paylaşmak istiyorum. :)

Konu bundan yıllar evvel dıy işlere zaman ve kafa ayıracak zamanlarımın olmadığı,her gereksinimi akvaryumculardan temin ettiğim dönemlerde geçiyor.

Orhan abinin (verko) ozamanlar eski işyerinde duvara gömme iki tane çok güzel akvaryumları vardı.Onları nereden bulduysa çok güzel kayalarla dekore eder,bazen dekoru beğenmez daha güzel dekorlar oluştur,tabana bazen silis,bazen mercan kumu serer ama ne yapar eder mutlaka bir başka güzellik katardı. :)

Günlerden birgün Orhan abinin yanına uğradım. Tabi gözüme ilk çarpan şey herzamanki gibi akvaryumlar oldu. :) Ama busefer nerden bulmuşsa çok güzel delikli felan bir kaya bulmuş ve akvaryumun tam ortasına yerleştirmiş ve altına hava taşı koymuş.Hava kabarcıkları kayadaki deliklerin içinden çıkıyor ve harika görünüyordu. Tabi kayaya resmen hasta oldum.Yeni yaptığım 400 litrelik akvaryumumda kayayı hayal eder oldum iki dakikada. :D Hemen sordum Orhan abiye bu kayayı bana satarmısın diye. Orhan abide kesinlikle satmam ben o kayayı taaa nerelerden getirdim satarmıyım hiç dedi. .8. Tabi taktım kafayı,Orhan abinin altından girip üstünden çıkıyor, dil döküyor vs yapmadığım kalmıyordu. :hasta: Orhan abininde bir huyu var çok nefret ederim. Birşeyi satmıyorum derse ölür genede satmaz. Yada satsa bile anasının kızlığını isterki almasınlar. montz: Bunca uğraştan sonra en sonunda razı oldu satmaya ama keşke satmaz olaydı.Zaten hikayenin başlangıcıda bana bu kayayı satmayla başladı. :) Kayaya ozamanın parası tamı tamına 50 tl istedi. aha:gif 50 tl büyük para ozamanlarda! Burda ev kiraları 30-40 tl idi hesabı yapın artık. aha:gif kayada gelse gelse 10 kg luk bir kaya. Az daha ümmüğünü sıkacaktım bukadar para istenirmi bir taş parçasına diye. :D Orhan abi, bu kayay 50 değil 5 tl istiyorsun dimi? Yanlışlık olmasın bir sıfır fazadan koydun galiba diye sordum. Cevap ise tam Orhan abiye yakışır bir cevap oldu; 50 tlden bir kuruş aşağı olmaz,işine gelirse 49 tl versen gene vermem deyip kestirip attı lafı. montz: Satası yokya almayayım diye elinden geleni yapıyordu. montz: Tabi bende Allah ın taşına bukadar para istenirmi diye homurdana homurdana çıktım dükkandan. Akvaryumcuları geziyor,ama birtürlü o kayaya benzer güzelikte ve büyüklükte kaya bulamıyordum. Aslında bulmasına buluyordum ama hep ufak kayalardı ve 5-10 tl para istiyorlardı tanesine. .8. Mantıklı düşünmek gerekirse o ufacık kayaları 5-10 tl istiyorlarsa Orhan abinin kocaman kayası 50 tl eder diye düşünüp bastım parayı sonunda kayayı Orhan abiden aldım. :basardim:

Eve geldim kocaman kaya kucağımda,hanım baktı şaşırdı,bu ne ? diye tepki verdi hemen. :) dedim hanım sus konuşma bak bu kayayı sudan ucuza aldım ( iki aylık kira parası nasıl sudan ucuz oluyorsa :D ) Orhan abiyı kazıkladım bu kaya enaz 100 tl eder ben 50 tl ye aldım . :D :D :D Tabi hatun neyin nekadar ettiğini bilmediğinden ses çıkartmadı. :)

Aradan birkaç ay geçti. Birgün Tuzlaya bir iş için giderken yolda biryer gördüm. Hemen arabayla geri döndüm acaba yanlışmı gördüm diye. huh: Birde baktımki ne yanlış görmesi bir sürü kaya satan bir yer. .8. Daldım içeri kayalara bakıyorum bakıyorum,okadar güzel kayalar varki deli oldum. .8. Oranın sahibi yaşlı bir amca çıktı geldi yanıma ve buyur evlat ne aramıştın diye sordu. Yahu amca ben bu kayalardan fellik fellik aradımda bulamadım meğerse burnumun dibinde bu kayalar satılıyormuş bana bu kayalardan birkaç parça lazım tek tek seçebilirmiyim diye sordum,oda tabi seç deyince ben artık işi gücü unuttum daldım kayaların arasına. :D 3-5 tane ufak kayalardan seçtim beğendim.Tabi bu arada çokta büyüklerine bakmıyorumki çok para tutar diye. :D Malum bir kayaya 50 tl verdik,2-3 tane alsam 150-200 tl veririm diye korkuyorum. :D O ufak kayaları aldım kucağıma,amca bunlar kaç para diye sorum. Aldığım cevap beni şoke etti. Adam demezmi birşey istemez canın sağolsun. aha:gif Yok amca olurmu hiç neyse parasını vereyim diye ısrar edince bozuk para at bir siftah niyetine dedi. Bir siftah attım atmasınada buseferde kafama takıldı. Acaba bunların tanesi kaç para? .8. Fiyatını sorduğumda bana kg sunun 5 kuruş olduğunu söyleyince ikinci kez şok oldum. aha:gif Meğer ben 50 kuruşluk kayaya 50 tl vermişim vay anam. aha:gif Tabi tamgaz o sinirle soluğu Orhan abinin yanında aldım. montz: dedim sende hiç vicdan merhamet yokmu kardeşim bana 50 kuruşluk taşı 50 liraya kaptırdın? montz: Orhan abide pişkin pişkin haklı olarak '' almasaydın kardeşim,ben sana okadar söyledim alma diye sen kaşındın'' deyince cinlerim tepeme toplandı. montz: Tabi gene homurdana homurdana çıktım dükkandan. :D

Gece yatarken birden aklıma neden bu işten para kazanılmasın diye geçti. [​IMG]

Ertesi gün o taş satılan yere tekrar gittim. En güzellerinden seçerek tam 300 kg kaya aldım. Kayalar toz,kir,çamur içinde. :) Kayaları tek tek eve taşıdım balkona koydum hanım bu sefer bu taşları görünce iyice vitesten attı. :D :D :D

Zorlu bir mücadele sonunda hanımı ikna ettim. :D Dedim hatun bak önceden bu kayalardan tek birine 50 tl verip aldım ama ben bunun yerini buldum ve bunların tamamını 30 tl ye aldım,çok para kazanacağız bu işten ben bunların tanesini babamın oğluna 10 tl den veririm sen bu kayaları bir güzel yıkada satalım. :D Hanım biraz dırdır etsede sabahtan akşama kadar uğraşıp kayaları tek tek yıkadı. :)

Ertesi gün birkaçtane numune kayayı bagaja koyup çıktım yola. gizli: Hesapta akvaryumcuları dolaşıp kaya satacağım. :) Önce Pendikte daha önceden alışverişimin olduğu bir akvaryumcuya girdim ve elimde bu tip kayaların olduğunu,talep olursa devamını getirebileciğimi söyledim. Adam bana ne dese iyi ? .8. Ya olcay,ne geziyorsun kardeşim,bu kayaların kilosu 10 kuruş ben getirtiyorum bunlardan bunlar para mara etmez boşa gezme kimse almaz. aha:gif Az kaldı dükkanı başına geçircektim adamın. montz: Hadi len benimi kandırıyorsun,geçenlerde geldim el kadar şeye 5 lira istedin,bu nasıl para etmez? montz: Akvaryumcuda haklı olarak,kardeşim tamam biz 5 lira isteyebiliriz ama bizim alışımız o kayaları 5 kuruş kilosu. :hasta:

Bende bir hışımla çıktım dükkandan dedim bu adam çakallık yapıyor beni kandırmaya uğraşıyor. Bir dükkana daha girdim. Sonuç gene aynı. .8. Hadi biri daha,biri daha derken birde baktımki Pendikten girmiş,Bostancıdan çıkmışım. aha:gif Meğerse bir saf ben kalmışım herkes biliyormuş bunun kaç para olduğunu. :D :D :D O kadarda hayal kurmuştum çok para kazanacağız diye. :hasta: Tabi kayalar elimde patlamış vaziyette geldim eve. Eve geldimde bu sefer evdekine ne diyeceğim. Rezil olmak var işin ucunda. pala.gif Üstelik garibim 300 kg taş yıkadı akşama kadar. :cekingen: Tabi bagajdaki taşları eve hiç sokmadım. Çıkardım cebimden hanıma al hanım bak o taşları sattım ahada 20 lira tuttu al senin olsun kendine birşeyler alırsın diye işi rüşvetle kapatayım dedim. :D Senmisin kapatmaya çalışan. .8. sabah işe giderken birde baktım kapının önünde ne görsem iyi ? Hanım bütün kayaları toplamış kapının önüne al bunlarıda sat demezmi ? aha:gif aha:gif aha:gif tabi karizmayıda düşünüyorum. Çaresiz taşları koydum bagaja. :D Tabi normal hergün işyerime gidip geliyor, eve geldiğimdede hergün hatuna 10-20-30 neyse para veriyorum.Göya taşları satıyorum. :D :D :D Halbuki kayaları satmayı boşver,eş dost kim varsa bedavadan dağıtıyorum taşlardan kurtulmak için. :D :D :D

Gün oldu neyse taşlar bitti nihayetinde ama bende bittim. dünya para gitti yaa. :D Taşlar bitince hatun iyi para kazanıyordun o taşlardan tekrar alsana demezmi. aha:gif tabi bende boncuk boncuk soğuk terler akmaya başladı. :D Yok hanım zaten tanıdığım kim varsa sattım daha kime satayım kimse istemiyor boşver taşı maşı zaten bizim kazancımız iyi Allah a şükür gerek yok deyip kapattım mevzuyu. :D

Ama çok büyük bir tecrübe ve yıllarca aklıma geldikçe gülmekten koptuğum bir anı oldu benim için. Ah Orhan abi ahh.Ne işler açtın başıma. :D :D :D Bazen Orhan abi ile konuşuyoruz bu mevzuyuda herzaman söylüyorum '' senden yediğim kazığı ömrümde kimseden yemedim'' diye. :D :D :D

Tabi ozamanlar şimdiki gibi internet,paylaşım siteleri vs olmadığı için tutan tuttuğunu öpüyordu ve kazıklana kazıklana tecrübe ediniyorduk. :D

Şimdinin akvaristleri ise bu konuda çok şanslı. Neyi merak ediyorsa o merak ettikleri şey kendilerini iki tıklama kadar yakın. ;)

İşte meşhur kayamız: Delikli antalya kayası. :D

Bu kaya aradan yıllar geçmesine rağmen hala akvaryumumda duruyor. :) Nede olsa hayatımda aldığım en pahalı akvaryum dekoru atacak değilim ya. :D :D :D

2. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

Olcay abi o kayaya 50 Tl verilirmi bizim burda 5 TL :F :F :F :F

Şaka şaka :D

3. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar

Unutmadan bir şey söyleyeyim de öbür tarafta haberim yoktu demeyin. Bir malı satılması gerekenden fazla bir fiyata satarsan İslam Hukukundaki gabn-i fahiş çerçevesine girersin. Yani işini kurmuş emek vermiş helalinden kazanma noktasındayken harama girmeye başlarsın.

Hocam, devir değişti demeyin. Allah'ın soracakları değişmedi. Ayarı devre göre değil sorulacaklara göre tutturmak lazım.

Esnaflardan bu para alışverişi meselelerinde çok şikayetçiyim. Bazen sanki Allah görmüyormuş gibi bir çılgınlık içindeler. Adamın dini imanı para derler ya bu söz hakikaten tam olarak doğrudur. Günümüzde pekçok insanın inandığı Tanrı para veya makam olmuş.

Şu Ramazan gününde camide çok hoca dinliyoruz bir de sen başlama demeyin diye kısa keseyim:

Siz 50 TL'yi kayaya değil tecrübeye harcadınız kabul edin ;)

4. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Akvaryumcudan aldığım birçok şeyin geliş fiyatını bilirim arada bir 60 kuruşluk lepistese 3 tl vermek zoruma gitsede alıyorum, hoşuma giden bir kaya olduğunda 3-5 lira verip alıyorum oysaki o kayanın peysajcılarda çok daha ucuz olduğunuda biliyorum ama al diyor şeytan :D

5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Orhan abiye dua etmen lazım Olcay hocam hiç kızma valla :) Sayesinde piyasayıda öğrenmiş oldun :) Bak onun sayesinde o taşların kilosunun 10 kuruş olduğunu bizde öğrenmiş olduk.. :) Ben açıkçası harammış marammış o tip konulara katılmıyorum ben kimseye malımı zorla satmıyorum kandırmıyorum.. Benim nazarımda o balığa yada ıvır zıvır neyse harcadığım emek neyse ona göre fiyat biçer satarım isteyen alır isteyen almaz.. Dolandırıcılık ve günah olan kısmı sattığım canlı yada malzemeler hakkında olmadık özellikler katarak söyleyerek satıldığı zamandır.. Almak isteyen araştırır alır , Allah sonuçta herkese hür olarak kullanabileceği akıl denen kavramı kullanması için gerekli olan alt yapı niteliğinde beyin vermiş.. saygılar:gif Mangrow kökü diye Allah'ın odununa yeri geliyo kaç para veriyoruz.. Ben 25 tl'mi ne verdim gidin bakın 40-50 hatta daha pahalıya kökler var.. Sonuçta çoğu şeyin maliyetini az çok biliyoruz ama adam o işten para kazanıyor.Herkes maliyetine satarsa kimse kâr edemez , kâr edemezse daha iyi hizmet veremez , daha iyi hizmet veremezse kâr edemezse zarar eder dükkanı kapatır gider.Bizde aynı ürünü almak için uzaklarda ki yerlere gitmek zorunda kalırız arada ki farktan daha fazlasını yola yada kargoya veririz.. Reklamlarda ki alın - verin muhabbetine benzedi benimkisi ama ne demek istediğimi anlamışsınızdır. ;) Demin Emrah'la özelden mesajlaşıyorduk ben mesele cimbom'lu endler'slerimi satmak istersem 5 tl den 10 tl'den aşağı satmam.. Onlara o kadar emeğim var ve benim biçtiğim fiyat odur almak isteyen alır almak istemeyende almaz olay budur benim için.. He ama ben gider bu balık takribi 10 sene yaşar her batında 300 yavru garantisi var diye süsleyip püslersem öbür tarafta diil ateşte mikro dalgada alırlar ifademi :D

Saygılar

6. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar

Volkan abi, emek veriyorsan verdiğin emeğin parasını ürüne ekleyebilirsin. Bu çok normal. Haram olan nokta emek vb her şey hesaplandıktan sonra örneğin bir mal 25 liraya bütün yönleriyle maliyeti var. Sen 30 liraya biraz kar ekleyip satarsın. Ama kalkıp da maliyeti (emek, nakliye, vergi vs) 25 olanı 50 lira dersen orası haramdır. ;)

7. Tolga55

Tolga55

İsim:
    Tolga EROL

Çok güzel bir anıymış ya iyi güldüm he :D

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Orhan abi ile ba_layan bir an1

Orhan abi kayaya az para istemiş...O kayanın hakkı daha fazladır. Ne de olsa kaya artık senin kanına girmis yani zayif nokta gün ısığına çıkmış artık.

Hepimizin yaptığı hata veya bir anlık hevesle gelen hareketler bunlar. Bazen akvaryumcularda uzeri yeşil yosun kaplı kaya görülür ve yerde duran satılık kayalar yerine o kayalar ısrarla akvaryum icinden istenir...Ama o kayalar icin istenen paranın kılıfı ne olur ? Ben size yazayım, esnaf konuya hakim değil ama karsındaki zaten gelmemistir. Fiyata kılıf olarak alınan cevap sudur ' O kayalar artık oturmus kaya ' Sanırım bazı arkadaslara bu cevap yabancı gelmemistir. çak:gif

O kayanin fazlalıkları yanında fiyatı az kalmış. Fazlalıkları şöyle, büyü kaya, daha ağır kaya, oturmus kaya degil mi ? O kaya bir akvaryum icin sadece ve sadece bir fazlalıktır ve yüktür. Taban camına baskı yapan bir kütledir, akvaryuma faydası koca bir hiçtir ama egoyu ve sahip olma istediğini bastıran önemli bir Dünya emanetidir. Akvaryumlara o denli kapalı yüzey kayayı ekliyorsan, ağırlık yukleyip su hacminin neredeyse 3/1 oranını hepa ediyorsan, biyolojik alanı barındırmayan kısaca akvaryumlarda aslında yeri olmayan kayayi bu denli arzuluyorsan fiyati cok ucuz kalmış bence. Tabi hepimiz bu kayalardan akvaryumlarımıza ekledik ekliyoruz.. Balıklara sığınma alanı bazı türlerin ihtiyacı olması vb gibi sebebler bu kayaların kullanımına yönlendiriyor. Ancak birçok iç yapısı biyolojik çalışacak alana sahip kaya modeli bulunmaktadır. Seçimleri bu yönde yapmak daha doğru gibi.

Cep mesaj...

9. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Olcay abi iyi güldüm valla. Az daha su burnumdan atıyordu yemin ederim. :D. Yenge de uyanık. Taşlardan iyi kazanıyordun. Git biraz daha sat. :D Allahım yarabbim. Halen gülüyorum yaa. :D :D :D

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Arkadaşlar Valla ne deseniz haklısınız. :) İşte bir anlık heves,Temel hocamında dediği gibi birazda egoyu tatmin etmek. :) Ama işin aslı bende yatıyor. Çok nefret ederim bu huyumdan,kafaya birşeyi taktığımda gece onla yatar,sabah onla kalkar, ne yapar ne eder er yada geç mutlaka o dediğimi yada kafaya koyduğumu yaparım. :hasta: Sonucunda zarar bile etsem. :D

Aslında ozamanlar sinirle andığım,ama şimdi ise ne cahillikler yapmışım diyerek gülmekten öldüğüm bu deneyimler hepimize lazım. :) Bu şekilde edinilen tecrübeler bir ömür unutulmuyor. :D

Hasan hocam,işin dini boyutunda çok çok haklısın. Bir malı değerinin üstünde satmak elbette haramdır fakat bu durum bizim için geçerli değil şuan. ;) Zira Orhan abi bu taşı almamam için günlerce beni uyardı.Baktıki olmuyor öyle bir para istediki nasıl olsa bir taş parçasına bukadar parayı vermez sandı. Ama ne bilsin benim nekadar deli olduğumu. :D Yani ben kaşındım. :D Ben o parayı anamın ak sütü gibi helal ettim.can:gif

Hüseyin yenge muhabbetine hiç girme. :) Orhan abiye 50 tl bayılmışsam yengene enaz 500 tl bayıldım. :hasta: Aklıma getirme şimdi. :D

Sayfayı Paylaş