1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

ORP , PH, CF, EC, TDS, PPM, C, F Bunlarda neyin nesi?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde omer87 tarafından 23 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. omer87

omer87

İsim:
    Ömer Faruk Yumuk
    Arkadaşlar ben ph metre için araştırma yapıyordum. Sonradan ebay'dan da araştırma yapınca buradaki bir ürünün yarı fiyatına oradan alabileceğimi fark edince birazda gaza gelerek bir ürün satın aldım. Ürünün gösterdiği parametreler yukarıda yazdım. Ama neredeyse yarısını dahi bilmiyorum. Neden aldınız öyleyse demeyin. Bir an özendim.
    Bildiklerim şunlar ph c ve f.
    ec ıcın tuzluluk ppm ıcın sertlık falan dıye bır kac yazı karşıma çıktı. Ama tam olarak Neyin nesi kimin fesi bilmek isterim.

Aldığım ürün ise şu:

http://www.gainexpress.com/product_info.php?cPath=2_18&products_id=558&osCsid=38sq88sevp9mp0oamplrmbvqs2

Diğer göstergeler için arkadaşlar yardım ederseniz çok sevinirim.

zgrkaralar bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İlginç aletmiş. Güle güle kullan. Kafam durgun olduğundan pek algılayamıyorum şimdilik ama beğendim aleti. Tuzlu suda çalışması hakkında bir bilgi var mı merak ettim. Kullanım klavuzunu İngilizce bilen birine göstersen fena olmaz.

3. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Güzel bir alet bende baktım ama pek fazla bilgi yok.Şöyle bir şey buldum ne kadar faydası olur bilemem.

Ph Metre PHT-027
    (PHT-026 daha ORP ile)
    Aralığı:
    EC: 0.0019.99EC PH: 0.0014.00PH
    CF: 0.0199.9CF mV: 0 ~ ± 1999mV
    TDS: 1019990ppm; -50 ° C70 ° C (-58 ° F158 ° F)
    Çözünürlük:
    EC: 0.01EC PH: 0.01PH
    CF: 0.1CF mV: ±% 0,1 F.S. 1digit ±
    TDS: 10ppm ° C: 0.1 ° C / ° F: 0.2 ° F
    Doğruluk:
    PH: ± 0.1 PH; ° C: 1.0 ° C; mV: 1mV
    EC, CF, TDS: ±% 2 F.S
    Çalışma Sıcaklığı: 0 ° C50 ° C
    Otomatik Sıcaklık Compensation0 ° C50 ° C
    BatteriesDC6V veya 4X1.5VAG13
    Boyutları 155 × 86 × 22 mm

4. omer87

omer87

İsim:
    Ömer Faruk Yumuk
    Ürünü dün satın aldım 2-3 haftaya gelebiliyormuş turkıyeye. Bakalım bır gelsın degerlendırırız. Ama İsmail Bey aynı bilgileri bende okudum fakat sadece nasıl gosterdıgını yazıyor. Sudakı hangı elementler onlar? bu tur soruların cevabını bılmıyorum. Cf nedır dıye arattıroyorum futbol kluplerı cıkıyor :)

5. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Dostum bu cihaz sadece PH ORP(Oksijen)REDOX oluyor ,sıcaklık ve TDS değerini ölçüyor suyun. Bukadar basit. Pek faydalı bir cihaz değil bence.

6. omer87

omer87

İsim:
    Ömer Faruk Yumuk
    Zaten benımde amacım ne var ne yok hepsını olcun doksun degıldı. Yukarıda ılk yazdıgımı daha dıkkatlı okursanız sadece ph metre aradıgımı bun cıhazın olctugu fazladan degerler var dıye tercıh ettıgımı soyledım. Tatlı su akvaryumu ıcın fazla fazla bıle. Bılmedıgım degerler hakkında da yardım ıstedım. Cıhazı elestırmekten daha cok anlamlarını bılmedıgım kısaltmalar ve degerler uzerınde konusmak ve bılgı almak ıcın actım konuyu

7. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Ömer kardeşim ben eleştirmedim. Sadece cihazın linkini okudum. cihaz sadece redox ph sıcaklık ve TDS değerini ölçüyor dedim. Bunda yanlış bir durum yok bence. :) Ayrıca gereksiz derken Tatlı su akvaryumunda kullanacaksan bence gereksiz maliyet. Ama tabiki en iyisini sen bilirsin . Aldıysan güle güle kullan.

Sayfayı Paylaş