1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ortaya biraz karışık yaptım

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde Honour tarafından 2 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Honour

Honour

[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

Öyle bi inceden saçmaladık ama yinede sevdm.bide ışık olayını çözdm mü tamamdır

rapstar*seen, Erdal ve Alparslan bunu beğendi.
  2. Erdal

Erdal

Yapılan her şey eğer içinde hayat barındırıyorsa güzeldir.

3. Honour

Honour

Aynı düşüncedeyim,teşekkür ederim

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Ortaya biraz karışık derken çok karışık olmuş, akvaryum melek balıkları için küçük, uyumsuz türlere ev sahipliği yapıyor. Hevesinizi kırmak istemem elbet ama yakında yırtık kuyruklar, ölü balıklar, yaralı balıklar ile karşılaşabilirsiniz. Bu söylediklerim ise resimden çıkardıklarım. Balıkların türlerini ve sayılarını, akvaryumun boyutlarını ve litresini yazarsanız daha net bir tabloyu karşınıza dökerim. Ama bu tablo canlı ve parlak olacağını hiç ama hiç düşünmüyorum. Oysa o akvaryuma güzel bir karides akvaryumu yapabilirsiniz.

Akvaryum almadan önce yapmanız gereken ilk karar hangi tür beslemeliyim? Bu soruya verdiğiniz cevap sizi ilk akvaryum boyutuna götürür, boyut ise balıklarınızın SAĞLIKLA yaşayabileceği boyuttan büyük, evinizde akvaryuma açacağınız en büyük yerede eşit olursa en sağlıklı akvaryuma erişirsiniz. Sonrasında ise akvaryum boyutuna uygun ekipmanlar seçilir ( boyuta uygun filtre, ısıtıcı, türe uygun ışıklandırma, taban kumu, bitkili ise duruma ve bitki seçeneklerine göre co2, gübre vb... ) ekipmanlarla birlikte en zevkli kurulum aşaması başlar. Bu bahsettiğimiz akvaryum seçimi konusunun özetinin özetinin .... özeti şeklindedir. Kurulumdan sonra ise bir o kadar daha akvaryumu sağlıkla idame ettirme üzerine yazılar yazılabilir.

Şimdi siz bunları okuduktan sonra hayalinizdeki akvaryuma ve türe uygun akvaryuma sahip olamadığınız için tür kararına akvaryum karar vereceğinden dolayı hobiden tam anlamıyla tad alamayabilirsiniz.

Sizin istediğiniz bu akvaryum olabilir. Bu akvaryumun boyutlarına ulaşmak o güzelliği yakalamak elinizdeki akvaryumla mümkün değildir. [​IMG]

Ama elinizdeki malzemeleride kullanarak, ( küçük boyuttaki akvaryumu )

Resimdeki akvaryumları yapıp SAĞLIKLI bir şekilde akvaryum hobisini devam ettirebilirsiniz. Şayet balıklar bir avuç sudada yaşarlar. Ama sağlıklı bir yaşantı süreceklerini sanmıyorum.

argento76, Honour ve Alparslan bunu beğendi.
  5. Honour

Honour

Elinize sağlık yeni gördm çok güzel cvp vermişsiniz.
    nitekim öyle oldu.balık ölümleri geldi.
    Akvaryumum 35*25*13,5 boyutlarında.yani yaklaşık 10ltlik ufacık bir akvaryum ediyor.
    sanrm japon türünden devam edeceğim.
    yalnız bnm sorum filtre üzerine olacak.
    Akaryumu ilk kurduğumda fmax:500L/sa olan üfleme tipli filtre aldm ama çekme gücü fazla geldi,yani balıklar içinde durmak için baya mücadele ediyorlardı çekim yüzünden.daha sonra akvaryumcudan daha küçük kapasiteli bişi istedim o da şelale tipli fmax:300L/sa olan bir filtre verdi.fakat bunun önceki gbi dışarıya uzanan ve oksijen alıp akvaryuma iletmeti sağlayan serum tipli bir hortumu yoktu.dolayısıyla akvaryumu oksijenlendirmede büyük sorun olduğunu düşünüyorum.nitekim balık ölümlerininde büyük ihtimal oksijen yetersizliğinden olduğunu düşünüyorum.çünkü ölmeden önce çoğu suyun yüzeyine çıkarAk nefes almaya çalışıyorlarmış eşimin söylediğine göre.

En uygun filtre önerisi olan varmı?
    Hem akvaryumda balıkları yormayacak hemde iyi oksijenlendirip filtre edecek bir tip?

Şimdiden teşekkürler..

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    10 litrelik bir akvaryum için en iyi filtre, canlı bitkidir, mosstur, japon balıklarını ziyan etmeyin. Japon balıkları suyu çok kirleten büyük havuzlarda bile yüksek kalitede filtreye ihtiyaç duyan canlılardır. Yurt dışında çoğu ülkede, özel kurulum nano akvaryumlar hariç en az su hacmi 100 LT ile sınırlandırılmıştır. Hobide yeni olabilirsiniz, imkanlar el vermiyebilir bunu sorgulamak kimsenin haddine değil. 20-30 kök bitki ile ve en fazla 3 erkek lepistes ile o akvaryum filtresiz döner. Lepisteslerin erkek olmasının nedeni ürememeleri gerekir o küçük akvaryumda. Biraz daha tasarım odaklı çalışıp karides akvaryumu yapabilirsiniz. Yine sadece bitki kullanıp filtre ihtiyacı olmadan. Benim tekrar hatırlatmak istediğim bunlar.

Sizin sorunuza gelirsek şelale filtre suyu havalandırır. İlla hava almasına gerek yoktur. Zaten on litreyi günde bir defa karıştırsanız bile o oksijen seviyesini sağlar. Balıklarınızı gözlemlemenizi öneririm onlar her sorunu size anlatacaklardır.

Su yüzeyine yakın yüzüyorlar solungaçları hızlı açıp kapanıyor ise ya zehirlenme oluyordur, yada oksijen seviyesi azalmıştır.

Honour ve Alparslan bunu beğendi.
  7. Honour

Honour

Teşekkür ederim değerli bilgileriniz için.

Karides akvaryumu pek düşünmüyorum.daha önce pek görmedim.

Düşüncem yine büyük ihtimal japon olmadı lepistes akvaryumu.

Akvaryumumda 1 demetlik canlı bitkim vardı.türünü aldığım akvaryumcu söylemişti ama hatırlamıorm.japonlara zarar vermicek uzun gövdeli bir demet canlı bitkiydi.

Üstüste ölümler bana oksijen azlığını ve filtre işlevsizliğini akla getirmişti ama sizin dediğiniz gbi zehirlenmede olabilir.

Son gün akvaryumun içi filtre sürekli çalışmasına rağmen çok bulanık adeta çamur gbiydi.

8. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bu çamur mu yeşil su mu? Arasında çok fark var bence bir işin detaylarını öğrenin hem emeğinize hemde canlılara yazık oluyor gibi.

9. Honour

Honour

Ben çamur demedim akvaryumun içi çok bulanık adeta çamur benzetmesi yaptım.

İşin detaylarını öğrenmek adına buraya yazıyorum.

Akvaryumun ilk haliyle dönüştüğü hal arasında baya fark var filtre sürekli çalışmasına rağmen 1 hafta oşmadan böyle olmasının sebeplerini arıyorm.

10. Honour

Honour

Sebep hakkında fikri olan yok mu?

11. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Elbette var. Yeşil su yazın google'a yada foruma örnekleri çok. Ve kurtulmaniz çok zor. Temiz kurulum öneririm yeşil su üzerinde konusulmasi gereken sayfalarca ayrı bir konu resmen.

12. Honour

Honour

Bnde akvaryumu attm ztn,yeniden bi akvaryum kurulumu yapacağm japon üzerine.

Bu sefer iç filtreyle beraber küçük çaplı bir hava pompasıda düşünüyorm

13. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bir kurulum konusu açarsanız arkadaşlar yardımcı olacaktır elbet. Japondan anlayanlar.

Sayfayı Paylaş