1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

otamatik dip çekme projesi

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde mustafakemal tarafından 28 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. mustafakemal

mustafakemal

Merhabalar arkadaşlar,

Şöyle bir düşüncem var tankıma kurmak istiyorum acaba çalışır mı? Fikir ve önerilerinizi bekjliyorum.

akvaryumun içinde gördüğünüz şeyler boru.Bunlara ince uzun şerit halinde bir delik açağım,su oklarla gösterilen şekilde hareket edecek.Tankın içinde 5-6 civarı boru olcak ve hepsi tek bir boruya bağlancak.Akvaryumun dışındaki borudan aşağı inerek burdan dışarı atılacak tam burda bir tanede vana olacak istediğim zaman açıp istediğim zaman kapatacağım.sizce bu sistem sadece su basıncıyla çalışır mı ? Verimi nasıl olur ?

Saygılarımla,

2. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Delikler tıkanabilir bence birde kumlarıda cekecek bu sistem diptekiler dışında anladığım kadari ile verirmi az oluru diyorum bu şekilde

3. mustafakemal

mustafakemal

Cama cam akvaryumda kullanacağım discus için dana yüreği parçalarını birde dışkıları temizlerse yeterli olacaktır görüşlerinizi bekliyorum..

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Üst üste dizilen borulardaki delikler açılırken yukarı doğru daralacak şekilde açılmalı suyu her yüksekliktende eşit çekmek için.Yani en alttaki kalın,bir üstteki biraz daha ince,bir üstteki biraz daha ince gibi. Delikler aynı çapta açılırsa su kolay bulduğu noktadan geçecektir. Yani yüzeye en yakın olan borudan.Dip çekimi yaptığınızda çektiğiniz su bu üsteki borudan gelir çoğunlukla.

Sistemin bir kereye mahsus havasını aldığınızda vana ile kapatıp açarak istediğiniz zaman suyu tahliye edebilirsiniz.

5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Basınçla çalışmaz o sistem. Su terazisi işlevi görür. su yüzeyinden yukarıya harici bir pompa veya motor olmadan aynı su seviyesinde kalır. Sifonlama yapmazsanız çalışmaz yani. :smiley33:

6. mustafakemal

mustafakemal

Arkadaşlar görüyorumki sistemi anlatamamışım sistem akvaryumun tabanını kaplayacak şekilde (arada biraz boşluk olcak) yanyana olacak ve bir boruya direk olarak bağlanacak yukarı çıkarma borusuna.sifonlamayla aynı sistem zaten.bir çok sifonlama yapan hortumun yanyana ve uzunlamasına akvaryum tabanına döşenmiş halini düşünün ve hortum suyu ucundan değil şerit halinde boydan boya kesilmiş bir boşluktan su çekiyor.

Olcay bey,dediğiniz şey sistemin kilit noktası sanırım bu yazdıklarımı okuduktan sonra dediğiniz şeyin (deliklerin kesilme şeklinin) tekrar yorumunu yaparsanız sevinirim yada altarnatif bir sistem var mıdır nasıl kolay dip temizlerim cama cam akvaryumlarda.

7. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR

Anladığım kadarı ile yukardaki borularınız olacak tabandaki

Bu aşağıdaki ise akvaryumun içi olacak değilmi?

Eğer böyle olacak en son büyük tahliye borusu akvaryumdaki su seviyesini altında kalırsa çok rahatlıkla cekim yapabilirsiniz bence.

8. mustafakemal

mustafakemal

özgür bey çok teşekkür ederim evet öyle olcak ve çizimi yanlış yapmışım dediğiniz gibi akvaryum seviyesinden küçük olacak tahliye borusu,peki bu deliklerin en sondakiyle en baştakinin arasında çekim varkı olmaz mı yada su direk ilk deliklerden çekilmez mi?

9. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Benim fizik kanunlarıma göre yok :).

Sonuçta içindeki hava azaldıktan sonra cekeceği suyu her yerden cekecek ancak bunları bir yerde toplayıp çekeceğı için performasının çok iyi olacağını sanmıyorum ama borulardan daha büyük bir boru kullanırsanız ozaman performas artacak ve cekim kuveetide artacaktır.Birde diptekileri cekeyim derken su seviyesini yarıya kadar indirme durumunuzda olabilir :)

10. mustafakemal

mustafakemal

Zaten çok daha büyük bir boru kullanacağım su seviyesi önemli değil. Zaten dip çekimi yaparken sump'a su değişimi yaparken pencereden sarkıtacağım :D Zaten 500 lt tank kolayca boşalmıyor çok teşekkür ederim.

11. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Bende ufak bir akvaryum için hesaplıyorum düşünüyorum. En yakın zamanda denemelerinizi görmek istiyoruz hatta buna ek olarak bir taraftanda dolum yapabilirsiniz :)

12. mustafakemal

mustafakemal

bir arkadaşım şunları söyledi acaba sizin düşünceleriniz nedir bu konuda?

planladığınız taban alanı, ona bağlı açacağınız delik sayısı ve çapı önemli. Bu konuda bir çalışma yapmalısınız. Deliklerin toplam yüzey alanı hepsinin birleştiği ana borunun yüzeyinden çok daha fazla olacaktır. bu sebeple istediğiniz vakumu ana boruda görsenizde küçük deliklerde göremeyeceksinizdir. Toplama borusunun çapı büyük tutulmalı. Bu da ne kadar sağlıklı olur ancak delik sayısı ve çaplarını hesap ederek bulabilirsiniz.

13. F4iLuR3

F4iLuR3

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Halil Meriç
    Cevap: otamatik dip çekme projesi

Belli bi zaman sonra pislik ve kum ile tıkanma yaşanacağını düşünüyorum

14. ilo840

ilo840

İsim:
    ilhan baştürk

Açılan delikler kesinlikle hesab edilmeli kum ince ise kumuda çeker tabiki. 5mm delik olacaksa misal en az 10mm lik kum demiyelimde çakıl olmalı bence. Eğer kum yada çakıl olmayacaksa dibe inen pislikleri toplar kesinlikle, suyu çeken motor olursa tabiki.

15. F4iLuR3

F4iLuR3

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Halil Meriç

Ama diğer türlüde eğer üzerine gelirse yine akışını engelleme riski olmayacak mı?

16. ilo840

ilo840

İsim:
    ilhan baştürk

Balık dışkısının deliği tıkamıyacak şekilde hesabedilirse ve o deliği tıkamıyacak uygun ölçüde çakıl seçilip boru kenerlarına iyi koumlandırılırsa motor gücü ile dipteki pisliği çeker filtre yada sump her ne kullanılacaksa aşağıda olacaksa kesinlikle çekvalf kullanılmalı benim şahsi düşüncem tabiki portalda benden daha tecrübeli hobiciler olduğunuda hatırlatayım ben kendi şahsi fikirlerimi söylüyorum yanlış anlaşılmak istemem kesinlikle saygılar sağlıklı balıklar herkese

Sayfayı Paylaş