1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Otomatik Su Ekleyeci Projesi

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde kupeli tarafından 22 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Portalda konuları okuyupta bende DIY bişeyler yapayım diye düşünmeyen çok azdır heralde. Üye olduğum günden beri DIY projeleri, yapılanları gördükçe benim kafamda sürekli DIY arayışılarında.
    Uzun süreli evden uzak kaldığımızda buharlaşıp eksilen su seviyesi büyük problem. İşte farklı bir çözüm...
    Bize lazım olan 2 adet 220 V su seviye sensörü. (Aşağıda resmi olan) Bu sensörden 2 ad. sipariş verdim. Gelmesini bekliyorum. Gelsin uygulamalı resimli olarak bu konunun devamına eklerim. Sensörü isterseniz pleksi vs. takıp askılı kullanabilir yada sump da uygun delik açarak direk monte edebilirsiniz. Bende sump olmayacağı için ben askılı sistem planlıyorum. Evdeyken çok sorun değil ama 1 haftalık tatillerde tanka asarak su seviyesini kontrol altında tutabiliriz. Diğer zamanlarda görüntü kirliliği olmasın diye sistem devre dışı bırakılabilir. Sump kullananlar her zamanki gibi bunda da şanslı.

IMG_3149.jpg

Ben bu sensörden 2 tanesini seri bağlamayı planlıyorum. Birincisi tankta su seviyesi düşünce devreye girecek diğeri yedek deposunda su seviyesi istenen seviyeye düşünce devreden çıkacak. Yani tanktaki düz , depodaki ters olacak. Böylece tankta su seviyesi azalınca kafa motoru çalışacak ve tanka su basıcak. Sensör ayarladığımız seviyeye gelince kafa motoru duracak. Yedek depoda ters kullandığımız sensörde su, kafa motoru seviyesine kadar eksildiğinde devreyi kesecek ve tanktaki su ne kadar azalırsa azalsın kafa motoru çalışmayacak ve susuz kalıp yanmayacak.
    su2.jpg
    Devre Şeması

su1.jpg
    Genel Görünüm

Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

2. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Cevap: Otomatik Su Ekleyeci Projesi

Güzel proje tuzlu suda dıy olarak yapan arkadaşlar vardı bu sensörler acaba çok hasasmı onuda örçmek gerek

3. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Sensörler şamandıra sistemi ile çalışıyo aslında ve sanırım içinde mantyetik switch var. Çin'den 10 güne kadar gelecek 2 tane. O zaman inceleme ve hayata geçirme fırsatım olur.

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Hakan bey basit sistem, çalışma mantığı belli. Bende Reef Octopus marka su tamamlama sistemini kullanıyorum. 20 litre yazın 5-6 gün gidiyor. DIY yapımını daha önceden tartışmıştık. Çok basit gereken 2 alet var 1 tanesi kafa motoru diğeri elektrikli şamandıra. Yanlış hatırlamıyorsam biz şamandırayı 17 dolara bulmuştuk. Siz ne kadara aldınız ?

5. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

2 tanesi 6.99 $ kargo dahil.

fth-94 bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine saglik Hakan gayet mantikli bir sistem. Ozellikle kafa motorunu koruyacak olmasi bence avantaji bu sistemin, mesela ben otomatik su eklemenin motorunu yakiyordum az daha. Yanliz tank olan cizimde sensor akvaryuma asili yanlis anlamadiysam. Neden akvaryuma asmayi dusunuyorsun da sump uzerinde kullanmayi planlamiyorsun?

Cep mesaj...

7. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Temel hocam sistemi beğenmene çok sevindim. Tanka asma nedenim şimdilik sump kullanmayacak olmam dolayısı ile sadece uzun süre evde olmadığım zamanlarda devreye alacağım bir sistem. İlerde sumplı sisteme geçersem tabiki sumpa monte edebilirim.

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Sistem çok güzel görünüyor.İnşallah tez zamanda yapar,projeyi hayata geçirirsin Hakan.em34:

9. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR

Aslında fiyatıda iyimiş bende düşünebilirim almayı ebaydanmı aldınız yoksa farklı bir yerdenmı

10. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Evet ebay dan aldım. İsterseniz biraz bekleyin. Benimkiler gelsin kalitesi ve işlerliğini inceleyip buraya aktarayım ona göre sizde ebaydan alırsınız.

fth-94 bunu beğendi.
  11. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

kafa motorunun yanında PS ide bu sisteme dahil edebilirsiniz. Su olmadığı zaman onuda koruma altına almış olursunuz kanatimce.

12. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Burada ps nin işi yok çünkü orası tatlı su tankı ve zaten ps nin oldugu yer su seviyesinin düşmediği yer.

Sent from my u8800 using Tapatalk

13. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

pardon ben tuzlu su sanmıştım.

14. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

ozaman 2 ci sensöre bir görev daha ekleye bilirsiniz. 5 -6 gün size az gelir ise ozaman akvaryumun yanına bir damacana su koyun damacananın üstüne bir pompa bağlayın ve pompayıda 2 ci sen söre bağlayın kaptaki su bittiğinde damacanadan suviyesi yapacaktır buda size extradan 5 gün daha kazandıracaktır.

Sayfayı Paylaş