1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Otomatik yemleme makinası

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde hanedantr tarafından 8 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. hanedantr

hanedantr

İsim:
    hanedan
    Merhaba arkadaşlar. Sayenizde birseyler öğrenip uyguluyorum, cevaplarınız için yine çok teşekkür ederim. Sorum şu yazın 1-1,5 ay evde yokum ve 160 lt akvaryumumda cikletlerim ne olacak diye şimdiden dert içerisindeyim. Otomatik yem makinasına güvenbilirmiyim ?Birde ne almalıyım? Bir hafta için tatil yemi iyi ama dediğim uzun süre olmayacağım ne yapayım?

2. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Sayın Hanedan; 1,5 ay uzun bir süre. Bence 2 seçenek de çözüm değil. Tatil yemi hiç kullanmadım ama okuduğum kadarı ile su değerlerinde oynamaya sebep oluyorlar ve maximum 5-6 günlük süre için kullanılan yemler. Otomatik yem makinalarında da su buharından tıkanma veya pil bitimi gibi sorunlarla karşılaşabilrisiniz. Bence en mantıklısı evde birine emanet etmek, o da yoksa güvenilir bir arkadaşa anahtarı emanet etmek en iyi çözüm.

3. hanedantr

hanedantr

İsim:
    hanedan
    evde kimse olmayacak anahtarıda teslim edebilecegim kisiler var ama yakın değil hergün gidip gelebilecek sekilde yani o yüzden yem makinası soruyorum ama en azından biri haftada 1 tatil yemi makinasını kontorle gidebilir piline bakabilir yani o zaman olur mu hangi model hangi marka pahalı olmamamsı iyi olur acıkcası ama ucuz olupta adi de olmasın

4. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Yem makinasında kaliteden anlamam ama size önerim sizin yemleme miktarı ve zamanına uygun hazneli modelleri seçmeniz en iyisi olur. Piyasada bol mikterda 4-12 zaman programı aralığında yem maiknaları var.

Yem makinasını en az 10 gün siz gözlemleyin ki çalışmasını nasıl performans alacağınıza göre ayarlam yaparsınız.

Siz ne balığı bakıyorsunuz.

5. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    İki tankımda da eheim kullanıyorum, pil ömrü, kalitesi ve kullanım kolaylığı açısından tek geçerim.

6. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Bülent abi seni bulmuşken sorayım. Bu eheimlerin yem hazneleri su buharından çok etkileniyor diye okudum doğrumu.

7. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Ben haftalık dolduruyorum hazneyi, şimdiye kadar hiç nemden topaklanma olmadı. Arka kısmında havalandırma ızgarası var zaten.

8. hanedantr

hanedantr

İsim:
    hanedan
    ciklet balığı bakıyorum

9. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Ne baktığın önemli değil, makine içine hangi yemi koyarsan onu atıyor :D

10. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Yem makinesinin haznesinin ayar bölümü bazen çok bazen az yem gönderdiği için yem miktarının ayarlanabilmesi için sormuştum. Fakat cikletler için o kadar da önemli değil. Sonuç da dikkat etmeniz gereken nokta yem miktarının 2 dakikada tüketilebilecek düzeyde olmasına dikkat edin.

11. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Nano da kullanıyorum. Mekanik ayarlanıyor atılacak yem miktarı. Hiç sıkıntı yok.

12. k.namalir

k.namalir

Yer:
    istanbul"
    İsim:
    kürşad namalır
    ciklet balıkları 23 gün kadar aç kalabiliyorlar hele birde otcul beslenen bir balıksa bu süre oluşan yosun yuzunden daha artıyor faka burda en buyuk etken su değerleri ve su kalitesi bunuda düşünmelisiniz

13. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    O zaman akvaryumun üzerini kaplayacak kadar su mercimeği ile akvaryumun üzerini kaplayın aç kalan onlarıda yesin :D

14. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    bende eheim kullanıyorum. nemlenme olayı olmaz zaten hava yapan pervanesi var. çok memnunum. pilleride duracell koyarsan 1 ay gider

15. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Bende günde 1 defa yemleme yapıyor cihaz. En az 6 aydır değiştirmedim pillerini.
    3 aydan az gitmez kaliteli bir pil ile kullanım.

Sayfayı Paylaş