1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Otomatik Yemleme Makinası

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 14 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam arkadaşlar,

Şöyle zekice ve basit bir otomatik yemleme makinası yapımını paylaşalım siz değerli hobici arkadaşlarımız ile. Payalaşımı seven ve yorum yapan hobicileriz sonuçta değil mi ? Akvaryum balıklarını otomatik olarak biz yokken besleyecek bir yapım hedef ucuz ve hızlı elbette. Burada paylaşılan yapım sadece 20 dakika alacak ve elektronik bilgisi gerektirmeyecek kadar zekice olacak. Benzeri şaşar bu şaşmaz. burda:gif Tabi ucuz bir alternatif olacak.

Gerekli Malzemeler.

1 Saat fonksiyonel pilli.
    1 küçük plastik kap (çok hafif olacak )
    2 neodim yuvarlak mıknatıs.
    1 Plastik Kalem veya benzer bir tüp.

Gerekli Araçlar:
    1 tornavida (saatinin kasasını kaldırmak için)
    1 Kesici alet veya bıçak.
    1 Anında güçlü yapıştırıcı .

Saatimizin arasını açıyoruz. Bu saatin ön camını arkasından bastırarak çıkartıyoruz. Genelde tüm saatlerin ön camı çıkar şekildedir.

Kalemimizden 2 cm bir kısmı kesiyoruz ve düz bir zımpara üzerinde düzgün olacak şekilde zımpara yaparak düz bir hale getiriyoruz.

Kalemden elde ettiğimiz boru şeklindeki düzeltilmiş parçanın bir cuna mıknatısımızı yapıştırıyoruz. Daha sonra zımparamızı yuvarlak şekilde sarıyoruz ve minik borumuzun içini zımpara yaparak saatimizin döner bölümüne sıkıca geçecek genişliğe getiriyoruz.

Zımparamız yardımıyla genişlettiğimiz parçayı saatin göbeğine takıyoruz.

Daha sonra dondurma kabının alt orta kısmına diğer mıknatısı yapıştırıyoruz. Kaba 1 cm genişliğinde kare pencere açacağız, bunun için kesilecek yeri işaretliyoruz.

Daha sonra 3 cm kare şeklinde bir kalın kartona 6 adet kare şeklinde çizim hazırlıyoruz. Fotoğrafta açıkca görüldüğü gibi kanatları katlanacak olan bir şekil hazırlıyoruz. Yemin döküleceği bu minik kutu kullanılacak yeme göre ayarlanabilir. Pul yemi granül yem gibi seçenekler için büyültülüp veya küçültülebilir.

Kartonu fotoğrafta görüldüğü gibi katlıyoruz ve yem kutumuzun içine saatin dönüş yönüne ağzı bakacak şekilde yapıştırıyoruz. Her 12 satte bir bir miktar yemleme yapacak bu sayede.

Sonrasında artık dondurma kabı kutumuzun altına yapıştırdığımız mıknatıslı kısmı saatimize taktığımız yine çekici güçteki mıknatıslı kısıma oturtuyoruz.

Sonuç aşağıdaki gibidir otomatik yemleme makinası kullanıma hazır ve nazırdır.

DIY paylaşımlarımıza yorumlarını esirgemeyenlere şimdiden teşekkürler. Yorum yapmayanları kumda top oynamaya alalım. dil:

Düzenleme: 13 Mayıs 2016
    Wide, murat parin, Bahadır ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Orjinallerine taş çıkaratacak bir çalışma olmuş :helalolsun:

Yem haznesinin tam karşısına bir tane daha yerleştirerek,6 saatte bir yemleme yapmasıda sağlanabilir. Yani süreyi belirlemekte elimizde. ;)

Paylaşım için teşekkürler hocam.Eminim birçok kişinin işine yarayacaktır. em34:

3. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Akıllıca fakat yeni birşey değil daha evvel birkaç kişi bu mekanizmayı yapmıştı ;)

4. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Güzel bir çalışma, ihtiyacı olan arkadaşlar için kolayca yapabilecekleri bir ürün olmuş. Ellerine sağlık abi.

5. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN

Tebrikler Temel abi çok şahane bir paylaşım. Benim bir ara saatlerle ilgili bu şekilde bir planım vardı ama düşündüm düşündüm olamayacağına kanaat getirip yapmaktan vazgeçtim saatide anneme hediye ettim. Yalnız temel abi uygulamasını yaptıktan sonra o kutucuktan ne kadar yem geçti bana kalırsa çok büyük gibi geldi aslında herkez kullandığı yem ve balık adedine göre ayarlayabilir zannedersem.

Emrah kardeşim ben önceden forumları çok gezerdim ama hiç böyle bir sisteme denk gelmedim daha önce yapılmışsa neden onu gözlemleyerekte başkası yapmadı tanıtan değil yapma girişiminde vede bunu herkez yapması için paylaşan kişilere bizleri bilgilendirdiği için teşekkür ederim...Herkez birşeyler çiziyor karalıyor vede tanıtıyor ama ortada icraat yok hobicilik böyle dıy sistemlerle yayılır bunu unutmayın.

Ben kumsal sevmem siz maçınıza devam... :helalolsun:

6. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Belli sen az gezmişsin forumları :D sana 5 dakikada 3 ayrı paylaşım buldum aha bi dünya var hemde hepsi Türkiye forumlarından, forum yöneticisi olarak burada linklerini verip diğer sitelere hit yaptırmak olmaz sana özelden mesaj atayım gezmediğin yerleride gezersin :D saatten yemleme makinesi yapmak co2 tüpü hazırlamak gibi alışılagelmiş oldu artık.

7. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN
    Verdiğin sitelere satış için bakarım.ordaki örnekler her yerdeki aynı alıntı yapımlar.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Otomatik Yemleme Makinas1

Öncelikle bakış açısından dolayı Erkan kardeşimi tebrik ederim. Amerika'yı yeniden keşf edecek değiliz, zaten altı üstü kaç ekipman var ? Bizler bunlara farklı yöntemler bularak daha kolay hale getirmeye çalışırız. Yemleme makinasını kim kaç defa ne ile yaparsa yapsın hatta saat ile binlercesi yapılsin önemi yok. Yeni paylaşım olsun ve bizim platformumuzda da örneği bulunsun yeter.

Bizler yorum yapan arkadaşlardan farklı yapımını her zaman bekleriz. Onlardan daha iyisi geldiğinde ise alkışlarız. Bunun dışındaki yorumlar bize skala görmemiş ama kendince kimyager olmus arkadaşları hatırlatır.

Sevgiler...

9. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Paylaşımı beğendiğimi ama sıradan birşey olduğunu söyledim, bunu söylememin sebebi ise Temel abinin her zaman farklı paylaşımlarla karşımıza çıkıyor olmasıydı, böyle sıradan birşeyle görünce yadırgadım açıkçası olay sadece buydu.
    Biliyorum diyen cahildir fakat bizde skala görmeden kimyager olanlardan değiliz.
    Cihazın kullanılabilirliği ve işe yararlığı zaten ortadadır ona birşey demedim beğenmemezlik etmedimki daha iyisini yapayım hem öyle olsa bile bu benim bunu üreten değil kullanıcı olarak görüşüm olurdu.
    neyse sanırım bu paylaşıma oh ne güzel olmuş, şöyle olmuş böyle olmuş yazıp gitmek daha iyiydi :D laf ettim edeceğime pişman oldum .Ş.

10. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Bir bunu yapmamıştık zaten onu da hallettik. Acaba yakında DIY canlı da yapabilir miyiz. :D ( İşin şakası elbette.)

Gerçekten güzel bir paylaşım Temel abi. Ellerine , kollarına sağlık.

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Çok güzel en kısa zamanda deneyeceğim. Anlamadığım 1 nokta var. Neden mıknatısla yapıyoruz? Neden direk yapıştırmıyoruz ?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çıkarıp rahatça yem koymak için. gizli:

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Anladım. Ama zaten kapaklı değilmi kapağı açıp koysak ? Yapıcağım bunu kafama koydumda şu ıknatıslarıda nereden bulucas onu çözemedim :(

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yem koyarım diyorsan yapıştır bakalım nasıl olacak. Yapım aşamalarını paylaşmayı unutma, üzerine yorum yaparak gidersen eksiklerini kapatırız birlikte.

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Önce akvaryum tamamlansın bakalım neler olacak akvaryumda. Düzelteyim bir sonra ilk iş bunu yapmak olucak. 1 tane saat bulayım bir :) Sonrası kolay :)

16. beaverss

beaverss

Güzel bir çalışma olmuş teşekkürler.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yorumlara teşekkür ederim. Yapımı oldukça basit ve işlev olarak güvenli denebilecek bir otomatik yemleme makinası. Her zaman tabi ilave ediyorum bu tarz yemeleme makinaları ile alakalı olarak düşüncemi, otomatik yemleme makinalarını sevmiyorum ama bu sadece bizlerin akvaryuma ulaşma imkanı olduğu zamanlarda geçerli. Tatil ve uzun süreli evden ayrılmalarda sisteme dahil edilebilir. Bunun dışıda balıkları kendim çeşit çeşit yemlerle beslemeyi tercih ederim.

18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Temel abi aslında 1 makina ile 3-4-5. çeşit yemlemek mümkün. Hemde çok basit. Yemin döküldüğü delikleri küçükcük açarsak ve kabı 3-4.... bölersek her birne ıfak bir deik açarsak azar azar verir.

Mesela 4 delik açtık diyelim. Kabıda 4'e böldük. Herbirine farklı yemler koyduğumuzda 6 saatte bir 4 çeşit yemden azar azar vermiş olur.

Umarım anlatabilmişimdir.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Gayet güzel anlattın. Katılıyorum bu kolayca yapılabilir. Hatta yemlerin iriliğine göre eklenecek bölümlerde ayarlanabilir.

20. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Ben bunu yapıcağım ama şuan için gereksiz olduğu için yapmıyorum Temel abi. Çünkü kendi elimle yem vermek ayrı bir zevk.

Sayfayı Paylaş