1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Otomatik Yemleme Makinası

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 14 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. dulda

dulda

İsim:
    Cumali Örüç
    Cevap: Otomatik Yemleme Makinası

Abi tasarım çok güzelde ben birşey merak ettim. Bu nekadar zamanda bir yem atacak? Bunu neye göre ayarladınız? Yada biz bunu neye göre ayarlıcağız?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Şöyle düşün; Saat sabah 6 ve saatin akrebi tekrar 6. geldiğinde 12 saat geçmiş olur. Her 12 saatte bir saat üzerindeki aparatın deliği aşağı bakar ve yem döker.

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Cumali bey Açılacak delik sayısı kadar yem atar. Mesela saat sabah 10da bir yem attı. 12 saat sonra yine aynı deliğe gelir ve bir kez daha yemleme yapar. Açtığınız deliğin karşısına bir delik daha açarsanız 6 saatte bir yem atar. Bunu ayarlıyabilirsiniz istediğiniz şekilde.

4. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Sanırım içindeki küçük kare kutuyu dikkatle ve özenle yapmak gerekiyor fazla yem atmaması için. Birazdan yapmayı deneyeceğim, fotoğrafları eklerim.

5. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Bu arada bir sorun var bunu çözemedim. Otomatik yemleme makinası yemleri suya döktüğünde sump'dan gelen suyun sirkülasyonu nedeniyle yemler suyun içine karışamadan öbür uca gidecek ve overflow'dan aşağı inecek.
    sump'dan gelen suyun aksi yönünde koysam makinayı gene suyun yüzeyinde dolaşacak yemler, bir kısmı belki o esnaad suyu çeker de suyun içine düşer. Hangi yemi kullanayım suya düşer düşmez gibi boylasın? veya başka ne yapabilirim acaba?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Otomatik yemleme makinelerinde hizli batan yem kullanilir genelde ama akvaryumdaki turler itibari ile bazen bu tarz yemler bulunmaz ama cozumu basittir.

Yemleme makinesi yemi tam altina suda batmayan yuvarlak' ince halka seklindeki bir plastik, strafor icine yemleri birakirsa yemler halka icinde kalir. Islanmaya baslayan yemler dagilmadan o bolumden batar. Baliklar da zaten zamanla o bolgeyi belirler ve hatta zaman dilimini dahi ezberleyerek yemler dagilmadan tuketilir.

Sent from my Tapatalk

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Temel abinin bahsettiği akrilik yem bölgesi sanırım bu bir zamanlar yapmıştım.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  8. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan

Çok güzel olmuş abi ellerine sağlık.Bende yarın yapcam hemen.Ayrıca yaratıcılıkta bu forumda üzerine yok gbi sanki :) Ama benm anlayamadığım birşey var abi bu kağıt ı nasıl büküyoruz ve yem nasıl dökülcek kendiliğinden ?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çok basit, çizimdeki kalın karton formunda kağıdı kıvırıyorsun, kağıdın sadece bir tarafı açık. Saat ilerledekçe açık kısma yem dolar, saat daha da ilerledikçe dönen hazne içindeki yemler kıvırdığın kare kağıdın açık kısmını geçer yani arkasında kalır. Saat iyice ilerleyip tur attığında kıvrılan kağıdın açık ağzı aşağı bakar ve içindeki yem akvaryuma dökülür. Saat dönmeye başlar yemler yine tam kare kutuya dolar ve tekrar geçerek süreç işler.

10. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan

Peki abi yem miktarı nasıl ayarlancak :) Benim 15 tane balığım var ortalama 10 tane atılması gerekir.Ama bu sistemde ne kadar yem doldurursan hepsi boşalır gbi anladım ben .

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hepsi boşalmaz Umut. Çizim yapılarak kesilen kare kağıdın içine giren kadar yem boşalır. Saat döndükçe yemler kutunun arkasına geçer.:)

12. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan

Abi kafam durdu vallaa yaa :)Bu forum beni çok yoruyor.Şimdi hem dış filtre yapmaya uğraşıyorum hemde yem makinesi.Sen suçlusun abi ikisinide senin yaptıklarından örnek aldım.:)Ama bi türlü işin içinden çıkamadım

13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Umut çok basit ama sen 2-3 konuya birden odaklanıyorsun ondan kafan dağılmıştır biraz topla kendini tekrar dikkatli incele. yem kutusunu yapıp içine yem koy dışarıda elle çevirerek dene o zaman mantığını daha kolay kapıp yemine göre değişiklik yaparsın.

14. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan

Çok sağol abi yaa şimdi anladım :) Temel abi böle bişey bulmak için çok uğraştın mı yaa :) 40 yıl düşünsem yinede yapamazdım ben böle birşey :)

15. Emre35

Emre35

Yer:
    İZmir
    İsim:
    Emre Odabaş

Çok güzel bir çalışma bende deneyeceğim :helalolsun:

16. ceyhantunçel

ceyhantunçel

İsim:
    ceyhantunçel
    Valla daha sizden öğrenecek çok şeyimiz var. Yine teşekkür ederim bilgi cimriliği yapmadan birde bilgisayarda insanlarla bir şeyler paylaşmak için vaktinizi kullanıyorsunuz.

17. _N_T_O_58_

_N_T_O_58_

Yer:
    Bartın-Sivas
    İsim:
    N.Tevfik ÖZTÜRK
    yarıyıl için 15 gün memlekete gitcem ufaklıkları kime emanet edeceğimi düşünüyordum. emeğinize sağlık

Sayfayı Paylaş