1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Overflow box ~ Sump Hacim Hesabı

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde kupeli tarafından 2 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Daha önce yaptığım overflow box ın test videosu aşağıda.
    [video=youtube;q0jchMnm4pE]http://www.youtube.com/watch?v=q0jchMnm4pE&feature=youtu.be[/video]

Overflow box ı hem test etmek hemde akvaryumdan taşacak suyun hacmini öğrenmek adına tanka bağladım ve su seviyesini max. yüksekliğe getirdim.

Boş bir damacanayı iniş borusunun altına koydum ve U borunun havasını boşallatım. Akvaryumdaki su damacanaya akmaya başladı.

Tanktan eksilen su 1 damacanadan biraz fazla oldu. Yani yaklaşık 20,5 lt.

Tanktaki su seviyesi.

Bu duruma göre yapacağım sumpın kafa motoru bölmesini 25 lt olacak şekilde yaparsam;
    1. Sump boşken overlow box tan inen suyu direk kafa motoru bölmesine doldurup PS bölmesine alabildiği kadar su koyabilirim.
    2. Elektrik kesilirse sump taşmaz.
    3. Overflow box ta bir arıza olursa ve çalışmazsa akvaryum taşmaz.

Yada sizin fikir vedüşünceleriniz nelerdir?

2. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Cevap: Overflow box ~ Sump Hacim Hesabı

Akvaryumun farklı açıdan fotoğrafları ilk kez manşetlerde zannedersem ve çok güzel görünüyor. Söyledikleriniz doğru ama fazla çetrefilli gibi geldi bana. Sump'ı bağladıktan sonra overflow'u çalıştırısınız, su normal şekilde sump'a boşalır daha sonra sump'ı doldurursunuz ve çalıştırırsınız. Sump tamamen doluyken sistem çalışırsa, elektrikler kesik olduğunda aynı suyu tekrar geri alır.

kupeli bunu beğendi.
  3. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Benim böyle ince hesap peşine düşme nedenim overflow boxın arızalanma ihtimaline karşı kafa motoru en fazla 19 - 20 lt bassın akvaryuma.

4. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Anladım o zaman söylediğiniz gibi yaparsınız, 20lt'lik yüksekliği işaretlersiniz kafa motorundaki bölmede su seviyesini ona göre ayarlarsınız.

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Siz zaten olayı çözmüşsünüz fazla söze ne hacet. Benim kanaatim kafa motoru bölmesini yapabildiğin kadar büyük yap ki tatlı su ekleme sistemi devrede olmadığında su motora kadar buharlaşması için zaman versin. Şahsen benim öyle, su motor seviyesine inene kadar 3 gün geçiyor

6. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Overflow a güvenemiyorum Halil. Arıza durumda kafa motoru bölmesindeki tüm su akvaryuma basılınca akvaryum taşmamalı!!!

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Bence güvenmelisin neden dersen senin Overflow boru ile yapılmış içine hava kaçması mümkün değil. Ayrıca tek sıkıntı o ise aklıma birşey geldi. Su su tamamlama sisteminde kullanılan şamandıralar dan al ve kafa motorunun elektriğini kesecek bir basit devre ile akvaryumun üst noktasına koy su ona kadar yükseldiğinde motoru devreden çıkaracaktır.

8. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Bak o şekil olur işte. Ters çalışan otomatik su ekleme ünitesi gibi. Sumpta su belli bir seviyeye gelince motoru durduracak.

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Aynen öyle abi basit bir röle ile yıllarca çalışır sorunsuz hem akvaryum güvende olur.

Amma zihni sinir procelerim var haaaa :) Yakında Akıntıyla ilgili yeni bir DİY çalışma bu sinemalarda.:crazy1:

Sayfayı Paylaş