1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Overflow Hakkında...

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Görkem ÇAKIR tarafından 25 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Merhabalar saygıdeğer abilerim;
    Nano tankımda sump sistemi kullanacağım. Fakat akvaryumdan sumpa suyu gönderen overflow sistemini bir türlü anlayamadım. Sump akvaryumdan alt seviyede mi olmalı? Benim akvaryumum ile sump'ım aynı seviyede olacak. Bana overflow'u detaylı bir biçimde anlatabilir misiniz? Forumdaki diy overflow yapımlarına bakayım dedim. Fakat resimlerinin yarısından çoğu açılmıyor.

Saygılar...

2. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Overflow Hakkında...

Görkem kardeşim ilk önce sump'un akvaryumun altında olması gerekiyor yoksa ana tanktan suyu sump'a indirmen için ayrıca bir motor kullanman gerekli.Akvaryumun ufak ve cam kalınlığın çok fazla olmadığı için bence en kolayı overflow yerine akvaryumun camını arkadan deldirmek olacaktır.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Overflow Hakkında...

Deldirebilirmisin camı Levent abinin dediği gibi camı Görkem ? Cam ince olunca yapışmış akvaryumda daha zor deldirmek yanılmıyorsam.

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Overflow Hakkında...

Temel hocam, 4 mm camı biraz zor delerler gibime geliyor. Camları alırken sorsun bence.

5. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Overflow Hakkında...

Cam siparişini verdim ama ne yazıkki. Sump'ı indiririm sorun değil. Sump'ı indirirsem sorun ortadan kalkar mı?

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Overflow Hakkında...

Temel hocam nasıl delineceği konusunda bilgi verirse, bence yarın camları almaya gittiğin zaman sorarsın, cam delinebilir ise hemen deldirirsin Görkem.

7. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Overflow Hakkında...

Evet Murat abi öyle olabilir. Yalnız cam deldirmek çok pahalı mı ve neresini deldirmem gerekir?

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Overflow Hakkında...

Geçen gün, Mesut hocam için sormuştuk senin gittiğin yere, 5 TL dediler, benim kaygım ise 4mm delinebilirmi?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Overflow Hakkında...

Görkem sump zaten inmek zorunda akvaryumun altına. Akvaryum üzerinde olacaksa farklı bir sistem gerekir ve yine akvaryumu deldirmek gerekir. Leven abinin demek istediği akvaryumun arka camına 5 cm delik açtırıp açtıramayacağın.

Sump sistemi aşağıdaki şekildedir. Akvaryumun altında. Sen dolap filan yapmayı düşünmüyorsun sanırım ?

Nasıl çıkacağız bu işin içinden. :cekingen: O kalınlıktaki bence de delinmez.

Yan sump mu yapsan acaba ?

10. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Overflow Hakkında...

Açtırabilirim ama 4 mm'de olur mu? Arkasında tam oalrak nereye delik açtırmalıyım? Yan cama olsa olmuyor mu? Arka camda tam olarak nereye ve kaç cm açtırmalıyım? Yok düşünmüyorum ama akvaryum dolabın üstünde. Raflı dolabın üstünde sump'ı sol alt bölüme koyacağım açıkta duracak. Eğer sorun olacaksa yan sump yaptırayım ama elimde boş tank varken kullanayım diyorum. Overflow sistemi olmaz mı ki?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Overflow Hakkında...

Görkem bu iş bu şekilde olmaz. Akvaryum rafta sump sol köşenin sağ kıvrımında filan ve overflow bir de yapmanı düşünemiyorum. Sen sump işinden gel vaz geç. İşimiz uzun senle anlaşılan. saat:gif

Kestirdiğin camları yapıştır Görkem ve aşağıdaki sistemde olduğu gibi bir filtre yap bence. Linki incele ne demek istediğimi anlayacaksın. Yapacağın tek şek plastik kaba bir pimaş dirseği takmak hepsi bu. Diğer türlü sen bu işin içinden çıkamayacaksın bence. En güzeli bu. Linki inceler ve düşünceni belirtirsin.

http://www.akvaryumportali.com/forum/tamami-diy-teoman-abiye-nano-omrumu-yedi-t3205.0.html

12. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Overflow Hakkında...

Abi tamam şuan inceliyorum. Senin için üşenmedim akvaryumu koyacağım yerin fotosunu çektim buyur :) Yalnız yukarıdaki resimden şeyi anlamadım. Havadaki şelale filtreyi nasıl havada tutacağım altına ne koymamı önerirsin abi Şimdi okudum abi ağaç sehpa ne kadara yapabilirim? :) Abi birde o plastik kabı neyle deldiniz? Pimaş boruyu yapıştırmak için ne kullandınız?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Overflow Hakkında...

Kurulum başlığına devam edelim Görkem. Oraya yine bu fotoğrafla yazarım. Fotoğraftaki ortamda alta, yana, sağa ve sola bu iş olmaz. males:

Verdiğim linkteki sistem senin sistemin. burda:gif

Sayfayı Paylaş