1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ozonlama ve R.O Farkı

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde hayhay1969 tarafından 27 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. hayhay1969

hayhay1969

Yer:
    istanbul
    İsim:
    hayri yazıcıoğlu
    Merhabalar. Ben foruma yeni üye oldum ve yaklaşık 1 yıldır forumu takip ediyorum.akvaryumum yok ama inşallah olacak.benim merak ettiğim soru şu. Eğer çeşme suyunu uygun miktarlarda ozon jenaratörü ile ozonlarsak sıfır tds değerinde bir su elde edebilir miyiz. Çünkü tüm bakterileri ve ağır metalleri bağladığı söyleniyor. Hatta en iyi dezenfektan diyenler bile var. Ro cihazının nasıl çalıştığını biliyorum. Difüzyon esasına bağlı ve membrandan geçiş esasına dayanıyor.acaba suyu ozonlayıp tds değerine bakan oldumu hiç?

2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Ozon kararsız yapıya sahip bir gaz. O yüzden çok çabuk bozunuyor.Reaksiyonda meydana çıkan Serbest oksijen atomunun ağır metallere-silikatlara bağlanabileceğini pek sanmam. Kaldı ki bağlansa bile su içerisinde farklı elementler oluşacağı için tds ölçülür.
    Ozon uygulaması ile bakteri açısından temiz bir su elde edebilirsiniz. Ancak sıfır tds su kesinlikle elde edemezsiniz.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Fazla ozon zararlıdır hatta öldürücüdür diye biliyorum.

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    700 orp de canlı kalmaz suda.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

5. hayhay1969

hayhay1969

Yer:
    istanbul
    İsim:
    hayri yazıcıoğlu
    mantıken tds değeri mutlaka okunmalıdır diye düşünüyorum.çünkü ozonun bağlandığı metaller eksterne edilmediği için suda kalacaktır.bağlı olan metallerin dibe çöktüğünü varsayarsak üst tarafta kalan suyun tds değerinde hatıra sayılır bir azalma olacağınıda düşünüyorum.belkide yanılıyorumdur.teşekkürler yorumun için.

6. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Ro suyuna birde ozon ile işlem yapılsa bir faydası olurmu

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Faydası olabilir bunun, ozon çok madde ile oksitlemeye girip bozduğu için karbon öncesi kullanmak şart olur.

Fatih BARLAS bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş