1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Pacu ve astronot için yem

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde By_KadircaN tarafından 23 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt
    Merhaba arkadaşlar yavru pacu ve astronotlarımda hiç sorun yok fakatşuanki büyük pacum ve gelicek 2 büyük pacum için yem arıyorum arkadaşlar şuan kullandığım ufak taneli yemleri rahat yiyemiyorlar yavular için uygun ama büyükleri rahat yiyemiyor dibe batan yemleri yemeye çalışıor almaya çalıştığındada büyük ağızları yüzünden yem yerine kum alıyorlar bana önerebileceğiniz balıkları hızlı büyüten sağlıklı bir yem varmıdır?

Şimdiden Teşekkürler...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Merhaba Kadircan,

Balıklarının severek tüketeceği yemlerden biri Sera krildir. Mükemmel bir besleyici yemdir.

Bir diğer yem ise Tetra bits

Bir diğer yapacağın ise, karides almak, sarımsak, havuç ve muzu mikserde karıştırıp sulu çimonto kıvamında torbalayıp dondurmaktır. Gerektiği kadarını kesip eriterek balıklarına verebilirsin.

3. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt

Hmm... Çok saol Temel abi yarın balıkçıya gittiğimde bu yemi sorucağım.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu yemin kutusu biraz küçüktür. Çünkü çok güçlü bir yemdir. Örnek olarak yeni doğmuş bir yavru balığı yakar ve yavru ölebilirde. Tabi senin balıkların için geçerli değil bu. Günde bir kere az miktarda verirsin ve diğer öğünleri diğer normal yemler ile yaparsın. Bu yem birçok türde haftada 2 sefer olarak kullanılır. Ancak pacu ve astronot bu içeriği sevdiği için az miktarda günde bir öğün verilebilir.

5. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt

Peki temel abi bu dip yemmidir yoksa suyun üstündemi yüzer ?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Dip yemi değildir, suyun yüzeyinde kalanıda var batanıda. Sanırım yem içindeki havaya göre değişiyor. Tabi gerçek anlamdaki bir dip yemi gibi anında akvaryum tabanına düşmüyor. Balıklar inene kadar havada kapar.

7. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt

Maşallah benim astronotlar dip yemi olmazsa diğer balıklara hiç birşey bırakmıyorlarda ondan sordum naz: beyaz benek olmalarına rağmen montz: çok hareketliler yemi attığım gibi 4 yavru grup halinde ne attıysam havada kapıyorlar hatta yemi atmadan elime atlayıp elimdekileri bile alıyor haylazlar :D suya yavaş yavaş batmaları daha iyi olmuş en azından diper balıklarda kullanabilecekler birde Temel abi bizim evin biraz ilerisinde bir balıkçı buldum yaklaşım 17 cm civarında 3 pacu satıyor adam 5TLden su çok temiz değildi tam göremedim ama balıklarda bir sorun yok gibiydi elinde kalmış ondan 5 TL ye bırakıyormuş biraz şüphelendim almadım yarın tekrar gidip bakıcağım bir sorun görmezsem 2 tane alıcağım sence bir sorun yaşarmıyım?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kadircan alıntındaki ifadene bakalım ve diyor beyaz benek olmalarına ramen. Bu şu anlama gelir balık hediye bile olsa bu aşamada alman sorun yaratır. Önce akvaryumdaki sorunu çözmemiz gerek. Yem araştırması yapıyorsun çok güzel ama sorunun kaynağınıda bulmak gerek.

Isıyı yükseltip ışıklarını kapatırsan ve flagyl akvaryum hacmine göre tablet eklersen iyi olur. 2-3 gün sonra ısısı eşitlenmiş su ile akvaryumuna su değişimi yapmalısın. Balıkları gözlemleyip düzelme durumuna göre ilaç tekrar kullanmayabilirsin. İkinci bir su değişimi daha yaparsan düzeleceklerdir. Değişeceğin su oranı %20 cıvarını geçmesin.

9. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt

Verdiğin bilgiler için teşekkürler Temel abi peki değiştireceğim suyun ısısını nasıl eşitliyebilirim ?

10. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan

Benim kullandığım bir yöntem var. Isıtıcının arkasına içfiltre yerleştir çıkışınıda ısıtıcıya çevir. Isı böylece tüm akvaryuma yayılıyor.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryum içinde olan suya uygulanır belki bu ama su değişimi yapacağı suyu dışarda yani kova veya artık bidon ise orada ısıtılması lazım.

Kadircan, bir sıtıtıcı daha lazım kış aylarında su hazırlamak için. Eğer yok ise evin içinde bir yerde bekletirsen suyu aşırı soğuk olmaz. Mevcut akvaryumun ısıtıcısını 2-3 saatliğine aktarabilirsin bidona. Hatta sürmez bile o kadar. Gerekli ölçümü yapar aynı orana geldiğinde değişirsin. Bu bekletme aşamasında en güzeli tabi bekleyen suya da oksijen vermektir imkan varsa.

12. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Sana iki yem tavsiye edicem.
    Bum yemden ben kullanıyorum ve çok besleyici
    Bir diyeri ise karides.Ama hergün dğil 7 günde 3 kere versen renklerini gösteririler.Oda besleyicidir.Çok kullnırsan kısır olurlar.

13. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt

Teşekkürler balıkçıya bugün gidecektim ama aksilik çıktı o yüzden yarın gidiceğim tavsiye ettiğiniz yemleri sorucağım çok teşekkürler...

14. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt

Arkadaşlar söylediğiniz yemleri bulamadığım için Tetra RedParrot diye bir yem aldım yem budur:

Balıkçı güzel bir yem olduğunu söyledi sizin bir bilginiz varmıdır yani güzel bir yemmidir ?

15. sadri01

sadri01

Bu yem papağanlar için diye biliyorum...renklendirici sadece papağana özel diye biliyorum...yanılıyorda olabilirim

16. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt

Haklısınız bana yerler diye vermişlerdi ama akvaryuma attım hiç bir balık yemiyor :S Temizlemek zorunda kaldım.Yarın balıkçıya gidip değiştirmeyi deniyeceğim olma:gif

Sayfayı Paylaş