1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Pajama Kardinal Üretimi

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 24 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Pajama ( Cardinalfish ) kardinal üretimi biraz kasan, aslında baya kasan bir durum sanırım. Üretimi ülkemizde yapılamamış bir tür ve üretimi adına Youtube üzerinde video bulamadım veya yabancı kaynaklarda da bilgi çok kısıtlı, zaten olsa da dil sorunum var ama canım sertifika çekiyor bir yandan.:)

Pajama Kardinal Nasıl Üretilir?

Evet nasıl üretilir adına henüz bilgi yazacak durumda değilim. Öncelikle itiraflar ile birkaç şey belirtmem lazım. Alpi bunları bak bakalım abi diye getirip kovada bıraktığında nereye koyacağım bunları diye düşündüm, hatta dün Alparslan'a al şunları yerim yok uğraşamam dedim. Balıkları gerçekten çok uygunsuz yerde tutuyordum ama burası Kartal civarı olduğu için havası suyu biraz farklı. Balıklar fotoğrafta olduğu gibi iç açıcı bir yerde değiller ama bu yüzden beni anlamınızı rica ediyorum. Fakat benim bazen anlayış gösterilmesi gereken konularda bir bakışım vardır. Bir balık eğer üremek isteğine bir yerde sahipse, üremek istiyorsa ve bu yönde atılımlar yapıyorsa o balık veya canlılar hayatından kısmen memnun demektir, evet bazen alan dar olabilir, bazen açta kalabilirler ama ne demiş bir deli hobici?

Sarayda mutsuz, hasta ve sağlıksız yaşayacağıma, çadırda sağlıklı ve mutlu yaşarım ( bkz: YIKIKTEMO).

Bu adam ne anlatıyor şimdi? Pajama kardinal üretimi konusu açılmış yazılanlar gag gug, evet öyle çünkü en küçük bir fikrim yok. :D Bilgiler konunun gelişen iç yapısında ve satır aralarında önümüzdeki günlerde UMUYORUM Kİ olacak.

Ön bilgi olarak yumurta sayısı Bangai türünden çok fazla ve buda daha küçük larvalar demek, üretimi, clownfish ve bangai kardinale oranla daha zor, kuluçka süresi sıcaklığa bağlı olarak kısa 7-8-9 gün civarı. Ağzı dolu erkek balık guruba titreyerek kollanması gerektiği sinyalini gözlemime göre iletiyor, bu da onların sürü halinde veya birden fazla erkek veya dişi oranının hiyerarşiyi bozmadığı anlamımı taşıyor. Cinsiyet ayrımı ciddi zor ama bulundukları alanda ışık az alıyor ve bir veri çıkarmak güçleşiyor.

pajama kardinal üretimi.jpg

Düzenleme: 24 Nisan 2015
    zipkinteam, TencoMelih, YMR_AY ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Temel abim, palyaçoda da olduğu gibi sen olayı çöz de sonradan bende senden kopyalar yavru alıp sertifika alırım...:portaliseviyoruz:

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu fikri pek sevmedim, birinin çözmesini bekleyip sonra yaşananları uygulama ile bir şeyleri yapma fikri senin bu forumda edindiğin veritabanına çok ters. Hazır olanı hazır olsa da alma, aynı hedefe varılacak olsa da sen yolunu insan eli değmemiş ve balta girmemiş yoldan seç, sec ki sonra aynı yere gidecek olanlara farklı yollar açılsın. Anladın sen onu. ;) Önemli olan başlamak için bu konuda olduğu gibi gereken ön ana bilgilerdir, devamında bir noktada yöntemler değişmelidir.

Düzenleme: 24 Nisan 2015
  4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Yok Temel abim öyle kopyala yapıştır olmaz tabi ki, ben işin şakasındayım.:D
    Şu planladığım yeni tesisi bitireyim de farklı türlere gireceğim inşallah...:)

YMR_AY, MESUT_KERİM ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Sizler hala evlerinizden kovulmadınızmı yaaw :D Alpi sizin eve ilk geldiğimde çektiğim video geldi aklıma :D Dur bulursam ekleyeyim buraya D:

Alparslan bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Alpi evi tesis yapmış haklısın kovulabili ama ben bir köşeyi en etkin şekilde gariban gariban kullanmaya çalışıyorum. Haddimizi biliyoruz. :) Bence siz kendinizi kollayın.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  7. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Geçen yıl İstanbul buluşmasından önce Alpinin evine yaptığımı baskın :)

Bozzzok, Adm, veysel ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hey gidi eski günler...:D

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Pajama ( Cardinalfish ) Kardinal yumurtası yapay kuluçka deneme 1.

TencoMelih, zipkinteam, veysel ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deneyelim olur tabii, bakalım var mı bizde öyle bir şey.

11. Divin

Divin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Mert Yılmaz
    Cam tüp gibi uzunlamasına olup hava hortumunun girdiği ağzını tülle kapatarak bir kuluçka olmaz mı?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şimdi buradaki amaç tül ile kapalı alanda yumurtaları çevirmek değil, yumurtalardan çıkan larvaların o dar alandan larva tankı haznesine geçmesi, videodaki sistemi bunu düşünerek yaptım, ağzı açık büyük şarap bardağı ayarlanırsa bu açık sistemin daha yumuşak versiyonu olabilir. Tül vb ile üstü kapalı kuluçka olmaz.

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi olmazsa resimdeki yumurtalığa önüne arkasına tül geçir ve hava hortumuna akvaryumdan su çekip bunu da sumpa bırak sirkülasyon su ile olsun, yalnız akvaryumdan çektiğin su hortumunu akvaryuma iki santim batır elektrik kesilirse sump taşmasın diye...

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    B planı daha iyi olur gibi, bu şekilde bu yumurtalar mantar olur. 7. gün civarı erkek balığı ayırmaya çalışmak lazım, atarsa da kısmen oluşmuş yumurtlar olur. Erkek balık yumurtaları atmaz diye taşımak istedim ama attı yumurtaları ve erken oldu.

Alparslan bunu beğendi.
  15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İlk deneme başarısız, yumurtalar mantarlaştı. B planını deneyelim bakalım.

pajama kardinal yumurta.jpg

TencoMelih, Alparslan ve Montimahir bunu beğendi.
  16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    3. parti ağız dolumu hesabıma göre 4 gün önce gerçekleşti. Cumartesi günü B planı olan ayırma ve su akıntısı yaratma şeklini deneyeceğim. Bir önceki yumurta tutumunu sanırım ağızını doldurduğu günü geç gördüğüm için kaçırdım, tam larva tankı kurup balığı alacakken ve hatta dünya iş yapmışken balığın ağzının boş olduğunu gördüm.:) Aslında sanırım her gün çok iyi kollayıp ağız doldurma günü sonrası kaç gün sonra larvaları çıkarttığını bulup sonraki yumurtlamada tam doğru günü yakalamak gerekiyor, yani bir batın boşa bırakılmalı ama sanırım hesap için gerekli. Bu şekilde ya erken veya geç kalınıyor.

zipkinteam ve furkant bunu beğendi.
  17. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Geçen gün Ankara'da bi esnafta yavru pajamalar gördüm. Ağızdan kuyruk ucuna maks 1.5 2 cm canlılardı. Çok çok sevimli duruyorlardı :)

18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bir sıfır olsun Portalın olsun.:D
    Bu arada benim fire clownlar da 20. güne yaklaşıyor, durmak yok yola devam...:portaliseviyoruz:

ka2n ve Pennywise bunu beğendi.
  19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Larvalar çok küçük olacak büyük ihtimal, yumurtalar topak halinde ve sayı aşağı yukarı 150-200 adet. Bu kadar küçük larvaları yedirebilecek miyiz bakacağız. Cuma akşam veya cumartesi akşamı hala yumurtaları tutuyorsa işlemi yapacağım inşallah.

Pennywise, YMR_AY ve Alparslan bunu beğendi.
  20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu son ağızdaki kuluçka süresini 8 gün olarak saydım ve erkek balığı ağzı dolu ayırdım. Yumurtaları yine attı doğal olarak, ben kısmen oluşmuş suda yüzecek larvalar beklerken gözleri biraz biraz oluşmuş yumurtalar gördüm ve şaşırdım.

8 günlük pajama kardinal yumurtası gelişim.

pajama kardinal yumurtası.jpg

pajama cardinalfish eggs.jpg

Düzenleme: 23 Mayıs 2015
    Bozzzok, King Elvis, veysel ve diğer 6 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş