1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Palu 2013...

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde -doctore- tarafından 1 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Teşekkür ederim kardeşim. Daha iyileri senin olsun inşallah...:)

Ankaraguclu bunu beğendi.
  2. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Paludaryumdaki son durumdan bahsetmek istiyorum biraz. Endler, lepistes gibi canlı doğuran türlerini buraya koymak aslında bir hataydı. Ortamın uygunluğuyla beraber şuursuzca çoğalacaklarını biliyordum. Öyle de oldu. Artık akvaryumda yüzmeye alan kalmamıştı. Tabi asıl önemli sorun filtrenin bu ciddi yükü kaldıramaması oldu. Düzenli değişimlere rağmen suyun renginden ve tek tük de olsa başlayan balık ölümlerinden artık sınıra yaklaştığının farkına vardım ve canlı doğuranların tamamını çıkarma kararı aldım. Yavrularla beraber 1000 den fazla lepistes-endler çıkardım, ama hala 10-15 adet yakalayamadığım var. Onlar durumu anladılar ve saha avantajını kullanıp beni gördükleri gibi hemen saklanıyorlar. :)
    Şu anda akvaryumda 15 civarı canlı doğuran, 8 adet corydoras, 7 adet neon, 7-8 adet cüce vatoz, 1 vantuzlu çöpçü ve 1 betta yaşıyor. Tabii sınırsız karides ve salyangozla birlikte...Canlı doğuranlar haricinde de birkaç kayıp verdim bu süreçte. Tank şu haliyle bile bomboş görünüyor. Elimden geldiğince, yakaladıkça, canlı doğuranları çıkaracağım. Yerlerine birkaç çift cüce ciklet eklemeyi düşünüyorum.
    Bitki durumlarına gelince; tankın üstünün açılmasıyla önceden içeri hapsolan nem artık dışarı çıktığı için Hygrophila corymbosa(limon) hariç su dışına uzanan fern, anubias, moss gibi bitkilerin su dışındaki yaprakları kurudu.
    Sonradan eklediğim Epipremnum pinnatum (patos sarmaşığı) kollarını su içine atarak saçak köklerini suya saldı. İyi bir su arıtıcı olduğu, ben ve balıklar için de doğal bir görünütü oluşturduğu için bundan rahatsız değilim. Zaman zaman uzayan dallarını kesip başka bir akvaryumda köklendiriyorum. Gerçekten arsız bir bitki.
    Hygrophila corymbosa ise fotoğraflarda da göründüğü gibi su dışına çıkıp formunu tamamen değiştirdi ve ışığa uzandı. Birkaç tane de çiçek açtı.
    Suyun altında kalan anubias, fern, moss, cyripto, echinodorus cordifolus gibi az gereksinimli bitkiler yavaş da olsa gelişimlerini sürdürüyorlar.
    Son olarak yeni aldığım Cyperus alternifolius (japon şemsiyesi) un bir kısmını köklenmeleri için paludaryuma ekledim. Cyperus alternifolius güçlü kökleri ve hızlı gelişimiyle suyu en iyi arıtan, toprağı çok iyi havalandıran bitkilerden biri.
    Amacım ise şu; Yukarda saydıklarım gibi suyu çok iyi arıtan, kökleri suda kalıp gövdelerini ve yapraklarını dışarı atan bitkilerin miktarını artırıp filtrenin fişini çekmek. Suda bir miktar hareketlenme sağlayacak ufak bir motor, yoğun bitki grubu ve tabi ki az balık populasyonu ve az yemleme. Bu sayede sudaki nitratı minimum seviyede tutup daha doğal ve sağlıklı bir yaşam ortamı yakalayacağımı düşünüyorum.
    7/24 çalışan 30 wattlık dış filtreyi artık emekli etmek istiyorum. Tabi bütün bunlar yavaş yavaş ve gözlemleyerek, ölçerek yapılacak.
    Bu şekilde yapılmış ve başarılı olmuş bir çok çalışma var. Üstelik çok daha az destekle...

Solda kollarını içeri dışarı uzatmış Epipremnum pinnatum (patos sarmaşığı), hemen yanında ışığa uzanmış olan Hygrophila corymbosa(limon).Başlarda çoğalamayan arsız Lemna minor(su mercimeği) sudaki kirlilik ve nitratın artmasııyla heryeri kapladı, hatta pistiaları boğdu. Bir zamanlar pistia kaplı olan yüzeyler şimdilerde lemna minor ile dolu.

Epipremnum pinnatum (patos sarmaşığı) un suya uzattığı saçak kökler. Arka tarafta görünmese de daha yoğun olarak varlar. İyi bir nitrat emici olduğunu okumuştum. İlerde olası yavru balıklara ve karideslere de ideal bir saklanma ve beslenme alanı olacağını umuyorum.

Su dışına uzanıp form değiştiren, boyu 1 m' ye yaklaşan Hygrophila corymbosa(limon)nın açtığı çiçeklerden biri.

Tablet yemden paylarına düşeni almaya gelen karidesler. Tabi sıralarını beklemek zorundalar. Balık populasyonunun yoğun döneminde pek ortalarda görünmeyen karidesler şimdi her yerde cirit atıyor. Cüce cikletleri eklediğim zaman yine kovuklarına kaçıp gece dolanmaya başlayacaklar.

Çok akvaryum değiştirdi, ama huzuru burda buldu. Doğal ortamına çok yakın olan bu paludaryumda onun yabani hareketlerini sergilemesini izlemek gerçekten müthiş. Sürekli av arıyor, pusu kuruyor, karidesleri korkutuyor. Onu da birkaç gün içinde bir arkadaşa hediye edeceğim. Betta Splendes...

Okurt, veysel, Ankaraguclu ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Döktürmüşsün abi helal olsun çok beğendim...temo19

yurtsevenkursad ve -doctore- bunu beğendi.
  4. murataytenn

murataytenn

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    murat ayten
    Tebrikler çok güzel olmuş.

Sent from my BlackBerry 9300 using Tapatalk

5. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Muhammed abi bu Tank'a Neon Tetra & Discus yakışır diyorum Başkada birşey demiyorum.

-doctore- bunu beğendi.
  6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Muhammed hocam görüntüler mükemmel, harbiden döktürmüşsün.:nazar:

-doctore- bunu beğendi.
  7. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Teşekkürler arkadaşlar. Tanktan çok balık çıkardım son dönemde, içi feci karıştı, aslında bu hali pek hoşuma gitmiyor. Ekleme ve düzenlemeler lazım. Discus için uygun bir tank değil şu anda. Hacim de dar, ayrıca biraz kendi haline bırakacağım bir tank, discusa yazık olur. Bulabilirsem apistogramma türlerinden koyacağım. Özellikle kakadu... Muhtemelen de bulamam ve ramirezi, kribensis gibi türlerle devam ederim.

Alparslan, YIKIKTEMO ve veysel bunu beğendi.
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çok doğal gerçekten, harika görünüyor. Kutlarım.temo19

-doctore- bunu beğendi.
  9. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Sağ olasın hocam. Betta koydum doğum kontrol amaçlı, ama o kadar çok yavru vardı ki eteklerinde dolaşıyorlardı artık, hayvanın kişiliği de değişti oturup sevecekti nerdeyse. :) Kribensis yavrularım büyüyünce bir kaç tanesini buraya atmayı düşünüyorum. Onlar da yetişkin karideslere saracaklar. Durum biraz vahim yani. Melek ilerde olası cüce cichlid yavruları için de tehlike. Bir süre bekleyip karar vereceğim. Şu anda sık değişimlerle bozulan suyun yerine oturmasını sağlamaya çalışıyorum. Bundan sonra da balık sayısını kesinkle minimum tutacağım. Doğal davranışlarını, beslenme alışkanlıklarını, sosyal ilişkilerini ancak bu şekilde gözlemleyebiliyorum. Bunları göremeyeceksem akvaryumu kaldırıp yerine dekoratif bir kitaplık koyarım daha iyi, en azından bakım derdi olmaz :)

murat parin ve Montimahir bunu beğendi.
  10. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Gerçekten bir ekoloji oluşturmayı başarmışsın ama kabuğuna sığamamış sistem.Ellerine sağlık Muhammed harika görünüyor.:nazar:

-doctore- bunu beğendi.
  11. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Kitap gibi akvaryum ne kitaplığı. Kitaplığı başka yere kurarsın :) zaten neden kitaplıkla kıyasladın anlamadım. Öğrtmensin bide.. neyse yanlış anlama :p

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

-doctore- bunu beğendi.
  12. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Sağ olasın Murat Hocam, yolun yarısındayız daha, inşallah olacak ama. :)

Eskiden vitrinler vardı ev dekorları için, şimdilerde yerini dekoratif kitaplıklar aldı. Süs eşyaları konulan kitaplıklar ama. :( Neyse, anlatmak istediğim benim için akvaryum, evin dekorunu tamamlayan, güzel bir tasarım ve rengarenk balıkların olduğu bir düzenleme değil. Öyle olsaydı daha zahmetsiz dekorlar seçerdim diyorum. Tarzım biraz daha karışık, daha düzensiz, daha doğal....ama sağlıklı ve mutlu...
    Bak anlamadıysan yine sor tamam mı çocuuum. :D

13. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Paludaryumda hayat bazı değişikliklerle devam ediyor. Su bir karış yukarı çekildi, su altı bitkiler eklendi. Tabi daha ufak olduğu için pek dolu görünmüyor ama birkaç ay içerisinde içerde yer kalmayacağına eminim. 6 panda cory, eş kribensisler ve 2 melek eklendi. Cüce vatozlar 2 kez yavruladı, onlarca yavru yendi. :( Su üstü bitkiler tam ise tam gaz...

Hygrophila corumbosa(limon) çiçekleri.
    Panda Cory

Dişi kribensisim yeni yerinden oldukça memnun. Toplayamadığım kiraz karideslerimi yakaladıkça götürdüğüne şahit oluyorum.
    Yeni gelen 2 melekten biri. Formu oldukça güzel.

Genel görünüm Palu 2013.

Okurt, veysel, Bozzzok ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  14. murataytenn

murataytenn

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    murat ayten
    Tebrikler. Geliştirmeye devam ediyorsunuz.

Sent from my BlackBerry 9300 using Tapatalk

-doctore- bunu beğendi.
  15. Bozzzok

Bozzzok

Yer:
    İzmir, Turkey
    İsim:
    Onur Bozok
    işte hobiye başlama nedenim..Harika bir paludaryum oluyor dostum tebrikler.

-doctore- bunu beğendi.
  16. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Övgüleriniz için çok teşekkürler. İnşallah istediğim görünüme kavuşunca daha güzel fotoğraflar paylaşacağım.

17. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Lennn akvaryumunu gönderdim, bende bundan istiyom. Bitki kumunu birine verdim herhalde, bende argonit kum koydum tabana :D sen benim paketide hafta sonuna ayarla :D

18. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Aragonit kumda bitki mi? Komple çürürler. Bitki için kullanılan kum suyun ph ına etki etmemeli. Sertleştiren midye-mercan kırığı, aragonit...vs bitkileri çürütür. Köklü bitki kullanmasan bile tavsiye etmem. Al silis kum koy daha iyi. Quartz ya da normal akvaryum kumu bile olur. (Evet, ille masrafa sokacam.:D)
    15 adet damızlık kiraz, bir parça moss ve istersen 3-4 tane japon şemsiyesi filizini cumartesi yollarım. Bir kutu da karides yemi.

Okurt bunu beğendi.
  19. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Tamamdır. Cumartesi haberleşiriz
    Olum masrafa sokma beni.
    GT-N7100 cihazımdan gönderildi

20. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA