1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Paludaryuma led

Başlığı 'Paludaryum ve Amfibyum' kategorisinde Onur G. HİTİT tarafından 7 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Şu paludaryum:

http://www.lepisteskulubu.org/index.php/topic,3789.240.html

Bundan 2-3 gün önce, bu paludaryumdaki 4 florasandan 2 tanesi çalışmamaya başladı. Florasanlar sağlam, ama sanırım balastta sorun var. Elektrikçiler anlamadı arızayı (nasıl işse artık). Benim de kafam attı, gidip led yaptırayım dedim.

Kapak 1 metre uzunluğunda ve kapağı dün duvara sabitledik. Paludaryum tipi bir akvaryum olduğu için, kapak suyun 50 cm kadar üstünde...

Led bu paludaryumu kurtarır mı kurtarmaz mı bilmiyorum. Ancak, 4 sıra şerit led yaptıracağım. Yetmezse daha sonra 4 sıra şerit daha döşetirim.

Ledle ilgili bir şeyler paylaşıldı forumda, ama elektrik konusunda zır cahilimdir.

Paludaryumun şu anki durumu (yani kapağın duvara sabitlenmesinden sonraki durumu) şöyle, umarım led kurtarır işi:

Ledin döşenmesi florasan sisteminden biraz daha pahalı, ama harcadığı elektrik verdiği ışığa göre çok az.

Sizce iyi mi yapıyorum? Florasanlardan bıktım çünkü.

2. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Bence yapabilirsin. Ben çok seviyorum ledli sistemleri. Ben de led kullanıyorum ve memnunum.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Onur hocam led evet ilk etapta biraz pahalı olabilir fakat harcadığı elektirik sarfiyatı nedeniyle kısa sürede kendini amorti eder. Yani lede geçiş yapmakla kötü yapmıyorsun.:ay: Harcadığı elektirğe göre verdiği ışık az değil hocam. Piyasada 7 tl den 30 tl ye kadar (metresi) fiyatı olan ledler var. Tabi iyisi kötüsü var.Led alırken kaliteli olanlarından seçersen fazlasıyla memnun kalacaksındır. Geçen hafta yaptığım 12m2 tabelanın 50 cm lik pleksi kutu harflerinin içlerine led döşedim. Harf başı yaklaşık 2 mt led gitti. verdiği ışık ise enaz 100 mt den ben burdayım diyordu. super:gif Güzel bir led tercihi yaparsan güzel ışık alırsın.

Tabi bitki için kaç kelvin,kaç lümen gerekir orasını bilemiyorum. Ama Murat abi bu işlerle oldukça haşır neşir ve iyi biliyor bu işleri. Konuyu okuduğunda hangi ledi kullanacağınız hakkında fikir verecektir.saygılar:gif

Onur G. HİTİT bunu beğendi.
  4. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    5 metre led sardık, fena değil. Aydınlatma biraz daha az gibi, ama önemli bir fark yok. Yine de içime sindi. Önümüzdeki ay bir 5 metre daha led sararsam balıklar kör olur. :)

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Kapağın içine reflektör,yada reflektör vazifesi görecek birşey koydunmu hocam ?

Sayfayı Paylaş