1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Palyaço Balığı Üretimine İlk Adım

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde Birader tarafından 9 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Elinize sağlık gayet güzel olmuş. Devamında inşallah emeklerinizin karşılığını alırsınız.

Birader bunu beğendi.
  2. Birader

Birader

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erkan Keser
    Teşekkür ederim inşallah.

nhtkmn bunu beğendi.
  3. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Teşebbüsünüzü takdir ediyorum ve sonucunu merakla bekliyorum. Umarım başarıya ulaşırsınız.

Birader bunu beğendi.
  4. Birader

Birader

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erkan Keser
    Çok teşekkür ederim.

1 litrelik nannochloropsis kültürü ne kadar sürede hasat kıvamına gelir?

Planktonu eklediğimden beri sanki yarım ton daha koyu. Rotifer kültüründe canlılık göremiyorum hepsi ölü gibi ama dipte ve bazı yerlerde sayısı az copepods gibi hareket eden bişeyler var ve rotifer besinini iki kere ekledim renk ikisinde de açıldı. Copepods kültürü canlı ama sayı olarak bi fark görünmüyor şuan onlar da besini tüketiyor kültürün rengi açılıyor hergün besin verirsem yandık zarara uğratacaklar beni. Plankton kültürüne hergün f/2 vermem gerekiyor mu yoksa her hasat yaptıktan sonra mı vereceğim?

Sent from my iPhone using Tapatalk

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 24 Ağustos 2015
    mekatronik bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Canlı fitoplankton kullanmadığım için onda fikrim yok ama rotifer ve copepod yoğunlaşması 4.5 gün sürebilir. Ne.kadar yemek o kadar yoğunluk ancak hasat işlemi de aksatılmamalı. Kullanılmayacak kültürü rolantiye almak gerekir. Yoğunlaşma sonrası az besin ve hergün hasat, kültür kullanılacağı zaman yem artırılıp yoğunluk artırılır.

TencoMelih bunu beğendi.
  6. Birader

Birader

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erkan Keser
    Temel abi ben şimdi bu rotiferle copepods kültürlerini 20 litrelik akvaryuma almak istiyorum onun için biraz yoğunlaştırmak istiyorum sonra dediğin gibi rolantiye alıcam çünkü balık yok zaten henüz.

7. Birader

Birader

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erkan Keser
    Az önce rotifer kültürünün havalandırmasını kapattım ve yoğun olduğunu farkettim ama podlar var ve bende daha önce hiç copepods kültürü olmadığı için reefphyto dan gelmiş kesin sıkıntı olur mu ürerler mi rotifer kültürünün içinde? Su hazırlayıp yarın akvaryuma alıcam rotiferleri ama copepodslar hala aynı onlar için daha bekliyeceğim.

Bu da sistemin son hali soldan sağa 2 copepods, 2 rotifer, 2 nannochloropsis diğer iki ayırma hunisine başlatma kültürü eklemedim onlara şuan yoğunlaşmasını beklediğim kültürden ekleme yapacağım ve bir miktar da stoklayacağım orjinal paketi 1 sene saklayabiliyormuşuz buzdolabında onu herhangi bir olumsuzluk yaşandığında kullanacağım ki inşallah olmaz.

Düzenleme: 24 Ağustos 2015
    Alparslan, burak ozu, veysel ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  8. Birader

Birader

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erkan Keser
    Mahir abi öncellikle üşenmeden uzun uzun yazdığın için teşekkür ederim.

Tuzluluğu temel abi 1.020 yap istersen her kültür için ayrı ayrı uğraşmazsın demişti ben de öyle yaptım rotifer, plankton, copepods, artemia hepsi 1.020
    Aynen abi ışık tuttum arkadan hepsi cama yapıştı ama podlara uyuz oldum =) ilerde şırınga yardımıyla 50, 100ml kadar toplayıp saf bir kültür yaparım diye düşünüyorum 2,5lt kültürde öyle kabaca gördüklerimi saydım 15 yada 20 pod var.
    Her kültür için ayrı hava motoru taktım şimdilik evin kullanılmayan odasında yapıyorum biraz sıkışık kültürler bebek var diye birşey lazım olursa eşime yardım edeyim diye üretimhaneye kurmadım ama ekim kasım gibi aşağı indireceğim.
    Copepods Feed veriyorum kahverengi oluyor şimdilik fazla vermiyorum az oldukları için.
    Mahir abi aşı olarak yaptığında gübre kullanmıyor musun? Gübre kullanılmazsa az da olsa gelişme olur mu yoksa kültür çöker mi?
    Allah razı olsun derim abi =) erkankeser@mustafakeser.com

TencoMelih bunu beğendi.
  9. Birader

Birader

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erkan Keser
    Anladım abi önce biraz stok sonra denemelere başlayacağım.

10. Birader

Birader

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erkan Keser
    Evet saygıdeğer portal üyeleri, bugün yaptığım işlemleri size anlatayım.

2 adet 1 litrelik copepods kültüründe küçük küçük yeni podlar gördüm sayı olarak fazlalaştıklarını gördüğüm için 15 litrelik akvaryuma aldım tekrar kültür kondisyon artırıcı ve copepods besini verdim hallerinden memnun gibi görünüyorlar arada sırada girdap gibi oluyorlar ne yaptıklarını anlamadım yemek mi toplu çiftleşme mi araştırıyorum

Yine 2 adet 2,5 litrelik rotifer kültürlerinin yoğunlaşmasından tatmin olduktan sonra onları da 15 litrelik akvaryuma aldım ve aynı işlemi rotiferlere de uyguladım onlarda iyiler

2 adet plankton kültürünü hasat yapıp diğer boşta olan 2 adet ayırma hunisine aşıladım şimdi 4 kültürüm oldu 4 tane de 3 litrelik musluklu cam kavanoz siparişi verdim bir sonraki aşama onlara aşılamak olacak ondan sonra da büyük silindir vazo alacağım sırayla büyüteceğim.

Alparslan, burak ozu, YIKIKTEMO ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  11. Birader

Birader

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erkan Keser
    Mahir abi elimde canlı olarak sadece nannochloropsis var pod besininden veriyorum onlara.

Henüz bakamadım yolladığın belgelere hangi phytoplanktonu besin olarak kabul ettiği belgelerde mevcut mu?

Alparslan ve nhtkmn bunu beğendi.
  12. Birader

Birader

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erkan Keser
    Mahir abi bu fitoplankton karışımının içinde mevcut o plankton, ufak bir kapta aşılama denicem belki tutar f/2 de ekledim üzerinde konsantre falan yazmıyor live yazıyor bakalım ne olacak.

Düzenleme: 27 Ağustos 2015
    Montimahir, nhtkmn, TencoMelih ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kültürlerde hareketlenme güzel maden gelelim işin biraz kaşıntı noktasına.:)

Ben canlı fitoplankton kullanmadım yani bakıma artı iş çıkarması içın vb yüzünden tercih etmedim ama bence üstünde durulması gereken besin değeridir. Zenginleştirme için kullanılanlar nedir ve besin değerinden be kadar eminiz?

nhtkmn ve TencoMelih bunu beğendi.
  14. Birader

Birader

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erkan Keser
    Valla temel abi rotifer için zenginleştirme olarak yine aynı markanın ürününü aldım hoş o da geçici zaten bitene kadar diğerleri yani artemia ve pod için herhangi bir zenginleştirme yok şimdilik sadece planktonla yaşasınlar balıkları aldığımda zenginleştirmeyi senden öğrenirim zaten

nhtkmn bunu beğendi.
  15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Canlı fito yapıp zenginleştirme işlemini rotifer veya copepodlara ayrıca vermek mantıksız. Fitoplankton zenginleştirilmeli ve onu yiyenler zengin olarak larvalara aktarılmalı. Zenginleştirme işi maliyet ve tecrübe ister. Larva aldığın zaman sana 1 litre reed fito yollayalım sendeki fito ile larva yaşam sayısını bir kıyaslar fikir sahibi olursun, tabii bizlerde.

nhtkmn ve TencoMelih bunu beğendi.
  16. Birader

Birader

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erkan Keser
    Tamam abi deneme yaparız ama benim ilk denemeler sakat olabilir yani ben senin reed fitonla beslerim ve kendi fitoplanktonumla beslerim ama sonuç ikisinde de hüsran olabilir tecrübesizlikten

TencoMelih bunu beğendi.
  17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çözülür ve zamanla gelişir hepsi sıkıntı yok.:)

TencoMelih ve Birader bunu beğendi.
  18. Birader

Birader

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erkan Keser
    Artemia çıkarma kuralı 24 saat doldu yumurtayı bolca koydum sizce çıkanlar zarar görmesin diye şimdimi alsam yoksa beklesem mi?

TencoMelih ve zipkinteam bunu beğendi.
  19. Birader

Birader

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erkan Keser
    Neyse çıkardım onları da az maz sonuçta üreyecekler

20. Birader

Birader

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erkan Keser
    Öldüm bittim bütün gün üretimhaneyle uğraştım ama değdi, derli toplu güzel bir üretimhane oldu bence. Yarın akvaryumun birini ikiye bölüp anaç tankı yapıcam diğerini sump yapıcam şimdilik iki anaç yeterli hem daha işin başındayız zaten.

şeref24, Montimahir, JOEBLACK73 ve diğer 6 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş