1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Palyaço Balığı Anaçların Beslenmeleri Hakkında

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde Montimahir tarafından 6 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bu konuda Temel Bey' in bir yazısını hatırlıyorum ama forumun altını üstüne getirdim, bulamadım.

Araştırmalarım sonucunda hazırladığım ilk tarif;

Bu tarifi her öğünde bir küp şeklinde yarım saat çözerek kullandım; maroon çiftim çöpşiş ucundan elden aldılar, Ocellaris çiftim bir hafta içinde aldı, tomato çiftimse henüz çok korkak olduğundan, yiyip yemediklerini hiç görmedim.

Hazırlanışından geçen haftaya kadarki sürede bu yemlerden günde 3 öğün verdim, bu süreçte bir dostumun iştahsız anthiaslarında denedik bu yemi almadılar, sebepleri muhtemel.

Tanklarda karides, kurt vs yok, sadece sumptan gelen podlar var, bu nedenle yenmeyen yemleri ertesi gün sifonladım, oluşacak atıklar için güçlü skimmerlar, bir kaç mangrov ve refigiumlar var, ayda bir de su değiştirmeyi ihmal etmiyorum.

Bugün üstteki tarifin bir benzerini hazırladım, açıkçası biraz abarttım.

devam edecek...

Alparslan, taakaa, ahmetzbfb ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Tebrikler dostum, mükemmel karışım olmuş. Ben bile yerim bu karışımı. Epar ampüllerin de hakkını vermişsin. :)
    Nori yosunu hariç diğerleri benim karışımlarda kullandığım maddeler(karışım kabımız da aynı) benzer. Ben ilave olarak kurutulmuş pasific plankton,mysis shrimp ve rotifer de kullanıyorum. Black Percula larım afiyetle kapışıyor. Seninkilerin yememe sebebi nori olabilir mi acaba.
    Üretim çalışmaları var galiba, başarılar dilerim.

Montimahir bunu beğendi.
  3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bülent bey evet tahmin ettiğiniz gibi :) teşekkürler. Sizce bunun son kullanma tarihi ne olmalıdır?

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Ben bu karışımları haftada 1-2 sefer kullanıyorum. Derin dondurucu da besleyiciliğinde herhangi bir kayıp olacağını sanmam. Bakteri üreme riski de yok, ancak yine de içim rahat olsun diye küçük partiler halinde hazırlayıp maksimum 2 ayda tüketiyorum.
    Özellikle mysis ve pasific plankton kurutulmuş olarak ta veriyorum. Türkiye de yok ama Omega one ürünleri mükemmel bence. Palyaçolarım küçük olduğu için henüz faaliyet yok ama, temel in picasso lar da ciddi farklar oldu bu yemlerden sonra. Tavsiye ederim.

Montimahir bunu beğendi.
  5. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Evet aslında çiftlerine sadece NLS ve Omega One verenler de var.

Rod's food gibi hazır ürünler de ne yazık ki henüz ülkemizde yok.

Bu tür doğal ve özellikle protein açısından zengin yemlerle; yumurtlama tetiklenebiliyor, aylık yumurtlama tarihleri ve sıklığı değişiyor, tek batımdaki yumurta sayısı ve yumurtaların boyutu ciddi şekilde olumlu etkileniyor. yumurtadan çıkan sağlıklı larva sayısı ve kalitesinde de artış oluyor.

Çiftler uzun süre kullanılacaksa, özellikle genç dişiler yumurta üretimi için çok fazla enerji harcadıklarından protein ve yağ asidi zengin içeriklerle beslenmesi gerekiyor. Ne yazık ki balık yaşlandıkça bunları vücuttan atamaz hale geliyor ve bu tür bomba diyetlerin devamında aynı bizdeki gibi karaciğerde yağlanma, üreme kesesi vs. sonuçta ölüm problemleri baş gösteriyor.

Bu nedenle yaşlı balıkların diyetlerine de dikkat etmek gerekebilir.

Alparslan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Harika olmuş kesinlikle, özellikle epar ampül kullanımı çok zekice bu karışımda. Zaten son diyeti arkadaşlara bir makale olarak yayınlayacağımı belirtmiştim, yazmaya çalışacağım biraz sonra. Aradığın konu linkinden ziyade içerik zaten süper olmuş hatta daya iyi olmuş senin besin hazırlaman ama sanki kuru yem ve nori yosunu gereksiz olmuş gibi geliyor bana. Fotoğraflar aşağıda söz ettiğin konudaki. Palyaço balıklarının besini ve özellikle anaç balıklar ise söz konusu olan inanılmaz önemli bir konu bu besin olayı. Yumurtlamaya teşvikten tutun da, yumurta sayısı, larva kalitesine kadar etkisi tahmin edilemeyecek kadar büyük. Makale içinde belirteceğim ama bence çok ilginç bir besin daha kesinlikle katılmalı bu diyete, bu besin denizanası.

Birlikte araştıralım denizanası iş yapar mı bakalım.:)

palyaço balığı yemi.jpg palyaço besini.jpg

Montimahir bunu beğendi.
  7. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Peki bu suda dağılıp gitmiyor mu? bu parçaları biraz daha birlikte tutucu bir madde koymak istemez miydiniz?

8. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Güzel havyar bulursak havyar da katalım :)
    Sosyetik olsun anaçlar, larvalar da sosyetik olur.

9. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Sazan havyarı bu konuda on numaradır iri tanelidir ve taneler sağlamdır. komple o şekilde bile verilebilir bence. Kartal taramanın hammaddesi :)

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aslında dağılıyor ama dağılması zaten istenen bir şey, ben bu karışımı balık için değil mercan besini olarak yapmıştım. Mercan Besini Mutfak (DIY) Yapım

SPS mercana yeni geçiş yapmıştım o dönem. Bu arada palyaço türleri neler Mahir, ne zaman alındı, eşler mi, kaya temizleme var mı?

Videosu:

akvaryum | İzlesene.com Video

11. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Özdemir bey yabancılar suda askıda kalması için bu karışımlara belli oranda sığır jelatini ekliyorlar. Dağılma durumu çözülme süresine göre değişiyor, fazla bekletmemek gerekiyor.

Havyar, balık yumurtası (mezgit vs.) da aslında tariflerde var ama ben bir türlü denk gelemedim. Marketteki arkadaş önceden ararsan ayırırım dedi, bir de taze midye zor bulunuyor.

Temel bey altına yazmak istediğim konu buydu evet, üretim konusunda yumurta gördüğüm andan itibaren konumu burada günlük şeklinde açacağım.

Alparslan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  12. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Sodyum alginat var gıda sanayisinde kullanılan , deniz alglerinden elde ediliyor ve şu yediğimiz jölelerin çoğunda kullanılıyor. kilo 40-50 lira gibi bir şey çok az kullanılırsa dağılmayı önler gibi geliyor.

Bursa'da İhsaniye pazarındaki balıkçılarda havyar deliler gibi oluyor çoğunu da çöpe sallıyorlar. Bir cumartesi uğra derim.

.

YIKIKTEMO ve Montimahir bunu beğendi.
  13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yumurta görüp görmeyeceğini tartışabilirdik ama.:D Neden diyorum, balıkların yaşları, şimdiye kadar ki tutumları, türleri çok önemli, boşuna bekliyor olmayasın Mahir?:)

14. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Sabrı bu balıklarla öğrendim desem yalan olmaz. :) Sistem 10 ayını doldurdu. Bir taşınma durumu, sağlık problemi olmadıkça proje uzun soluklu ve kapsamlı, hedef ticari değil, o yüzden tadını çıkara çıkara gidecek. Sadece palyaço değil, plankton, rotifer, kopepod, artemia için öğrenecek deneyecek çok şey var, yeter ki vakit olsun.

Banggaii, orchid dottyback, peppermint ve mandarin üretimi de hedefleniyor.

Ocellaris çiftim genç ve tam eş olduklarından eminim(geceleri aynı yuvadalar), yuva temizleme zaman zaman oluyor.

Tomato çiftim bir dostumun, daha yaşlı bir çift, daha önce resif tankında yumurta döktüler, fakat fazla stresliler.

Gelelim Maroonlara, eş tutturması ayrı dert, yavruların sertlikleri ayrı dert. Bunlar tam eş sayılmazlar, geceleri birlikte değiller. İkisi de ayrı yerler kazıp orada uyuyorlar, ufak olan büyüğe teslimiyet davranışlarını gösteriyor. Zaten dişinin eş almayacağı erkeği öldürmesi de söz konusu. Biraz daha zamanları var.

Özet budur...

Alparslan bunu beğendi.
  15. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mahir abi hararetle takipteyim...temo4
    :okey:

16. mertyılmaz

mertyılmaz

İsim:
    Mert
    Bende anaçlarımi mersin balıgı siyah havyar döllenmemiş yumurta,cycloopeeze,senagel jumbo,aminoasit,kılıç balıgı, karışımı ile besliyorum.Siyah mersin balıgı çok pahalı bir ürün oldugundan ötürü lütfen ukalalık gibi görmeyin.Ünlü bir balık lokantası sahibi babamın ve benim çok yakın bir aile dostumuz,ve her ay bize siyah havyar getirtmektedir,babam çok sevdigi için.

Bu arada gizli gizli kaçırıyorum havyarı:):)

Unutmuşum bu arada reklam gibi olmasın ama haftanın 2 günü Enes den aldıgım dondurulmuş artemia da veriyorum.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bunlardan üretmek lazım.:) Snowflake küçük boy gelecek bakalım, büyütmeye uğraşacağız inşallah.

benim palyaço balıkları.jpg

taakaa bunu beğendi.
  18. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Baştan çözemedim ne olduklarını :D

19. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim: