1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Palyaço Balığı Mantar Hastalığı

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Shadow tarafından 28 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. Shadow

Shadow

İsim:
    Kerem Yücel
    Palyaço balığı mantar hastalığı konusunda size danışmak istedim. Siyah palyaço balığı aldım 2 tane ama mantar hastalığına yakalandılar. Şu an ayrı bi kaba koydum ısıyıda yükselttim. İlacını da verdim (JBL marka üzerinde FUNGOL yazıyor. Mantar ilacı olduğunu söyledi akvaryumcu). Ağır hasta olan sanırım ters dönüyor, gidici gibi. Palyaço balığı mantar hastalığı konusunda bir öneriniz var mıdır ?

2. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Cevap: Palyaço Balığı Mantar Hastalığı

Mantar hastalığı tespit için fotoğraf iyi olur.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Palyaçoda Mantar Hastalığı

Geçmiş olsun.

Balıklar ne zaman alındı ve yeni ithalat mı?
    Akvaryum hacim ve sistem nasıldır?
    Akvaryumdaki diğer balıklar ve mercanlar nelerdir?
    Anemon var mı akvaryumda?
    En son su değişimi ne zaman yapıldı?
    Balıkların alındığı ve taşındığı su akvaryuma ilave mi edildi?

4. Shadow

Shadow

İsim:
    Kerem Yücel
    Hakan bey resim çekemedim. çektimde anlaşılmıyor.

Temel bey sizin sorularınıza gelirsek.
    Balıklar 20 gün önce alındı ithal balıkmış.
    Akvaryum 350lt 120x50x60h
    Akvaryumda mercan, anemon yok. 10 kök kadar zenya var.
    En son su değişimi pazar günü yapıldı 3 gün önce (yeni akvaryum aldığım için) yalnız 20 gündür mantar var balıkların üzerinde aldığımdan beri.
    Balıkların alındığı su akvaryuma ilave edildi.

Akvaryumun sistemi: Şelale tip temizleme motoru ve protein skimmer.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ne yazık ki zor bir hastalık, kısaca ölümleri seni gönülsüz yapmasın ama elden gelen yapılır sonuçta. Elindeki ilacı kesinlikle kullanmamalısın. Başka balık yoksa hasta balıklar akvaryumda kalabilir ama başka balıkların varsa çıkarmanı öneririm ayrı bir yere. Fakat kap vs gibi ortam sadece ölümü hızlandırır. Balık yoksa akvaryuma ekle. Akvaryumuna Rowa karbon ekle, şelale filtre içinde karbonu kullanabilirsin. Ancak %30-40 su değişimi yapmanı öneririm. Normalde tüm akvaryum Formalin ile dezenfekte edilmeli ama dediğim gibi başka balık olup olmadığını yazmamışsın. Melafix iyi bir ilaç ama bulamazsın o yüzden yazmıyorum.

Yakmayan çocuk Tentürdiyotu ile mantarlı alanlar hafifçe temizleyebilirsin, mantarlar kolay çıkacak yapıda değildir, o yüzden tırnağında hafifçe kazır gibi alabilirsin ama dikkat et en az zararı vermelisin ve bu temizliği yaparken akvaryumdan alacağın suyu bir kap içerisinde kullanacaksın, bunu yaparken Eritromisin (Erythromycin) eczanelerden alarak 3 tablet eritip temizliği yaparken aynı anda bu ilaçla banyo yaptırmış olacaksın. Toplam süren 2-3 dakikadır.

Tanımı/Anlamı

(Yun. erythros: kırmızı; mykes: mantar) Streptomyces erythreus tarafından sentezlenen ve bakterilerde protein sentezini engelleyen bir antibiyotik.

6. Shadow

Shadow

İsim:
    Kerem Yücel

Unutmuşum diğer balıkları yazmayı.
    1 adet mono
    1 adet sarı kuyruk damsel
    4 adet turuncu palyaço
    Peki elimdeki ilaç ne için ?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İlaç ne için bilemem, üzerinde yazıyordur sanırım ama kullanmadığım için fikrim yok. Kısaca ilaç yanlış demiyorum, ilaç iş yapmaz diyorum...

Balıkların geldiği suyu akvaryuma eklemen hata, akvaryumdaki diğer balıklar sağlıklı ise bence orada tutma balıkları, hastalık balıklar üzerinde gelmiş olabilir. Önlem için akvaryuma su değişimi yapman iyi olur. Mevcut tüm balıkları yemlerine sarımsak suyu emdirerek besle bir süre. Tedavini ise ayrı bir tankta yapsan iyi olur.

8. Shadow

Shadow

İsim:
    Kerem Yücel

almanca olduğu için çözemedim ilacı :)
    yemlerinde zaten sarımsak varmış. alırken öyle söylemişti akvaryumcu. GROW diye bir markar yem.
    akvaryumun ısısını yükseltmemi söyledi akvaryumcu şuan 28 derece. mikrop bulaşmışsa gider dedi ama artık pek güvenmiyorum bana bu ilacı verdikten sonra. birde ölüyü diriltir diyor ilaç için :)
    önemli taviyeleriniz için teşekkür ederim.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    O kadar basit degil bu isler. Titiz olmak, iyi balik secmek gerekir. Unutmaki ilac ne olursa olsun bir balik hastalandigi suda duzelmez. Ilac vb kullanirken bir yandan su kalitesini de duzeltmek gerekir. Su kalitesi duzeldikce bircok hastalikta belki de ilaca dahi gerek kalmaz. Ben bilemem buradan bu baliklar saglikli gelip sende mi hastalandi yoksa baliklar hasta mi geldi diye. Eski baliklarin saglikli olusu dahi kistas degildir.

Isi yuksek olsun iyidir ama oksijeni artir biraz. Baliklardan biraz ayakta kalani kurtarmak veya ona sans vermek istiyorsan tedaviyi iyi sartlarda yapmalisin, gerekirse ona yeni su hazirlayip ayri bir yerde tutmalisin. Ilaci ana tankta kullanman olabilir mercan yokmus. Baliklari ayirmadan Istersen ana akvaryumda ilkacini kullan sana kalmis, bu duruma gore karar verilmesi gereken bir sey ve ben de duruma buradan bu kadar hakimim sonuc olarak.

Sent from my BlackBerry 9000 using Tapatalk

10. Shadow

Shadow

İsim:
    Kerem Yücel

geldiğinde sıkıntı vardı balıklarda. alırken karmaşa arasında aldım inceleme fırsatım olmadı.
    söylediklerinizi bir deneyeyim. teşekkürler tekrardan...

11. Shadow

Shadow

İsim:
    Kerem Yücel

Resim ekledim. umarım anlaşılıyordur.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Evet Kerem fotoğrafı düzenledim ve aslında tahmin ettiğimiz görüntü kısaca süpriz yok. O şartlarda balıklar düzelmez. Dediğim gibi zaten zor hastalıktır ve balık üzerinde gelmiş olması muhtemeldir. Ancak akvaryumuna yine de biraz su değişimi yapsan fena olmaz. Çünkü bu sorun kötü su şartlarında ortaya çıkar. Esnaf akvaryumunda kapmış olabilir ama bir ihtimal senin akvaryumunun da su değerleri etki yapmış olabilir. Akvaryumdaki diğer eski balıklar genelde şartlara adapte olduklarında ani tepki vermezler. İhtimal yüksek olarak esnaftan gelişi kaynaklı.

Neler uyguladın dünden bu tarafa yazmamışsın?

13. Shadow

Shadow

İsim:
    Kerem Yücel

ana tanka bir uygulama yapamadım zamanım yoktu. hastalıklı palyaçolarda aynı şekil duruyor kovada. ilacın dozunu artırdım.
    evet bencede esnaftan gelme bir hastalık. çünkü aldığım ilk gün akvaryuma koyduğumda farkettim hastalıklı olduklarını.
    ana tanka su değişimi yapayım ben en iyisi işi garantiye alayım.
    hastalıklı balıklar için yapacak bişey yok sanırım artık. atmakta istemiyorum :) kıyamıyorum. bakalım 3-4 gün daha kalsınlar kovada ya ölürler ya düzelirler. baktım hiçbirşey olmuyor atarım kedilerin önüne. teşekkürler...

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yem aliyor mu baliklar?

Hergun suyun yarisini degismen ve bol oksijen ver hic olmazsa. Yem aliyorlarsa yemlerine sarimsak suyu emdir ilave olarak, insallah kurtulurlar ne diyelim.

Sent Tapatalk

15. Shadow

Shadow

İsim:
    Kerem Yücel

Yem yiyorlardı'ki sabah bir baktım ölmüşler. :( Gerçi Protein Skimmer ile hava veriyordum. Kablo'ununda fişi yoktu o şekilde prize takmıştım o da yerinden çıkmış gece sanırım o yüzden öldüler.

Herneyse ilgin için teşekkür ederim Temel abi.

16. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Geçmiş olsun Kerem Bey yinede çok fazla üzülüp bu hobby den soğumayın bu yaşadıklarınız. Size en gerekli olan şey; deneyerek öğrenme fırsatı, yani Tecrübe edinmeyi sunmuştur. Bundan biz acemiler ders çıkarmalıyız diye düşünüyorum.

17. Shadow

Shadow

İsim:
    Kerem Yücel

Evet Mustafa bey haklısınız. zaten aldığım gün gördüm mantarı o zaman öldüler onlar benim için. biliyordum öleceklerini kendimi hazırladım sıkıntı yok. ama insan üzülüyor yinede. maddiyattan çok maneviyat işte.

18. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Cok gecmis olsun,
    Umarim tekrar yasamazsiniz.
    Aldigimiz canlilara baglanmamiz cok dogal, hepimiz oyleyiz. Cikarilacak ders alirken cook dikkatli incelemek.
    Temeli balik alirken is basinda gormustum. Parmak izi dedektifleri gibiydi. Dogrusu o, ogrenecegiz yavas yavas.

Tapatalk Mobil

19. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

İnanınrmısınız Size bir şey anlatacağım İlk deniz akvaryumunu kurmaya kara verdiğimde hanımla birlikte ****** akvaryuma gittim geri döndüğümde 2 yıldır beslemekte olduğu yemleme yaparken sırtlarını okşattıran discularımı nasıl birakırsın dedim içimden ve gözlerim yaşardı inanın bana belirli bir süre sonra balıklara bile insan bağlanıyor. Hastalandıklarında gece uyku tutmuyor.

20. Shadow

Shadow

İsim:
    Kerem Yücel

Aynen insan kötü oluyor. Ben de 15-20 gün falan kaldı balıklar yinede dokundu. 2-3 sene kalsaydılarda ölseydiler ne yapardım bilmiyorum.

Alırken iyi bakıcan abi balıklara. Bundan sonra böyle...

Sayfayı Paylaş