1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Palyaço Balık Türleri Melanizm

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde Montimahir tarafından 22 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Palyaço balık türleri içinde percula çeşitleri bazı melanizm örnekleri sergiler. Melanizm Wikipedia' ya göre;

"Melanizm (Yunanca "siyah renklenme"), hayvanların aşırı ölçüde siyah pigmentlenmesi, başka bir değişle kısmen bolca melaninle depolanmasıdır. Yüksek melaninli bir hayvan ("kara" olarak da tanımlanır), kendi türünün yaygın renginin aksine tamamen siyah renkte olur. Bu bakımdan en ünlü hayvan kara panterdir."

Yabancı bir forumda Onyx Percula türünün "hipermelanistik", yani yüksek oranda siyah renk pigmentlerine sahip olduğu ve balığın renginin (tam emin olmamakla birlikte) %100 oranda çevresel faktörlere göre değişebildiği tartışmasına denk geldim.

Onyx türünün tüm özelliklerine sahip bireylerin (tüm bantlar arası siyah renk, ön ve arka sırt yüzgeçlerin tamamen siyah olması, arka kuyruk yüzgecinin siyah olması vs.); muhtemel koşullar altında siyah rengini tamamen kaybedebildiği veya tam tersi yeniden kararabildiği gözlemlenmiş.

Bu koşullar arasında; Işık, host(anemon ya da diğer LPS/ Soft türlerle yaşama), beslenme gibi faktörler ön plana çıkıyor.

Bir diğer teori de bu "melanistik" genin, normal düz percula türevlerinde de "gizli olarak" bulunması olasılığı.

Bundan 25 sene öncesi; C-Quest çiftliğinin sahibi Bill Addison, düz Percula çiftlerinden ilginç şekilde siyah yavrular almaya başlıyor. Yaklaşık 50 Percula çifti olan Addison, 2 çiftten 2-3 kuluçkada bir kararan yavrular elde ediyor ve hepsini ayırıyor. Daha önce madencilikle uğraşan Addison, bunlara siyah bir taş olan "Onyx" adını veriyor.

Bu yavruları çiftleştiren Addison, F1 ve F2 soylarında tümü siyah yavrular beklerken, sonuç öyle olmuyor. Bill' in bu konudaki düşüncesi Onyx renklenmesinin "rastlantısal bir mutasyon" olduğu görüşünde.

Bill yavruların 4-6 ay içinde tamamen Onyx özelliklerini kazandığını da eklemiş.

Bu konuda bir diğer idaa da palyaçoların "epigenetik" özellikler sergilemesi. Yani balığın genleri, çevresel faktörlere göre değişik özelliklerini sergilemekte. DNA sabit ancak genler kendini değişik şekillerde ifade ediyor diyebiliriz.

Matt Pedersen 'in aynı batımdan alınan iki yavrusu MH ışıklar altında UV' ye maruz kalan balıklar siyahlaşmazken, diğer lambalar altında tamamen siyah renklerini aldıkları görülmüş.

Sonuç olarak; Onyx varyetelerinden "bazı bireyler", düşük ışık ya da sıfır ışık altında siyah pigmentlerini kaybediyor ve turuncuya dönüyor, yüksek ışık altında ise daha da siyahlaşıyor ya da siyahını koruyor.

Bu konuda varsa sizlerin deneyimlerinizi de almak isterim; ışık, host farkı, beslenme, UV' ye maruz kalma...hangisi dersiniz?

TencoMelih, ozgun_cyprus, erdoganv ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Harika bir konu olmuş yine Mahir. Portal soru başlığında benzer bir soru sormuştum hatırlarsan. Ben makalede sözü geçen unsurlar yanında erkek balığın ortamdaki baskın dişiye göre ayar yaptığını soyleyebilirim.

TencoMelih ve Montimahir bunu beğendi.
  3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Sabah dediğin gibi, normal hobici balığı görecek, hoşuna gidecek ve alacak. Konu amatörlükten sıyrılmak ve gen havuzunu saflaştırmak isteyen orta seviye üreticiler için önemli.

1. Onxy' ler yavruyken siyah özellikleri ortaya çıkmıyor.
    2. Ortaya çıkması için en az 6 ay geçmesi gerekebiliyor, bazen bu süre 1,5 2 seneye kadar çıkıyor.
    3. Beklemek yeterli değil, henüz bilinmeyen bir faktör ya da faktörler buna etki ediyor.
    4. Balık bazen tam tersi siyah pigmentlerini kaybedip düz bir perculaya dönebiliyor.
    5.Onyx 'in isim babası C-Quest- (Bill Addison), yavru 6 ay içinde Onyx siyahını alıyorsa, Onyx olarak satışa sunmuş. (Onyx farzetmiş)
    6. Dünya yayılmış kültür Picassolar ORA (ilk üretici) soyundan kabul ediliyor. Onyx' lerde C-Quest soyundan kabul ediliyor. C-Quest Onyx' lerin özellikleri; meta sonrası bantlar ve siyah lekeler çok daha hızlı oluşuyor, üst yüzgeçlerin ikisi siyah, alt kuyruk yüzgeci siyah.
    7.M.Pedersen' e göre bir balığın Onyx olarak kabul edilmesi için; 1.-2. bant arası full siyah, 2.-3. bantlar arası da yine siyah olması gerekiyor.

Sorular

Vahşi yakalanmış bir Onyx' in gerçekten Onyx olduğunu hiçbir zaman anlayamayız veya nasıl anlarız?

Kültür bir Onyx' in gerçekten Onyx olup olmadığını nasıl anlarız?

Onyx çiftin yavrusu olup ta ve Onyx özelliği göstermeyen düz perculalar; Onyx midir, yoksa düz percula mıdır? (Bu soru Snowflake Ocellaris' ler için de geçerli)

Onyx diye satılan yavru düz Percula'nın Onyx olup olmadığını nasıl anlarız? (Fiyatları bariz farklı)

Bant aralarında ufak ta olsa siyah olan balık percula mıdır, yoksa Onyx midir?

Şimdilik başka sorum yok. Sanık sizindir :).

TencoMelih, ozgun_cyprus, erdoganv ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Haa tamam tam benlik sorular. :p O zaman gene kendimce ben düşüncemi yazayım bari, vahşi yakalanmış onyx'in gerçek Onyx olup olmadığını anlamak babayiğit ister veya üremesi beklenir Anya Konya belli olur.

Kültür Onyx bence kendini belli eder çünkü genelde üretim koşulları ve sonrası gerçek renk almak için çok ideal değil, o şartlarda dahi onyx görüntüsü veren balık büyük olasılıkla onyx çıkar, istisnalar kaideyi bozmaz.

Yavru ise ve tam siyah rengini almamış balığı birileri Onyx diye satıyorsa bence satıcının kim olduğu veya kimden aldığın önem kazanır, yarın gidip kafasına bırakabileceğin biri değil veya bu kadar tanımıyorsan değil Onyx demesine güvenmek palyaço balığı demesine bile güvenmeyeceksin, eşeği sağlam kazığa bağlayacaksın.

Bantlar arasında az da olsa siyahlar olan veya piyasada çok görünen baş ve sonraki yani ön yarısı siyah olup banttan sonraki diğer yarısı turuncu olanlar bence onyx ifadesini hak etmiyor, true veya percula olarak lanse edilmeli.:)

TencoMelih, Montimahir ve Alparslan bunu beğendi.
  5. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Matt Pedersen' e bu konu hakkındaki son gelişmeleri sordum. Henüz kesin net bir bulgu olmadığını, olsa bile diğer hobicilerden(kamuoyu' ndan) saklandığını söyledi.

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Saklasın bakalım Matt abimiz, birgün bana sorar nasıl oluyor bu iş diye bende söylemem ona.:koptum:

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Matt saklamiyor abi, bilenler gizliyorlar dedi :)

Tapatalking

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hııım tamam kusura bakmasın Matt abi. Matt arkadaş portala takılsın buluruz nedir değildir bakarsın.:)

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yumurta döken çiftin yuva şartları bozulup tamamen farklı bir dekora geçmesi ve yine sularının tamamen değişmesi veya değişmemesi durumunda yumurtlamayı kestikleri, bir süre kestikleri veya uzun süre kestikleri ne kadar doğrudur, şişirme midir, balıkların sadece üreme dürtülerinin az veya çok olmasıyla ne kadar ilgilidir?

Yoksa bu da birçok konu gibi laf olsun beri gelsin midir?

10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Temel abim sen satrançda ki gibi Matt Pedersenu mat edersin vallahi...:D

11. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Çoğu tecrübenin oluşturduğu genel kanıdır. Zamanı geldi ise kim durdurabilir ? Mat etmek için önce şah çekmek lazımdır :).

harfuzmani bunu beğendi.
  12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Saygımız sonsuz öyle bir niyet yok, Alpi heyecanlı genç hepsi o kadar. Halil'in yumurtlayan çift yer değişiminden sonra vs ne oldu, senin ilk çift olan Mahir?

Özgün'ün balıklar kesti yumurtlamayı üretim tankı kurunca mesela?

13. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bendekiler 3-4 ay kesmişti sanırım abi. Yani rahatsız olunca büyük ihtimalle kesebiliyorlar, çiftin konsantrasyonu, kondüsyonu da dediğin gibi önemli olabilir.

Ben şu aralar diyetleri üzerinde duruyorum, kendi deneyimime göre (kardinal), "sıkı diyet" gerçekten ya tetikliyor ya da durdurabiliyor.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Avrupada bazı kaynaklarda maron türlerinin yumurtasını ocellaris veya percula döllenmez ifadeleri geçiyor, Ora firmasında düz ocellaris ile bir örnek vardı diye hatırlıyorum. Buradaki erkek snowflake ocellaris değil snowonyx percula, ilginç bir ikili, normalde percula şimdiye kadar paramparça olur bunun yanında.

downloadfile.jpeg

Alparslan ve TencoMelih bunu beğendi.
  15. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
  16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Erkek maron olması ilerisi için riskli olabilir. Çok daha fazla büyüdüğü için bir yerde aşırı agresif olmaya başlayabilir, ne kadar dişiden küçük kalmayı başarır bilinmez. Söz edilen bu durum sanırım agresif tavırları önlemek için ama ileri döneme agresifliği ertelenmiş olma ihtimali de var.

17. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Pasif (erkek) balığın büyümeyi durdurması bu çiftler için de geçerli oluyor mu? Onu görmek lazım tabi. Ancak kendi türünden erkeklerini bile öldürebilen dişi maroonlarda çiftin fazla uzun ömürlü olacağını sanmıyorum. Ancak olabilir de...

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Büyümeyi maron erkekleri de elbette durduruyor ama tank üretim bir percula yanında ne kadar küçük kalabilir? Tabii durdurma olgusu sınır tanımadan oluyorsa bilemiyorum.

Maroon eleştirmek çok zordur. Böyle bir hybrid çiftin kavga olmadan yuva içinde dolaşmaları oldukça büyük şans.

19. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Katiliyorum, kendi içinde bile zor eşleşen balik. Üreticinin bahti da açık olmali. :D

Tapatalking

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yapmayın böyle bahtı açık veya ballı dememek lazîm. :) Bence arkadaş çok tecrübeli. Erkek balığın fırlatmalık yapı karekterini tartmış, maron türünün davranış anatomisini hesaplayarak nokta atışı yapmış ve bu durumu yakalamış biri, saygı duymak lazım yahu.:D

Sayfayı Paylaş