1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Palyaço Balıkları Mantar Sorunu

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Glsn tarafından 18 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Glsn

Glsn

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gülsün Odabaşoğlu
    Palyaço balığı mantar hastalığı ve parazit hastalık sorunu aldı başını gidiyor. Percula tam iyi oldu derken bu sefer mantar yüzüne yayılarak geri döndü. İlaç sürelim temizleyelim derken dikkat edemedik oldukça hırpaladık galiba; yüzgeçleri eridi. Keyifsiz az da olsa yem yiyiyor ama kuru yem istemiyor.

Diğeri iyi hareketli ama yüzgeçlerine tortu gibi beyazlıklar var. Suyun kalitesizliğinden mi acaba?

Akvaryuma ise sadece cam temizliği yaptım arada bir kaç yem attım karidesler için. Daha önce kaya aldığımızda birkaç tane bubble alg vardı üzerinde. Balıkları yakalamak için çıkardığımızda patlatmayalım diye dikkat etmiştik ama öyle olmamış olsa gerek ki ara ara serpilmiş ve çoğalan bubble alglerimiz var. Videoda dalga motorunda bile görülüyor.Bu arada bu yavru salyangozlar da büyüyor; tıpkı turbolar gibi içi zebra desenli.

Ayrıca çok eksikmiş gibi bir aiptasiamız oldu. :( Öyle bir yerdeki...Arkada kaldığı için foto net çıkmıyor.

Elysia diye düşündüğüm canlı büyümüş

Garip ve hızlı hareket eden canlılar çıktı. Pod diye düşündüklerimin yarısı kırmızı yarısı şeffaf beyaz ne olduklarını bulamadım

Bunlar da karides yavrusu mu acaba?

Kıvrık şekilli podlar çok irileşti. Zararlı olurlar mı acaba? Parçalar görünce öldü sandığım fakat forumda okuyunca kabuk değiştirdiğini anladığım yengeç de büyüdü. Yakalayamadım bi türlü. Yakında o deliklere sığmaz herhalde.
    Polibi yutup sonra geri bırakan mercan:
    image.jpg
    image.jpg

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Palyaço balıklarının kuyrukları yanmış gibi görünüyor. Karantina tankında su değişimi yapılıyor sanırım, sadece perhidrol hidrojen peroksit kullanarak gözlemleyin Gülsün hanım. Küçük bir su değişimi yaparak alacağınız hidrojen peroksiti kullanın, miktarı alacağınız peroksitin % kaç içerik olduğuna göre belirleyelim. %3, 6, 20 gibi farklı etken madde içeriğe sahip olanlar var.

Akvaryumdaki gelişmeler güzele benziyor, karides yavrusu gibi ama tam anlaşılmıyor ama akrabası bir kabuklu gibi.

Glsn bunu beğendi.
  3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abla Yılmaz abiye misafir olarak götürdüğün balıkların durumu nasıl?

4. Glsn

Glsn

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gülsün Odabaşoğlu
    En son gördüğümde karantinadan çıkmışlardı hepsi iyiydi de son durum ne bilmiyorum Alparslan.

Alparslan bunu beğendi.
  5. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Karidesler mysis' e benziyor.

6. Glsn

Glsn

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gülsün Odabaşoğlu
    Temel Bey, ilacı aldım doğru mudur?

image.jpg
    image.jpg

image.jpg

Bu internetten aldığım doğru reçine filtre midir acaba? En son tds 4 çıkmaktaydı?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Gülsün hanım karantina tankının filtresini, oksijenini kapatıp 10 ml ekleyin hidrojen peroksitten. 20 dakika sonra filtre ve oksijen sağlayan ekipmanları çalıştırın.

8. Glsn

Glsn

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gülsün Odabaşoğlu
    Gece uyguladım. Su değişimini yine 2 günde bir mi yapayım?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu akşam 10 ml daha ekleyin bakalım, Allah sonumuzu Hayretsin. :) Yarası olan balıklar için riskli Gülsün hanım ama balıklar ilginç şekilde geçen sürede iyiye gitmemiş. Su değişimini Cuma günü akşam yapıp tekrar 10 ml daha girebilirsiniz.

10. Glsn

Glsn

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gülsün Odabaşoğlu
    Âmin. Dediğiniz gibi yaparım.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Gülsün hanım 2 günlük farklı uygulama sonrası değişik bir gözleminiz var mı?

12. Glsn

Glsn

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gülsün Odabaşoğlu
    Temel Bey 2. uygulamayı 1 saat önce yaptım. Yarın bakayım.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Su değişimini yarın akşama bırakacaktınız, yapmadıysanız yarın su değişimini %20 yapar ve 10 ml daha ilave edersiniz. Tabii yarın bir fark görürseniz veya kötüye gitme görmezseniz. Çırpınıyoruz Gülsün hanım sonuçta. Nasıl desem inanın bu öneriler aslında benim açımdan deli cesareti çünkü dünyada bu sorunda bu maddenin örneği yoktur, bir şey olsa hesabı nasıl veririz onu da bilmiyorum ama düzelsinler de istiyorum. Bakır bazlı ilaçların da bu soruna faydası olacağını sanmıyorum, Sera costapur bir ihtimal ama ondan da emin değilim, balıkları zorlar.

Bu hastalık bence lymphocystis hastalığı. İşimiz zor, ha gayret.

14. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Böyle birşey mi?

15. Glsn

Glsn

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gülsün Odabaşoğlu
    Bugün su çok bulandı. Az önce su değişimi yaptım ve ilacı ekledim. Maalesef balık iyileşecek gibi değil. Ağız yarası gelip gitmekteydi zaten. Tam iyileşti derken yüzünü sarmıştı. Tekrar iyileşti derken vücudu mahvoldu.

Son ilaç uygulamasıyla ilgili olarak fark var mı dersek, su bulanıklaştı( belki bu toprak kabın altında kalan yem yüzünden, ya da akvaryum silikonu olur mu bilmem belki sebepdir) ve sanki balıklar bana şuan görmüyor gibi geldi.
    Düşündüğünüz hastalık görüntüsünde ağzı azalsa da vücudu parçalanıyor gibi.

16. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Gülsün Hanım su bulanıklığının sebebi amonyakta olabilir, imkanınız varsa su değişimini büyük ölçüde yapın.Karantina tanklarında biyoloji zayıf olduğu için bence su değişimlerini hergün dip çekimiyle birlikte yapmak daha iyi gibi.

17. Glsn

Glsn

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gülsün Odabaşoğlu
    Son değişimden sonra daha iyi suyun rengi birazdan test yaparım.
    Balıklar sağa sola çarpıyor gibiydi gece, parmağımı uzatınca tepkisizdiler. Şimdi öyle değiller. Küçük olanın iştahı iyi. Sadece yüzgeçlerinde ara ara topak beyazlık var. Sanki daha da hareketlendi ilaç sonrası.
    Büyük olan içler acısı . image.jpg

18. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    "Ağızda yara" dediğiniz tümör bir üstteki fotoğraftaki gibiyse (Lymphocystis), tıpkı bizlerdeki uçuk gibi stres ve bağışıklık sisteminin zayıflaması ile oluşan virütik bir hastalıktır ve kendiliğinden geçer. Bu nedenle ek tedaviye gerek yoktur.

Erimeler ve kırmızılık ikincil bir bakteriyel enfeksiyon gibi görünüyor. Karantina tanklarında biyolojik filtrasyonun zayıf olması ve ek stres nedeni ile sık rastlanan bir durum.

İkincil Bakteriyel enfeksiyonlara önlem olarak genellikle antibiyotik desteği verilir. Ancak su şartlarınız ne durumda bilemiyorum.

Görünen o ki balıkların bağışıklık sistemleri çok zayıflamış ve suda bir sıkıntı var.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hidrojen Peroksit kullanmayın artık, yüklü bir su değişimi yapın Gülsün hanım. Tuzluluk 1.015 civarı olabilir. Antibiyotik denenebilir.

20. Glsn

Glsn

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gülsün Odabaşoğlu
    Testlerden anlaşıldı su çok kötü. image.jpg
    Hemen su hazırlamaya başlıyorum.

Sayfayı Paylaş