1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Palyaço Balıklarım Yavruladı

Başlığı 'Palyaço Balıkları' kategorisinde can24 tarafından 11 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. can24

can24

İsim:
    can
    İyi günler,

1 seneye yakındır bende olar bir çift palyaçom az önce yavruladı,şok oldum,ışıkları kapattım tam yatacakken akvaryumun içinde onlarca yavru gördüm,toparlayabildiklerimi tatlı su akvaryumumdan kalma yavruluğa koydum ama sanırım pek sağlıklı olmadı,şimdi ne yapmalıyım yardımcı olabilirmisiniz ?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Palyaço Balıklarım Yavruladı

Hayırlı olsun Can. Yavruladı derken nasıl bir yavrulama bu ? Kaya üzerinde yumurtaları görüyor muydun, baba bakımı yaptı mı 8-9 gün kadar. Işıklar açıkken yumurtalar çatlamış olmayabilir. Tamamen karanlıkta yumurtalar açılır genelde.

Fotoğraf eklersen durumu anlarız. Pod olmasın onlar ama bildiğimiz podlardan söz etmiyorum, tıpkı yavru balığa benzetilen türü vardır. Yavruları neresinde gördün akvaryumun ?

3. can24

can24

İsim:
    can

Abi hiç birşey görmedim takipte etmedim ne olduysa 15 dk. önce oldu,Işıkları kapattım tam yatıyodum akvaryumun içinde ufak ufak bir sürü şey farkettim ışıkları bi açtım bir sürü yavru,tabi yavruysa,fotoğraf eklerim ama ben bile çıklak gözle zor seçiyorum yavruluğun içinde bide yavruluğu koymadan tül geçirdim çok ufaklar kaçmasınlar diye artık hiç belli olmuyor,senin üretim için açtığın bi konuyu okudum az önce abi ama o kadar bilgim olmadığı için pek bişey anlamadım,yaşayacaklarını sanmıyorum abi birinci partiyi kaçırdık:(

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Üzülme eğer gerçekten üreme ise sana daha çok fırsat tanırlar. Fakat yumurtlama sürecini görmediysen ve özellikle ışıklar açıkken yumurta çatlaması olası değil. Bence minik kabuklu onlar, hevesini kırmak istemiyorum ama üzülme hemen. Gerçekten benzetilir oldukça yavruya ama bu balıkların bir yumurtlama ve bakım süreci var. Buna şahit olman gerekirdi, hani dekor arkası yerleridir vs diyeceğim ama ışıklar açıkken ve kapatırken demen kafa karıştırdı. İlave olarak o kadar kolay toplayacağın boyutlarda da olmazlar pek.

Fotoğraf şart anlayacağın Can.

5. can24

can24

İsim:
    can

Anladım abi,gecenin bu vaktinde yardımcı oldun Allah razı olsun,fotoları yarın ekleyeceğim,ışık olayını anlatamadım galiba akvaryumun ışıkları kapalıydı ben odanın ışıklarından bahsediyorum,tam odanın ışıklarını söndürdüm bilgisayarda kapanıyordu monitörden vuran ışıkla gördüm onları,onları diyorum bende artık şüphe etmeye başladım yavru olduklarından. Çünkü senin tecrübelerine çok güveniyorum,iyi geceler Temel abi tekrar sağol yarın inşallah bir iki kare düzgün fotoğraf yakalarımda neymiş ne dğilmiş anlarız.

6. can24

can24

İsim:
    can

Abi az önce el feneriyle baktım yavruluğa bunlar senin dediğin gibi pod galiba,bi tanesi yukarı çıktı tamamen gördüm balık gibi kuyruğu yok kırk ayak gibi bacakları var onlarla yüzüyor,sazan gibi atladım bende gece gece senide rahatsız ettim kusura bakma,nasılda sevindim yavruladı diye,kendime gülüyorum,o kadarda uğraştım yakalayabilmek için,peki ne iş yapar abi bu arkadaşlar daha önce olmadı böyle birşey,nerden çıktıklar bir anda.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Rica ederim hepimiz sandık zaman zaman merak etme. Fakat söz ettiğin üreme çok zor değildir yani istersen bunu kolaylıkla yaşayabilirsin. Palyaço dediğin balıkların eş mi değil mi tam bilemiyorum ama eş tutabilecek boyutlarda alıp bir süre sabırlı olursan ve tabi akvaryum şartların yerinde olmaya devam ederse bunu yaşamaman için hiçbir sebeb yok.

Söz ettiğimiz podlar gece aktif olan podlardır genelde ve gündüzleri de oyuklarda aynen oynaşırlar. Dikkat edersen bu noktalarda görebilirsin.

Sana da iyi geceler.

can24 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş