1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Palyaço da sürtünme

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Kenan Kahraman tarafından 9 Kasım 2015 başlatılmıştır.

1. Kenan Kahraman

Kenan Kahraman

İsim:
    Kenan
    Selamlar palyaço balığımda kaşıntı var cama hızlı bir şekilde sürtünüyor sonrasında sabit bir yerde kalıyor yaklaşık bir aydır bende olan bir balık tankım 210 litre ısım 26 tuzluluk 1023 haftada bir pul yeme sarımsak suyu emdirip veriyorum tanka hiçbir katkı ilaç vs girmedim su değişimlerimde biodigest kullanıyorum tankta 2 tane doktor karides 2 adet s boy palyaço 1 adet m boy blue tang ve conch,snail ve hermit var.Balığın tedavisi için ne yapabilirim.Okuduğum kadarıyla 20 litrelik bir kovaya hava taşı ile 28' derece sabit ısıyla mikofish uygulamam gerekiyor ama ustaların yorumlarını almadan yapmak istemedim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

2. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Üzerinde benek var mı?

3. Kenan Kahraman

Kenan Kahraman

İsim:
    Kenan
    Yabancı forumlardan destek ile hastalığı iyileştirdim(benek yoktu sivilce gibi şişlik vardı dış parazit.Parazitlerin tamamını yok etmemle birlikte mantar açığa çıktı onuda farklı bi tedaviyle atlattım)

4. Erdal

Erdal

Tedavide kullanılan ilaçları ve kullanımını yazarsanız başka insanlarda faydalanacaktır. Geçmiş olsun.

suret bunu beğendi.
  5. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Kenan bey sorduğum da aslında aynı şey. Dış parazit de beyaz benek şeklinde oluyor.
    Erdalın da dediği gibi nasıl tedavi ettiyseniz bizlerle de paylaşırsanız memnun oluruz.

6. Kenan Kahraman

Kenan Kahraman

İsim:
    Kenan
    Tedavi yeni bitti karantinadan ana tanka daha koymadım balığı 1 hafta kadar bi vakit geçsin balık yaşarsa yaptıklarımı paylaşıcam

7. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Kenan bey bu bir devlet sırrı değil. Biz burada bu balıkları sudan çıkarıp derilerine ilaç sürecek kadar deneyim sahibiyiz. Ve bunları hepimiz paylaşıyoruz. Dediğiniz gibi, Eğer isterseniz bir hafta bekleyin balık yaşarsa yazarsınız. Yaşamazssa biz size yanlışlarınızı söyleriz.

Veya şimdiden söyleyin eğri doğruyu beraber görelim. Birlikte geliştirebiliriz.
    Selamlar...

▪Note5 ve Tapatalk▪

Erdal ve Pennywise bunu beğendi.
  8. Kenan Kahraman

Kenan Kahraman

İsim:
    Kenan
    Burak bey ayın 11 inde deneyimli arkadaşlardan yardım almak maksadıyla konu açtım cevap veren olmadı acil diye bir konu daha açtım 3 gün sonra tek bir kişi parazit var ölür dedi bu tarihe kadar portaldan cevap bekleseydim balık şu an sırat köprüsünü geçmişti ben yaptıklarımı yazıcam tabiki ama şu an için erken benim gibi acemi arkadaşları yanlış yönlendirmek istemiyorum.

Erdal ve suret bunu beğendi.
  9. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Siz de haklısınız ne diyeyim...

▪Note5 ve Tapatalk▪

Kenan Kahraman bunu beğendi.
  10. Kenan Kahraman

Kenan Kahraman

İsim:
    Kenan
    Balık bu gün öldü otopsi için bekliyor

11. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Kenan bey, günaydın. Akvaryumda şu anda hangi canlılar var? Başka palyaço varmı, diğer balıklarda da sürtünme veya motorun karşısına geçip direnme/bekleme var mı?
    Siz balığa ne müdahalelerde bulundunuz?
    11 Percula öldürmüş biri olarak soruyorum :) geçmiş olsun ve tekrarlamaması dileklerimle...

▪Note5 ve Tapatalk▪

12. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Ha bu arada Kenan bey, giden için üzülmeyin. Geride kalan canlıları yaşamak ölmüş bir balığa üzülmekten çok daha önemli.

▪Note5 ve Tapatalk▪

13. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Her zaman açılan konulara ivedi cevap yazılamayabiliyor.Ancak portalda bu tarz hastalıklarla ilgili onlarca makale ve fazlasıyla da paylaşılan tecrübe bulunmaktadır.

14. Kenan Kahraman

Kenan Kahraman

İsim:
    Kenan
    Günaydın 1 tanede daha palyaço var ondada aynı belirtiler başladı 1 tane blue tang 1 tane salifin tang 2 tane blue damsel 2 tane doktor karides var. Balığı sürtünmeye başlamasıyla mikofish ilaveli suda yarım saat bekletip ana tanka koydum 1 gün arayla 3 defa bu işlemi uyguladım yara oluştu ağzının kenarında tek gözündede matlaşma ve hafif şişlik oldu yara olan kısma gün aşırı teramicin sürdüm gözüne de metilen mavisi tam iyileşmeye başlamıştı ki dün akşam tekrardan ağırlaştı karantina tankına geri koydum ısıyıda 29 dereceye çıkardım hava taşı ilave ettim ama sabaha ölmüştü

15. Kenan Kahraman

Kenan Kahraman

İsim:
    Kenan
    Portaldaki hastalık tanı tedavi bölümünü komple okudum zaten mikofish i öyle uyguladım ama destek veren birileri olsaydı belki daha doğru bir tedavi uygulardım

suret bunu beğendi.
  16. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Dostum geçmiş olsun. Ama bu tip sorunların ana sebebi yanlış ayarlanan tuzluluk gibi basit bir sebep olabiliyor. Şimdi eğer suyunda bu şekilde problem varsa hayvanın derisini yakar. İstediğin kadar tedavi uygula tekrar aynı tanka hayvanı koyduğunda sorun olabiliyor. Öncelikle balığı aldığınız yerdeki tuzluluk oranını alırken sormak çok doğru bir hareket.

17. Kenan Kahraman

Kenan Kahraman

İsim:
    Kenan
    Teşekkür ederim.Bu sorun uzun bi zaman sonra mı kendini gösterir (1,5 ay) tanka ilave ederken 3 saatlik damlatma ile su iki katına çıkana kadar bekletiyorum benim tuzum reefcrystal oranım 1024 birde sadece test olarak amonyak ve nitrat ölçüyorum ikiside sıfır gösteriyor son zamanlarda akvaryumda beyaz pireye benzeyen canlılar oluştu balıklar onları da yiyor bunun hastalıkla bi ilgisi olabilirmi

18. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Yok onlar pod yavrularıdır.

19. Kenan Kahraman

Kenan Kahraman

İsim:
    Kenan
    Diğerini kurtarabilsem bari

20. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Kenan bey, kurulum esnasında birilerinden destek veya yönlendirme aldınız mı? Balık türleri yeni başlayanlar için çok uygun olmayabilir gibi geldi de.

Sayfayı Paylaş