1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Palyaço yavrularım

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde Hermit tarafından 20 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. Hermit

Hermit

İsim:
    Avni Tahmaz
    Merhaba arkadaşlar, dün sabah itibariyle palyaçolarım ilk yumurtalarını yapıştırdılar. Benim ve ailem içim çok mutlu bir andı :)

Yumurtalar çıkmadan hemen ilk yiyecekleri olan rotifer temini için kolları sıvadık

İlk hüsranı daha önce konuştuğum ve yavru olursa her türlü canlı yem konusunda yardım edeceğini söz veren akvaryumcuda yaşadık ( İstanbul da bilen bilir kendisi üretim konusunda gayet başarılıdır.) Bir afralar tavırlar, işte benim 3.000 tane yavru balığım varda sana verecek rotiferim yokta falan filan. Tabi eşim ve kardeşimde yanımda biz şok geçirdik. Daha fazla üzülmeden bizimkileri akvaryumcudan çıkardım ve diğer akvaryumcuları dolaşmaya götürdüm.

Saolsun Temel Bey bugün yem konusunda çok yardımcı oldu ve ilk yiyeceklerini bulduk

Larvaların resimlerini ve ilerleyen aşamalarını gün geçtikçe buradan paylaşmayı düşünüyorum. İnşallah Allah her keze böyle bir mutluluk verir :)

Courageous, Pennywise, ka2n ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Katılıyorum aynı şeyleri bende yaşamıştım, ne diyelim zihniyet farklılığı.
    Üretime destek tam destek...:cool::portaliseviyoruz:

Adm, zipkinteam ve Hermit bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Benim burası ile ilgili bir diğer hayalinde düzene rota belirleyen, söz sahibi olan, üretimin desteklendiği, bozuk esnaf yapısı olan durumlarda tepkinin düzelme getireceği bir yer olmasıydı.

Benim tahmin ettiğim kişi ise son derece saygı duyuyorum ama bu mantığı uzun yıllar sürdürüp üretimin önünü kapattılar. Tabii konunun bir profesyonel yani ticari üretim kısmı var ve ona da saygı duymak gerekir.

Bir soru sormak gerekirdi; 3000 balığı üretmeye devam etmek için kültürü bizden isteyip almadılar mı? Bu mantıkla vermeyen kişi o zaman istemeyecek de. Bunu yazmak beni rahatsız ediyor veya ayıp ama bu düşünce şeklinin yanlış olduğu ortada.

Bu kültürü yolluyoruz insanlara, isteyen üretir aynen satar ama sonuç ne olacak koca bir hiç ve lanet olsun ifadesi. :)

Bunca yıl bu alanda boşa geçmiştir, kalite rekabeti gelişmemiş kalite düşük kalmıştır. Bugün eve gelip yavruları görenler şok oluyor. Kısa zamanda tasarım ve görsel sağlık olarak papuçlar dama atıldı ve aynı imkanlar olsa çok fazlası da mümkün.

Palyaço balığı üretiminden hiçbir Allah'ın kulu bu ülkede para kazanamaz, çok özel yavrularınız zaman zaman alıcı bulur ama o da asla bunca uğraşa ve karmaşaya değmez.

Üretim belli türle başlar ve farklı türleri zaman içinde kapsamaya başlar ve gelişir. Bu şekilde bir kültür sakınması Avrupa'da yoktur ve üretim konusunda bu yüzden ilerideler.

Düzenleme: 20 Nisan 2015
    veysel, argento76, Pennywise ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  4. Hermit

Hermit

İsim:
    Avni Tahmaz
    Bizim onlara denk üretici olacağımızı zannediyorlar ama biz bu işi hobi olarak yaptığımızı unutuyorlar. Ben ilk kez aldığım yavruları büyütmenin heyecanını yaşamak istiyorum yoksa zaten yapacağım masraf çok daha fazla olacak ondan eminim.

Pennywise, zipkinteam ve şahi bunu beğendi.
  5. Hermit

Hermit

İsim:
    Avni Tahmaz
    Temel Beye katılıyorum ve o kişiye bende çok saygı duyuyorum, yalnız yaptığı çok ağrıma gitti. İlk kez bu hobiden bu kadar soğudu mu hissettim ve amaç para kazanmak olsaydı inanın çok daha temiz ve kolay para kazanma yöntemleri mevcut.

Eklemek istediğim şey ise piyasada eskisi gibi güzel sağlıklı palyoça balıkları bulunmuyor. ( Yada ben bulamıyorum ) İnanın bu çifti oluştururken hep sevkıyatları kolladım

Neyse konuyu çok değiştirdim, şimdiden her kezden özür dilerim akşama ilk fotoları ekleyeceğim

Ve de kısmet olursa yakında ilk mandarin denememi yapacağım kurlaşma devam ediyor.

zipkinteam ve Alparslan bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bazı tepkileri anlamak gerek, bunu ancak olayı yaşayan anlayabilir. Üretmiş bir şekilde ve 3000 yavru mevcut elinde, esnafa benim gibi balık verme konusunda titiz ve cok iyi anlıyorum az giden ve masrafları karşılamadığı için iç dünyasını. Benim de 1.500 adet yavrum vardı ama ben biliyordum durumu ve varacağı noktayı. Bu yüzden özenle 300 adet seçtim ve kalanına gerekeni yaptım. Son ilan açtığım 3 çift halen ilanda, tüm esnafı gezin bulmanız imkansızdır, bunu söyleme nedenim övgü vs değil işim olmaz ama henüz satılmadıkları gerçeği de ortada. O yüzden saygım var anlıyorum ama kültür sakınmasına da karşıyım. Kızanlar vs olsa da hiç oralı değilim ama artık daha profesyonel davranıyorum. Az öz yavru alıyorum.

zipkinteam, nhtkmn, şahi ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  7. şahi

şahi

İsim:
    şahi yıldız
    s.a. kolay gelsin ben istanbul avcılardan şahi bu konuyu görünce dayanamadım mesaj atıyım dedim neler hissettiğinizi çok iyi anlıyorum zamanında bende aynı şeyleri yaşamıştım 2007 de ilk tuzlu su akvaryumumu kurmuştum ve şansa 1,5 yıl sonra hiç hesapta yokken akvaryumama palyaçolar yumurta bırakmıştı okadar heycanlanmıştımki anlatamam yavru büyütmede hiç bi fikrim yoktu ve yavruları büyütmeye karar verdim yalnız benim hüsran sadece akvaryumcuyla kalmadı forumlarda bile çok fazla hayal kırıklığı yaşadım forumlara sadece bilgi almak için giriyodum ve forumlardaki insanların samimiyetine bakıp imreniyodum bende yardım almak için foruma yavruları büyütmek için yardım istedim yalnız ozaman birazda yavru büyüten kişiler bi elin parmaklarını geçmediği için (yada ben okadarını bildiğim için) aldığım cevap sadece yapamazsın bırak boşver tarzında oldu ve gerçekten çok büyük hayal kırıklığına uğramıştım tam vazgeçecekken bu forumdaki temel bey gibi hakan abim sağolsun (hakan eğilmez) bana hem rotifer hemde yavru bakımıyla ilgili çok yardımcı oldu ve bende yavruları büyütme şansına eriştim ve gerçekten sadece onların büyümelerini izlemenin hazzı bile yeterliydi sadece 3 batım alabildim ve sonrasında askere gitmem gerektiği için hem çiftimi hemde akvaryumumdaki diğer bütün balıkları dağatıp akvaryumumu bozdum şu an bile boş akvaryum evde duruyo (tek parça halinde kapıdan çıkmadığı için) ve şu aralar iyice kafaya koydum tekrardan bu güzel hobiye başlıcam sanırım :) şimdilik eski bilgileri tazelemek adına forumlarda tekrardan dolaşmaya başladım eğer kısmet olurda başlarsam bu forumda bol bol konuşuruz inşallah herkeze saygılar.

veysel, Pennywise, nhtkmn ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Sizle dün telefonla konuşmuştuk değil mi...:)

9. Hermit

Hermit

İsim:
    Avni Tahmaz
    Hoş geldim inşallah çok güzel bir akvaryumun olur. İlk kurulum deyince insanın içi bir hoş oluyor gerçekten, ilk kurulumun verdiği tat inanılmaz bir zevk. Suyun oturmasından tut, canlı kayadan çıkan garip garip canlılara kadar :)

10. şahi

şahi

İsim:
    şahi yıldız
    evet alparslan dediğim gibi tekrardan başlamayı düşünüyorum nasipse ama eski akvaryumu tekrardan aktif hale getirmek yerine nerdeyse yenisini yaptırmak daha mantıklı olucak sanki :)

11. şahi

şahi

İsim:
    şahi yıldız
    çok haklısınız ilk eklediğim agresif ve hırçın damseller bile gözüme sanki angel gibi gelmişti :D

Hermit bunu beğendi.
  12. Hermit

Hermit

İsim:
    Avni Tahmaz

Arkadaşlar işte ilk video, erkek yumurtalara bakarken. Yumurtalarıda çektim ama hiç bir şey gözükmüyor. Peofesyonel makine ile çekip yollamaya çalışıcam :)

Pennywise, veysel, nhtkmn ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Olsun hareketlerden belli Maşallah...:nazar:

14. zipkinteam

zipkinteam

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    hakkı önder
    Maşallah kazasız,belasız devamı da gelir umarım...

15. Hermit

Hermit

İsim:
    Avni Tahmaz
    Inşallah Dişi hala yumurtlama derdinde, erkek bitik :)

16. Hermit

Hermit

İsim:
    Avni Tahmaz
    Ilk yavrularını yediler konu başlamadan bitti :( kısmet ikinci yavrulara

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Gayet olağan durum, hatta birkaç sonraki partiyi de yiyebilirler, sonra çok az yumurta kalır, zamanla kalan ve larvaya dönen yumurta sayısı giderek artar. Takma kafanı olması gereken şeyler bunlar.

18. Hermit

Hermit

İsim:
    Avni Tahmaz
    Temel gerçekten size tşk ederim

Sayfayı Paylaş