1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Palyaçom yem yemiyor

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde KralMurat tarafından 15 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek
    Arkadaşlar akvaryum 240 lt + 80 lt sump fakat yaklaşık 220 lt su var şuan içinde. nitrat 20mg/l civarında, su bir aydır dönüyor, yani oturdu sayılır. İlk balığımız parcula ocellaris'imizi 2 gün önce ekledik. s boy, yaklaşık 3-4 cm boyunda, küçük bir palyaço. Balık çok hareketli, yüzüyor kaçıyor ama 2 gündür yem yemiyor. Yani geldi geleli bir tane bile yem yemedi :( akvaryuma koyarken ışıklar kapalıydı, 2 saat suyunu alıştırdım damla damla, daha sonra ekledim ki stres yapmasın diye. Almadan önce de yaklaşık bir ay kadar akvaryumcuda durdu, yem yiyordu, hareketli bir balıktı, hala hareketli ama yem yediremiyorum. Bugün az önce attığım yemlerden birini tırtıkladı geri bıraktı, yemedi. Yem olarak new life spectrum yem kullanıyorum. Akvaryumcuda da bu yem ile besleniyordu. Sizce hala akvaryuma alışma sürecinde mi? Açlığa nekadar dayanır? Veya yem alması için yapmam gereken bişey varmı? Açlıktan ölmesinden korkuyorum küçücük balık 2 gündür bişey yemeden duruyor :(

Bu arada balığım maalesef akvaryumdaki tek canlı başına şuanda, akvaryumcumda tek kalmıştı, yeni perculalarda bu çarşamba gelecek, yani çarşambaya kadar tek akvaryumda. Bununda etkisi olabilirmi?

2. GETzREADY

GETzREADY

Palyaçom yem yemiyor

Perculalar yemden kesilince genelde sonuç kötü oluyor su değerlerinden etkilenmiş olması olası sebep.20 mg nitrat biraz fazla değil mi?

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Palyaçom yem yemiyor

Hayırlı olsun Tayfun palyaçon. Yem işi kolay ama benim ilk sorum neden tek aldığın olacak ? O boyda iki adet alsaydın eş tutmaları kolay olurdu ve adaptasyonda daha stressiz geçebilirdi balık açısından. Tek palyaço balığı çok fazla zevk vermiyor ve ilerde bir tane daha alırım dersen de eş tuturmak kolay olmuyor.

Yem konusuna gelince sıkıntı yapma yarın veya öbürsü gün yemini alır. O türün bu genel ilk sıkıntısı olan yüzgeç pamuklanmasının olup olmadığına kontrol et ilk zamanlar bence. Yem alıp almamasında değil ama bu su hakkında bize fikir verir.

4. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek
    Palyaçom yem yemiyor

Hocam biraz geç farkettim düzelttim hemen :) akvaryumcumda kalmadığı için bir tane almak zorunda kaldım, bu çarşamba 2 tane daha geliyor, haftayada 4-5 tane daha alıp 7-8 taneye tamamlicam palyaçoları. Yem konusunda da nasıl bir iddaa olacak :) tam anlamadım, bu çarşambaya 3-4 çeşit daha yem geliyor bu arada New Life Spectrum'a ek olarak Sera Marin Granulat ve Tetra Marine Granules'de gelecek. Bide onları deneyeceğim.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Palyaçom yem yemiyor

Su yüzeyinde mi takılıyor yoksa kayalara mı yakın ? Mesela hep aynı sabit hareketleri belli bir yerde durarak mı yapıyor yoksa akvaryumda turluyor mu ?

Yemler iyi olmuş zengin çeşit iyidir. Nasıl iddia olacak şaka yahu. :D

6. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek
    Palyaçom yem yemiyor

Hocam akvaryumun heryerini keşfe çıkıyor resmen :) kayaların arasına pek girmiyor benden korktuğunda falan kaçıyor. Onun dışında ortalıkta geziniyor. Ben bunları yazarken 2 tane yem yedi bu arada müjde :)

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Palyaçom yem yemiyor

Benim için müjde olmadı iddiaya bile girebilirdim yiyeceğine çünkü. olta: Diyeceksin ki nasıl bu kadar emin yazdın daha ilk mesajımdan sonra. Balığın hareketlerini anlatırken yem almayacak balık profili çizmedin çünkü, nedir bu dersen eğer su yüzeyine yakın bir yerde duruyor ve 10 cm. lik alanda o meşhur çırpınış tarzdaki yüzüşünü tarif ederdin yoksa.

8. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek
    Palyaçom yem yemiyor

Yeni konu açıp kalabalık etmiyim dedim burdan sorayım. Benim palyaço Ocellaris (Amphiprion ocellaris) türü, Yanına bir tane clarkii (Amphiprion clarkii), eklesem anlaşamama gibi bi durum olur mu? Palyaçoların birbirleriyle çok anlaşamadıklarını okuyorum ama aynı tankta hem tomato hem clarkii hem ocellaris gördüğüm tanklarda oluyor. Bu hacme göre mi değişiyor? Bugün benim palyaçonun yanına 2 tane daha ocellaris geliyor toplamda 3 ocellaris olacak, Yarında bir clarkii ve birde blue damsel eklemeyi düşünüyorum ama tankta savaş çıkmasın :) (Bu arada hepsi s boy)

9. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Palyaçom yem yemiyor

Tek tür palyaço öneririm, şimdi olmasa bile ileride clarki, ocellarislere rahat vermeyecektir.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Palyaçom yem yemiyor

Ufuk abiye aynen katılıyorum. Zaten ben bunu yaşıyorum şu anda. 3 tür çift halinde bulunuyor. Perculalar yer hazırlığında ama akılları fikirleri pandalarda ve onları kovalamaktan fırsat bulamıyorlar. Diğer tür thiellei rahat nispeten kendi havalarında. Ancak tek tür daha iyi.

Bu arada yem alma durumu nasıl Tayfun malum yeni balıklar gelecek durumu test etmek açısından önemli.

İddiayı kaybettin mi ?

11. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek
    Palyaçom yem yemiyor

Kaybettim hocam :) Tek tük yem alıyor ama hala istedim gibi değil. Genelde yemi, ağzına alıyor, geri tükürüyor. Arada bir de yiyor. Karides aldım çok küçük parçalar halinde kesip veriyorum ona da aynısını yapıyor, ağzına alıyor geri tükürüyor. Arada bir de yiyor nadiren. Yalnız ya koca akvaryumda belkide ondandır diyorum. Akşama arkadaşları gelsin bakalım bi düzelme olacak mı :)

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Palyaçom yem yemiyor

Normaldir alışma evresinde. Yanlız olmasıda etki eder. Yeni balıklar gelmeden önce seb pamuksu oluşum olup olmadığını gözle bu daha önemli. Sudaki sorunu yem almayışından anlayamayız ama pamuksu oluşum vb şeylerden anlarız.

13. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek
    Palyaçom yem yemiyor

Kuyruk ve yüzgeçlerinde pamuksu oluşumlar yok, aldığım günkü gibi. Cumartesiden beri tankımda, eğer 4 gün yeterli bir süre ise herhangi bi pamuksu oluşum gözlemlemedim hocam.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Palyaçom yem yemiyor

Gayet yeterli bir süre. Balık almaya seni biraz da ben zorladım sorun çıkmaması en çok beni sevindiriyor. çılgın:

15. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek
    Palyaçom yem yemiyor

:D :D Zaten bişey olsa sizden bilirim :D :D şaka bi yana aylardır akvaryumu kuruyoruz falan ama içinde bi balık yüzmesi, insana verdiği o haz, okadar emeğe değdiğini gösteriyor. Akvaryumcuya balık gelmemiş arkadaşlarını bugün alamadım palyaçomun, omurgasız falanda eklemedim henüz, ama koca akvaryumda tek bir palyaçonun yüzmesi, ordan oraya gezmesi, iyiki uğraşmışızda şu akvaryumu kurmuşuz demeye yetiyor :) Bi fotoğraf makinesi ayarlayıp küçük yaramazımı resmetmek paylaşmak istiyorum en kısa sürede burda:gif

Sayfayı Paylaş