1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

pamuklaşma...

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde captainclaw tarafından 23 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

1. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    Merhabalar,

balıklarımda dudak bölgesindeki pamuklaşma sorununu nasıl düzetebilrim? sarı mavi beyaz pranses besliyorum. Beyaz ve mavi de bu sorun var gibi. Ancak çok bariz değil, dikkatli bakınca var sanki.

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Hasan kardeşim öncelikle geçmiş olsun.

PAMUKÇUK HASTALIĞI = COLUMNARIS

Oldukça bulaşıcı olan bu hastalığa, Flexibacter columnaris adı verilen bir bakteri sebep olmaktadır. Su yoluyla yayılır. Hatta akvaryum malzemeleri ile de taşınılabilir. Bakteri balığın vücuduna yaralardan veya küçük sıyrıklardan girerek hızla çoğalır ve tipik hastalık belirtilerini gösterir. Derinin üzerinde, özellikle kafanın bulunduğu bölgelerde grimsi beyaz bir zar oluşur. Bu zar solungaçlarda, yüzgeçlerde veya vücutta da görülebilir. Genellikle beyaz ince iplikler görülür. Hastalık ilerledikçe vücutta yaralar açılmaya başlar, yüzgeçler aşınır, ağız ve başın ön kısmı kemirilmiş gibi olabilir. Columnasris çok şiddetli bir hastalıktır ve çok çabuk tedavi edilmelidir. Ağız çevresinde hastalık görülen balıklar 24 saat içinde ölebilir. Bakterileri öldüren bileşimler bu hastalık üzerinde etkili olur. Fenoksetanol, nifurpirinol ve benzalkonlu klorüre dayanan hazır ilaçları kullanmanızı öneririm.Hasta olan balığı ayrı akvaryuma alıp tedaviye başlamalı ve ana tankıda dezenfekte etmelisin.

3. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    Teşekkür ederim Olcay abi,

Senin önerebileceğin bir ilaç varsa onu kullanayım. Bir de balığı başka tanta ilaçlarken akvaryumumu nasıl dezenfekte edibilir. Bunun için de mi ilaç kullanmam gerekli. Evet ise hangisi?

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Hasan; öncelikle balığı ayrı bir karantina tankına al.Isıyı kademe kademe 28-30 dereceye kadar yükselt. Kullandığın su temiz ve dinlenmiş olmalı. 500 lt suya 1 su bardağı ölçeğinde iyotsuz kaya tuzunu ayrı bir kapta suda erit ve yavaş yavaş karantina akvaryumuna dök. Işıkları kapat ve bol hava ver.Ve günlük %25 su değişimi yap.

Bu şekilde tedaviye başlayalım. Hastalık başlangıç aşamasında ise bu şekilde balığın düzelir. Ama baktıkki balıkta düzelme yok ozaman seranın çeşitli mantar ilaçları var. Onlardan uygun olanını seçer kullanırız. ;)

Ana tankını ise içindeki balıkları ayrı bir yere al. Ama balıklarını iki üç kere ayrı ayrı temiz sudan geçirerek başka bir akvaryuma aktar. Ana tankını sil baştan komple boşalt ve içindeki tüm ekipmanları ile birlikte bol kaya tuzu ile güzelce yıkayıp durula. Ardından akvaryumunu yeniden doldur ve hazır olunca balıklarını ekle.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hasta balıkları ayrı bir akvaryuma alıp tedavi sürecini daha uygun değerlerdeki su şartlarında başlatabilirsin. Bu süreçte değerler iyi olduğunda boyut olarak uygun olan balık türünden söz ettiğimize göre pamuksu oluşumların başladığı bölgeler yakmayan Amerikan veya çocuk tendirtiyotu olarak satılan tendirtiyotla bu bölgeler temizlenip ilerlemesi engellenebilir. Bir süredir sizin akvaryumu takipteyim açıtığınız başlıklar nezlinde. Akvaryum filtrasyon ve şartların uygun olduğunu düşünüyor bu olumsuzluklara anlam veremiyorum. Değişimlerde kullanılan suyun dinlenme aşamasında oksijen pompalayarak suyu şişirme yolunu bir deneyin bence.

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Temel hocam ; bahsettiğin tedavi yolu uygulabilir fakat, bu konuda tecrübe sahibi olmak gerekli. Aşırı uygulandığında bu tendirtiyot balığın derisinde tahribata yol açıyor.Bu yüzden deneyimi olmayan arkadaşların kullanmaması lazım. ;)

7. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    teşekkür ederim önerileriniz için. Valla Temel abi, bende hiç bir şekilde anlam veremedim. Suyu eskimeye bıraktım. Balıklar iyi gibi duruyoe ama bir yerden patlak veriyor. Bu türle alakalı bir şey. Ben zamanında japon çingene teleskop besledim. 3 cm den 12 cm lere kadar kayıpsız büyütmüştüm. Hemde ne dış filitre ne su değişimim. Dış filitre aldım, hiç bir faydasını göremiyorum. Tabandaki pislikleri almıyor, içeride bu kadar kısa sürede bakteri oluşumuna izin veriyor. Peki ne işe yarıyor dış filitre? montz: Yoksa ben mi yanlış kullanıyorum.

Olcay abi, dediğin uygulamayı yapacağım. Bakalım ne olacak. huh:

8. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
  9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Terramycin de bu hastalıkta kullanılabilir. Dedimya Hasan,tedavinin ilk günlerinde hemen ilaca sarılmayalım. ;)

Ben geçenlerde yaşadağım büyük ölümler dışında 10 yıldır akvaryumlarıma hiç ilaç bulaştırmadım. ;)

10. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    Olcay abi benimde amacım o yönde. Sadece gözüme çarptı. Ben de ilaç kullanmak istemiyorum. Bugün tedaviye başlaycağım. Küçük bir soru, balığın dudağında kırmızılık da oluştu. Eğer yanlış bir tanı koyduysam yani balık hasta değilse bu tedavi sonucu durumu ne olur?

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Hasan balık hasta olmasa bile şuanda uguladığımız tedavide herhangi bir kimyasal yada ilaç kullanmadığımızdan herhangi bir yan etkiside olmaz. ;) İçini ferah tut.

12. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    Selamlar,

şimdi iki balığımıda başka tanka aldım 15 lt lik. Akvaryumcuya gittim hava hortumu almaya orada tablet tuzlar satılıyormuş ondan aldım 90 lt için 5 adet dedi bende 0.75 adet koydum tanka. Tanka hava veriyorum. Yarın bu vakitlerde 1/4 su değişimi yapacağım. İlaç eklememe gerek var mı? Ya da tekrardan tuz?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Eklemeyin madem tuz kullanıldı bir de ilaç atıp şartları balıklar açısından daha zor hale getirmemek lazım. Gözlemleyin ve dediğiniz gibi su değişimini yapın bence.

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    +1 ;)

15. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    Selamlar,

iki balığımın dudakları şiş ve kırmızı çok dikkatli bakınca ipliksi şeyler var. Tuz tedavisine devam ediyorum. Dün 1/4 su değişimi yaptım. Herhangi bir iyileşme yok şimdilik. Kaç gün devam edeceğim?

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Hasan; eskiye nazaran balıklarda iyileşmemi var,yoksa kötüleşmemi ? Gözlemlerin neler?

17. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    Olcay abi, dün baktım balıklarıma beyaz prenseste eskiye göre iyileşme var gib. En azından dudak çevresindeki kırmızılık gitmiş biraz ve şişkinliği azalmış sanki. Ama mavi prenses de pek bi değişiklik yok gibi. Hala dudakları şiş ve kırmızı. Dün de %25 değişim yaptım. Makinem olmadığ için resim çekemedim. Şu aşamada ne yapayım? Dursun mu bir kaç gün daha? Bu arada akvaryumumdaki erkek sarı prenses 3 gündür yem almak istemiyor. Herhangi bir belirti yok gövdesinde. Sürekli sabit duruyor. Anlayaadım derdini.

18. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Hasan demekki mavi prensesindeki hastalık iyice ilerlemiş. Bugünde hastalık belirtileri azalmazsa akvaryumcudan seranın mantar ilaçlarından birini al ve üzerinde yazdığı şekilde tedabviye başla. Erkek sarı prensesin yem almıyorsa ondada bir sorun var demekki. Bu balık ana tanktamı ? Yoksa karantinadamı ? Ana tankını boşaltıp dezenfekte ettinmi ?

19. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    Sarı prenses ana tankta, ana tankı dezenfekte etmedim. Diğer balıklarda sorun yok gibi. Benim kuşkulandığım durum, ana tankı dezenfekte etsem dahi, dış filitreyi nasıl dezenfekte edeceğim? Hortumun içini nasıl temizlerim? Birde suyu komple değiştirdiğimde sorun olmaz mı? Çünkü 1/3 değiştirdiğim zamanlarda çok balık kaybettim. Birde senin kullandığın bir ilaç var mı? Teramisin kullanayım mı?

20. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Hasan; ana tankı mutlaka dezenfekte etmek zorundasın.Yoksa hastalığın önüne geçemezsin. :uyari:

Dış filitrenin içindeki sünger,elyaf vs gibi ekipmanları bir güzel kaynatabilirsin.Akvaryumu içindeki kum,kaya vs ile birlikte güzel bol kaya tuzu ile yıkayıp durula. Akvaryumu 4/1 oranında doldur ve sera mikofişh dök.Bu şekilde dış filitreni bağla ve 1 gün çalıştır.Tüm akvaryumu sonra yeniden boşalt ve yeniden kur. Bakteri kültürünün hızla yerleşmesi için güvendiğin birinin akvaryumundan bir avuç kum yada filitresinden bir parça sünger alıp dış filitrene ekle.

Bu arada Terramycin kullan artık.

Sayfayı Paylaş