1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Parablennius rouxi (Şeritli Horozbina)

Başlığı 'Yerli Canlılar - Biyotop Marinler' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 16 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  (Şeritli Horozbina)

  Yerel bir tür olan şeritli horozbina güzel ve sevimli bir balık. Vücudunda ana renk beyaz ve sarımsı-beyaz arasında değişir. Gözlerinden başlayıp kuyruklarına kadar uzayan siyahımsı kalın bantları sayesinde diğer türlerden kolayca ayırt edilir. Üreme mevsimlerinde erkek bireylerin başlarında derimsi uzantılar kavuniçi olur.

  Yaşam alanı taşlıkların arasında ve kayalıklarda yaşar. Ayrıca kum çakıl karışımı alanları, çıplak beyaza yakın renklerde olan yaşam alanlarınıda seçerler. Tanımsal özellik olarak en fazla 7-8 cm uzunluğuna kadar ulaşabilen bu hayvanların vücutları ince ve yanlardan basıktır. Kafaları vücutlarına göre yuvarlıktır. Bu türün diğer bir özelliği ise başka balıklara göre daha ürekek olmalarıdır. Rahatsız edildiklerinde hızlıca kaçar ve güvenli bir yere sığınırlar. Genellikle 2 metreden sonra görülürler ve en çok 45 metre derine inebilirler. Akdeniz ve Ege Denizi'nde bulunurlar.

  [​IMG]

  Beslenme biçimi olarak genelde bitkisel besinleri tercih ederler. Özellikle de bazı alg ve plankton türleriyle beslenirler.

  Akvaryum Portalı - Akvaryum Bilgi Portalı ve Forumu
   

Sayfayı Paylaş