1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Parachromis managuensis (Jaguar cichlid)

Başlığı 'Amerikan ve Piranha Balıkları' kategorisinde Joker tarafından 26 Mart 2009 başlatılmıştır.

 1. Joker

  Joker

  Mesajlar:
  5
  Parachromis managuensis (Jaguar cichlid) benim fanatiği haline geldiğim bir balıktır. jaguar ciklet balığını elimden geldiğince size tanıtmak istedim.

  Habiyatı ve anavatanı:Orta amerika kökenli bir balıktır ve nikaragua'da yaşar.


  Beslenmesi: Jaguarlar Etçil balıklardır,bu nedenle protein ağırlıklı yemlerle beslenmelidirler.Bunun yanında haftada bir kez canlı yem verilmesinde bir sakınca yoktur.

  Cinsiyet ayrımı ve üreme:Jaguarlarda cinsiyet ayrımı yapmak oldukça zordur ama dikkat edilğinde rahatça cinsiyet ayrımı yapılabilir.Erkek jaguarlar Daha büyük yapılı ve biraz daha gösterişlidirler.Dişiler ise biraz daha ufak ve sade bir vücüt yapısına sahiptirler.üremelerine gelince; jagurlar üretimleri zor balıklar değillerdir uygun şartlarda kolayca yavru alınabilir.Jaguarlar yumuta dökerek ürerler.dişi balık bir yüzee 500-600 adet ymurta bırakırlar,erkekte yumurtaları döller.Dişi balık yumurtaları korurken erkekte bölgeyi korur.Jaguarların üretimleri için en uygun sıcaklık aralığı 24-28 derece arasıdır.Bu sıcaklıkta üremeleri kolaylaşır.

  Davranış biçimi:Jaguar usta avcılardır ve aşırı agresif yapıya sahiptirler.40 cm boya ulaşan örnekleri mevcuttur.Bu nedenle ağızına sığan bütün balıklara saldırırlar.Tek tür olarak beslenmesi önerilir ama diğer iri ve sert amerikan cichlidleriyle birlikte bakılabilirler.

  Akvaryumun hazırlanışı:Jagurlar yavaş akan sularda bulunurlar.Bu nedenle iç filitre kullanılmaması gerekir.Sağı solu kazmaya bayıldıkları için akvaryumda bitki bulunmamalıdır.Herşeyden önce bu balığı 300-350 lt'den daha az hacimli bir akvaryumda beslemek büyük hata olur.Çünkü küçük hacimde agresifliği iki katına çıkar ve akvaryumda ölümle sonuçlanabilecek kavgaların önü açılır.Son olarak suyun ph değeri 7-8 arasında olmalıdır.
   
 2. Muzikopat

  Muzikopat

  Mesajlar:
  2.586
  İsim:
  Hüseyin ÇELİK
  Parachromis managuensis (Jaguar cichlid)

  Güzel makale. Paylaşım için teşekkürler.


  Saygılar...
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Parachromis managuensis (Jaguar cichlid)

  Ellerine sağlık Emre kardeşim, güzel balıkmış gerçekten. Boyutları ve şekli asaletini ortaya koyuyor. Açıklayıcı anlatım ve paylaşım için teşekkürler.

  Saygılar...
   

Sayfayı Paylaş