1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Paylaço balıklarının ses çıkarabildiğini biliyor muydunuz?

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde Toygar NİRON tarafından 13 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Bu gün üye olduğum haber başlıklarından birinde Piranha larla ilgili bir makale vardı.Makale piranha ların sesle iletişim kurabildiği yönündeydi.Bunu daha önceki tecrubelerimden biliyordum.Lakin makalede çok kısa bir metin dikkatimi çekti.Metin şöyle;

''Belçika'nın Liege Üniversitesi'ndeki araştırma ekibinin başkanı Eric Parmentier, palyaço balığı gibi ses üretebilen ve bu şekilde iletişim kuran çeşitli balık türleri üzerinde geçmişte çalışmaları olmuş bir bilim adamı.''

Palyaçolar da ses ürete biliyormuş .Bu çiftleşme ve rakipleri korkutmak için kullanılıyor olabilir piranhalar da olduğu gibi.Araştırmak gerekiyor sanırım derinlemesine.

ozgun_cyprus ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Paylaço balıklarının ses çıkarabildiğini biliyor muydunuz?

Güzel haber Toygar ama hergün dinliyorum benim black perculanın Yellow tang balığına bulaşırken çıkardığı bu sesi. Bu sesin çok daha etkilisini angel türlerinden İmparator angel ve Blue Face angel çıkarır. Tamamen caydırıcılık için kullanıyorlar ve köpek balıkları gibi ses frekanslarına duyarlı balıkları anında geri çevirebilir.

3. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Forumda biraz arayıp göremeyince paylaşmak istedim.Şu an ilgi alanım oldukları için olabildiğince haklarında öğrenmeye çabalıyorum.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çok iyi yapmışsın ellerine sağlık. İnşallah üretim video ve fotoğraflarını da izleriz. Çok güzel ve değerli türleri var. Aklımdan zaman zaman sadece nemo türlerinden bir karma beslemek geçmedi değil. Fakat bu işler böyledir. Hiç zevk almadığım bir SPS tankı oluştu ben bile anlamadım.:)

5. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Zaman neler getirecek bilemiyorum.Değerli portal üyelerimizin de yardımlarıyla bir şeyler yapmaya çabalıyorum şimdilik.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

İlgi alanımız ortak Toygar Bey. Ben de uzun süreden beridir araştırma yapıyorum perculalar hakkında. E-mail adresinizi özel mesaj olarak atarsanız size elimdeki materyalleri gönderebilirim.

Sayfayı Paylaş