1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Paylaço yardım

Başlığı 'Palyaço Balıkları' kategorisinde GKNERDGN tarafından 12 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. GKNERDGN

GKNERDGN

İsim:
    GÖKHAN ERDOĞAN
    Arkadaşlar merhaba

Yaklaşık 1.5 yıl önce forumda sizin paylaştığınız bilgilerle ve araştırmalarla uzunluk 120-25-40 cm yaklaşık 120 lt lik taşırma sistemli ayrı sumplı bir akvaryum kurdum.

Akvaryumda iki tane siyah ve iki tane turuncu palyaço balığı var ve balıklar 2 yaşına yaklaştılar.

Şu ana kadar çok büyük bir sıkıntıyla karşılaşmadım fakat son bir aydır siyah palyaçolar turuncu olanın bir tanesini yanlarından uzaklaştırmaya başladı ve diğer turuncu ile uyuyuncaya kadar hep bir kavga halindeler ve bazen kavga çok şiddetli oluyor. Birbirlerine vurup etrafında dönüp titremeye başlıyorlar. Bu hareketler cinsiyet ayrımı olabilir mi yoksa bir ölümlemi sonuçlanacak ?

Aklıma ilk gelen akvaryumu birbirilerini göremeyecek şekilde bölmek ve türlere göre ayırmak oldu fakat emin olamadım ve kararsızım.

Bu konudaki fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

image.jpg

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 12 Haziran 2015
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ocellaris hepsi, bu durumda yaşananlar cinsiyet belirlenmesi veya konum koruması için zaman zaman yaşanır. Ölümcül bir durum olmaz gayet doğaldır. Bu balıklar birbirleri ile eş tutabilir. Bir çift oluşturulur diğer iki tanesi yedekte bekletilir veya akvaryum boyutlarına göre onlar da ayrı bir yerde eş oluşturabilir. Henüz cinsiyet ve konum sıralaması oluşmuş olmadığından veya erkek eş balığın yerini koruması adına yapılan tipik kavgalar olarak görün. Aynı türe yapın ocellaris veya percula başka balıklar da eklenebilir, akvaryumda olanlardan büyük olurlarsa kavgalar yeniden başlar ama küçük alınırsa konumlarını kabullenir yuvaya yaklaşmadan takılırlar.

3. GKNERDGN

GKNERDGN

İsim:
    GÖKHAN ERDOĞAN
  4. GKNERDGN

GKNERDGN

İsim:
    GÖKHAN ERDOĞAN
    Teşekkür ederim videoda anlatmak istediğim daha net bir şekilde anlaşılabilir belki.
    Tam akvaryum hazır oturdu derken böyle bi sorunla karşılaşınca açıkçası korktum. Bazı mesajlarda bu tür kavgaların ölümle sonuçlandığı yazılmış.beklemekten başka çaremiz yok anladığım kadarıyla.inşallah en kısa zamanda bu sorundanda kurtulurum.

5. furkant

furkant

Yer:
    İstanbul
    Benimde siyah ve turuncu 5 tane ocellaris palyaço balığım uzun bir süre hiçbir sıkıntı olmadan beraber yaşadılar. Turunculardan 2 si mochaydı ( karamel ) ve boyut olarak büyük olan diğer turuncuyu 1 gecede öldürdüler. Bir diğerinide yavruluğa aldım. Sonuç olarak mochaları elden çıkardım şuanda bir turuncu bir siyah palyaço sıkıntısız yaşıyorlar

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

6. GKNERDGN

GKNERDGN

İsim:
    GÖKHAN ERDOĞAN
    İnşallah böyle bir sonuçla karşılaşmam.takip ediyorum geceleri hepsi bir arada ama nezaman ışık çıkarsa kavgalar başlıyor.

furkant bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Pembe ocellaris kavgadan çok erkek olarak kabul görmenin peşinde sanırım. Ağız ağıza kavga yok, Eş olarak kabul edilmek istiyor sadece.

8. GKNERDGN

GKNERDGN

İsim:
    GÖKHAN ERDOĞAN
    Ozaman bu sevindirici bi haber diyebiliriz :) fakat yuva olarak kabullenecekleri biyer yok sanırım akvaryumda. Sadece kayalarım var ve pek düz yüzeye sahip değiller.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryumun genelini göremedik nedir değildir bilemiyorum ama görüntü olarak rahatsız etmezse seramik fayans koyulabilir, küçük uygun bir kiremit saksı koyulabilir vs. Üst fotoğrafta kestiremedim tankı bitkili akvaryum tatlısu kumu gibi siyah bir şeyler var üste, anlayamadım.

10. GKNERDGN

GKNERDGN

İsim:
    GÖKHAN ERDOĞAN
    Kum hakkında bilgim yok ama akvaryumu ilk kurduğum zaman ekipmanla beraber almıştım.içime şüpe düştü.değiştirsem sorun olurmu peki ?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yakından bir fotoğraf ekleyebilirsen iyi olur, nedir anlamaya çalışalım, tuhaf bir kuma benziyor sanki, gerekirse değişir sorun olmaz.

12. GKNERDGN

GKNERDGN

İsim:
    GÖKHAN ERDOĞAN
    Akşam eve gittiğimde fotoğrafı yüklerim.Kum ayrı ayrı satılıyodu.İkisini karıştırdım.
    Peki yem olarak new life kullanıyorum ve haftada 1 veya 2 kez dondurulmuş ocean nutrition cyclops kullanıyorum.sizin bir tavsiyeniz olabilirmi.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yem markası güzel, donmuş yemde veriliyor gayet iyi kombin.

14. GKNERDGN

GKNERDGN

İsim:
    GÖKHAN ERDOĞAN
    Percula sahibi olan bi arkadaşım havyar ve spirulina karışımı yem hazırlayıp verdiğini söylemişti ve balıklarda çok iyi etki gösterdiğini söylemişti.sizce faydası olurmu ?

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  16. GKNERDGN

GKNERDGN

İsim:
    GÖKHAN ERDOĞAN
    Konudaki büyün mesajları okudum :)
    Çok ilginç bilgiler var. Ama ben bukadar ayrıntılı yapabileceğimi sanmıyorum :) Anaçlar için protein ağırlıklı bi besleme gerekiyo anladığım kadarıyla.
    Mesajlardan bir özet çıkarıp denemi düşünüyorum.

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş