1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Peltier

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde muzaffer6292 tarafından 6 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. muzaffer6292

muzaffer6292

Yer:
    bursa
    İsim:
    muzaffer buldag
    Ustalar bilirler peltier in ne olduğunu ben daha yeni öğrendim. Soğutmak için avantajları olduğu gibi dezavantajlarıda var örneğin bi yüzü soğurken diğer yüzü ısınıyor çeşitli fanlarla bu durumu dengelemişler benim gördüğüm kadarı ile.Elimde 2.el aldığım bir soğutucu var geçengün tamamen söktüm 2 öde 2 arkada toplam 4 adet peltier var ısınan yüzeyleri fan ile soğutuyorlar.İçini doldurup suyu beklettim 2 dk içinde 22 c olan su 15 c ye düştü ancak 450 lt lik tankta yeterli olmuyor sanırım aslında tam çalıştıramadım çünkü dış motora bağlayıp çalıştırıyorum ve nedenini çözemediğim bir sebepten filitre su kaçırıyor.Peltier in çok elektrik yaktığını tartışmiycam.1 veya 2 adet peltier alsak 2 adet aliminyum ısı emicinin arasına koysak fan ile sıcak olan yüzeyi yukarı doğru üfletip soğutsak,soğuyan aliminyumu suya değdirsek yada su yüzeyinden fan ile soğuk havayı üfletsek tanktaki su sıcaklığını düşürebilrmi ? Veya peltier ile nasıl birşey yaparsak suyu soğuta biliriz? iletken olarak aklımda teflonda var ama nasıl olur bilmiyorum ? Peltier in videolarına baktığımda buz tuttuğunu gördüm videoyu izlediğimde şahane gibi geliyor ancak benim soğutuca 4 adet var ama tanka yetmiyor .İş bu olunca kafam iyi karışıyor!!
    Öyle bir şey yapmalıyız ki sıcaklık sorunu asla olmamalı ! Bu hafta 2 adet mh bağladım 150 w 20.000k tahminimden çok az su sıcaklığı oldu.Demek istediğim bu kadar sıcak olan bir armatür ( sudan 3 cm yüksekte ) suyu çok ısıtmıyorsa ufak ta olsa bir soğutucu suyu dondurabilirmi :D Biraz saçma bir fikir gibi görünüyor ama neden olmasın?
    sizden istediğim peltier ile uğraşmış ustaların deneyimleri , tekrar tekrar aynı hataları yapmaya gerek yok eğer sizlerden bilgi alabilirsem sizlerin bıraktığı yerden devam etme şansım olursaygılar:gif Resmen kendi kendime inada bindirdim soğutucu almiycam diye :F Örnek:aklıma gelen birşey peltierli hazneden suyu çok yavaş şekilde geçirsek 15 c ye değilde 18 c ye düşürebilsek ne olur ? Lütfen yardımmmmmm...... toka:gif

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Peltierle baya ugrastim hatt,sirkette punta kaynak makinesinin sogutulmasi ile ilgili bir proje bile denendi ben olmaz diye bastan soyledim sonunda da olmadi zaten.

Gelelim akvaryum tarafina isinan yuzeyi ne kadar cok sogutursan o kadar daha fazla soguk taraf sogur zaten mantik olarak isinan yuzeyi sogutmaya ugrastigin fan gucunu tanka yonlendirsen 1-2 derece sogutursun.
    Arti olarak suya aliminyum bakir gibi materyaller degdirmen sakincali. Peltier le ugrasip parani bosa harciyacagina forumda diy sogutucu ornegi var. Onun gibi birsey dusun yada farkli bir proje aklima gelince yazarim birseyler.

Sent from my U8800 using Tapatalk

3. muzaffer6292

muzaffer6292

Yer:
    bursa
    İsim:
    muzaffer buldag
    Cevap: Peltier

Abi çok teşekkür edrim yardımın için ilk fırsatta kuvvetli güzel bir fan takıp deniycem.Gelişmeleri tekrar yazarım ancak aklıma takılan bir soru fan havadaki tüm tozu akvaryum suyuna karıştırmıyacakmı ? saat:gif

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Engüzel çözüm ışıklardan kaynaklanan ısıyı fan ile uzaklaştırmak,dediğiniz gibi suya tozda gelmez...:crazy:

5. muzaffer6292

muzaffer6292

Yer:
    bursa
    İsim:
    muzaffer buldag

Hadi hayırlısı bakalım :heyo:

6. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Merhaba.

Ben Peltier ile çok çok çok fazla uğraştım ama olmadı :-( Araç buzdolabı ve su sebili ile de aynen çok uğraştım onlar da olmadı. En sonunda aldım 2 tane kuvvetli USB fan ve dijital termostat, akvaryumu da otomatik su eklemeye bağladım. Sıfıra yakın elektrik maliyetiyle hem de dijital termostat sayesinde sıcaklığı sabitleyerek çözdüm olayı. Buyrun linkim:

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 16 Ağustos 2015
  7. muzaffer6292

muzaffer6292

Yer:
    bursa
    İsim:
    muzaffer buldag

Bu çok iyi bir bilgi oldu teşekkür ederim.Ama aklımatakılan bir soru var 450 lt tankta kaç derece düşürebilirim ? :smiley33:

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Bence çalışmaları daha çok nasıl ısıtırım yönüne kaydırmalı,yavaş yavaş havalar soğuyor...
    Ben açılışı yaptım,sumptan fanı sökerek...tem03.gif

9. muzaffer6292

muzaffer6292

Yer:
    bursa
    İsim:
    muzaffer buldag
    Hayda negüzel bende hala 25,6 larda zarzor tutuyorum :(

Sayfayı Paylaş