1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Pelvicachromis rubrolabiatus

Başlığı 'Afrika ve Asya Balıkları Forum' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 30 Eylül 2009 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Pelvicachromis rubrolabiatus


  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG]

  Aile : Cichlid

  Origin : Gine

  Uzunluğu : 10 cm

  Minimum akvaryum uzunluğu : 120 cm

  Eşler halinde tutulmalıdır çünkü oldukça huzurlu bir türdür. Çiftleşme zamanlarında bölgelerini korumak adına agresiflik sergileyebilir. Akvaryum dekoru kayalık, uygun ahşap ve kökler ile oluşturulabilir. Barınaklar ve mağaralar türün sevdiği yerler arasındadır. Bastırılmış bir ışık şiddeti ve koyu renk toprak ile akvaryumları dekore edilmelidir. Toprak ince kumlu olmalı bitki dikilmek istenirse bitkiler oldukça sağlam dikilmelidir ve yahut kayalara tutturulacak bitki türleri seçilmelidir. Kum kazıma eğilimini üreme dönemi boyunca daha fazla sergilerler. Türün doğal yaşam alanını taklit isteniyorsanız yukardaki gereklilikler yerine getirilmelidir. Bu başarının daha yakın ve sorunsuz olmasına yardımcı olacaktır.Ancak genellikle kapalı sitemlerde üretilmiş olduklarını unutmamak gerek. Satın alındıkları ortam suyunun ph değeri türün doğal asidik suyuna uygun hazırlayacağınız akvaryumunuzda farklı olması sıkıntı yaratabilir.

  [​IMG]

  Akvaryumda üretimi oldukça basittir. Yumurta yayarak ürer ve bir mağaraya döllenmiş yumurtaları bırakırlar. ​

  Erkek balık bölgeyi korurken dişi balık yumurtaların bakımını yapar.Yavrular artemia ve ezilmiş kuru gıdalar ile beslenebilir. Oldukça renkli ve çekici balıklardır. Ancak ülkemiz esnafında sık görülen bir tür değil. Ancak genel güzellikleri ile uyumlu tür oluşları yaygınlaşması açısından faydalıdır. Dişi erkek farkı renk farkından ayrımı oldukça kolaydır. Dişiler daha açık renklere sahiptir. Yukarıdaki sembollere baktığımızda görebileceğimiz gibi asidik bir su yapısına sahipler. Yine alt katmanları su seviyesi olarak tercih ediyorlar. Akıntı olarak orta şiddetli akıntıdan hoşlanıyorlar. Isı 23 ila 26 derece arasında türe uygundur.

  www.akvaryumportali.com Alıntılanıp yayınlanamaz...
   
 2. salkayetrer

  salkayetrer

  Mesajlar:
  429
  Yer:
  Adana
  İsim:
  Seha
  Pelvicachromis rubrolabiatus

  Güzel bir paylaşım..Özellikle balığın renkleri çok hoş :) Bunun esnaflarda arayıp sorabileceğimiz Türkçeleşmiş bir adı yokmu ? .8.
   

Sayfayı Paylaş