1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Pengasus - Beta - Cüce Gurami - Japon - Vatoz

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde cumhurcan tarafından 25 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. cumhurcan

cumhurcan

Ad-Soyad:
    Cumhur Can
    herkese merhaba.

akvaryum işinde oldukça yeniyim.

fanus diye başlayacaktım ama yanlış olduğunu gördüm bende 15*35*25 lik bir akvaryum aldım.

Balıklarım: Pengasus - Beta - Cüce Gurami - Japon - Vatoz

Hepsi bir arada yaşıyor ve şu an hiç bi kavgaları yok. Akvaryumcu bir arada yaşarlar diye verdi.

Benim merakım şu ki;

1) Akvaryumum da ki motoru yani temizleyici ve hava vericiyi sürekli çalıştırmazsam mesela günün belli saatlerinde çalıştırsam örneğin günde 3-5 saat çalıştırsam harici çalıştırmazsam hava ihtiyacı olduğunu düşündüğüm pengasus ve vatoz zarar görür mü ? Yani bunlar sürekli motorun çalışmasını mı istiyor ?

(akvaryum çalışma odamda olduğu için çalışırken ses yapsın istemiyorum o yüzden)

2) Hava motoru çalıştığı zaman fanusa diye aldığım japon - beta ve gurami zarar görür mü ?

3) Ve özellikle dikkat et dediğiniz genel şeyler var mı?

şu an için akvaryumu büyütme imkanım yok.
  2. Alparslan

Alparslan

Ad-Soyad:
    Alparslan İşken
    Cevap: Pengasus - Beta - Cüce Gurami - Japon - Vatoz

Merhaba...Hoş geldiniz sizin işiniz zor,sevgi fedakarlık ister.Hiç bir şey çalıştırmadan olmaz kısa çalıştırmakta olmaz açmayı unutup gidebilirsiniz.İlk ölecek balık Pengasus ve Gurami.En iyisi sese katlanıp ekipmanların çalışması,zaten akvaryum baya kalabalık...
  3. cirol

cirol

Ad-Soyad:
    İsmail ATEŞ

Mrb Cumhur bey;

Akvaryumcu bu türler bir arada yaşar demiş ama eğer akvaryumuda ordan aldıysanız 13 litrede yaşayamayacaklarınıda söylemesi daha iyi olurdu.Bu türlerde özellikle Pengasus hızlı gelişen bir türdür ve geniş hacimli akvaryuma ihtiyaç duyarlar.Şuan sizin Akvaryumda bu türler için sadece Betaya uygun bence diğer balıkları geri verebiliyorsanız verin kısa sürede ölümler başlayabilir.
  4. Alparslan

Alparslan

Ad-Soyad:
    Alparslan İşken

İsmail abi yanlış ölçü verildi zan ettim eğer 13 lt ise yalnız beta beslenir,doğru diyorsun.:D
  5. cumhurcan

cumhurcan

Ad-Soyad:
    Cumhur Can

Beta ve Guramiyi verdim. Akvaryumum şu an 2 japon 2 melek 1 Pengasus ve 1 vatozdan oluşuyor.
  6. Alparslan

Alparslan

Ad-Soyad:
    Alparslan İşken

Akvaryum ölçüleri 15*35*25 doğrumu?
  7. falconx

falconx

Ad-Soyad:
    Nafiz TİMUROĞLU

Cumhur bey Öncelikle akvaryum sevenler arasına hoşgeldiniz:).Bu hoby sizde göreceksiniz bir kere bulaştımı insana bırakması çok zordur. Sorularınıza kısa cevaplar vermeden önce beraber yaşarlar diye size o balıkları satan akvaryumcuya bir daha uğramayın :motz:aklınızdan o akvaryumcunun varlığını silin hatta mümkünse o sokaktan dahi geçmeyin. Malesef kısa yoldan para kazanmak isterken uzun vadeli müşterisini kaybettiğini bilmeyen akvaryumcular var.

Belirttiğiniz ölçülerde yetiştireceğiniz sadece bir adet beta veya iki adet lepistes balığı. Japon soğuk su balığı (20 derece dahi japon için yüksek değer),melek amazon balığı (24-26 dece arası) japonların güzel kuyruklarının düşmanıdır.,pengasus hareketli ve büyük balık asgari 200 litre akvaryum ister. sizinki gibi küçük boyutlara uygun değil. yani her üç balık türü o boyutlarda bir arada yaşamaz yaşatmaya çalışırsanız hayvanların doğasına aykırı olduğu için sistematik işkence ile yavaş yavaş öldürürsünüz.En kısa zamanda balıklar ölmeden azaltmanız gerek

Küçük boyuttaki bu akvaryumda balık yükü çok fazla sirkulasyon az olduğu için hava motoru mutlaka devamlı çalışmalı. Hatta koyabilirseniz biyolojik filtasyonu sağlamak için bir şelale filtre koyun.
  8. cumhurcan

cumhurcan

Ad-Soyad:
    Cumhur Can

evet doğrudur.

Sayfayı Paylaş