1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Pengasuslar, çelıncırlar, "köpekbalığı" (!) olarak bilinen yayıngiller

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde Onur G. HİTİT tarafından 20 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Akvaryum camiasında, fiziksel benzerlikleri nedeniyle "köpekbalığı" olarak adlandırılan pek çok tatlı su balığı vardır. Bunlardan en çok bilinenleri, Siluriformes (yayın balıkları) takımının Pangasiidae ailesine dahil olan ve "pengasus, çelıncır" diye isimlendirilen balık türleridir.

Pengasus (Pangasius hypophthalmus) ve çelıncır (Pangasius sanitswongi) gibi balıklar, maalesef ülkemiz akvaryumcularında bol miktarda satılmaktadır. "Maalesef" dememin nedeni, bu balıkların akvaryumlar için asla uygun canlılar olmamasından dolayıdır. En az 10-15 tonluk bir akvaryuma sahipseniz (10000-15000 litre), o ayrı elbette...

Peki, bu balıklar neden akvaryumlar için uygun değildir? Uzun uzun anlatmaya hiç gerek yok aslında. Aşağıdaki fotoğraflar her şeyi anlatıyor.

Bu balıkların coğrafi dağılımı şöyledir:
    Türk dağılımı ise şu görseldeki gibidir:
    Devasa boylara ulaşan bu balıklar, ev akvaryumları için uygun değildir. Yani akvaryumda bildiğimiz sazan balığını beslemek daha mantıklıdır. Hatta bildiğimiz o dev yayın balıklarını akvaryumda beslemeye kalkışmakla bu balıkları akvaryumda beslemeye kalkışmak arasında opek fark olduğunu da sanmıyorum. Bu balıklar bir akvaryum canlısı değil, gıda sektörü için üretim çiftliklerinde (Güney ve Güneydoğu Asya'da) üretilen sofra balıklarıdır aslında:

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 11 Mayıs 2015
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık hoca'm. Olayı net ortaya koymuşsun. Akvaryumlara uygun olmadığına boyut olarak şüphe yok ancak ego tatmini malesef onları düşük akvaryumlarda görmemize sebeb oluyor.

Bu arada eti de lop lop gıda olarak baya etkin satışı var benim anladığım.

3. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT

Eyvallah hocam... Maalesef, sırf çok iri balık oldukları için -söz meclisten dışarı- hobicilikten ziyade gösteriş amacıyla bakılıyor bunlar. Kendi çevremden biliyorum. Birini tanımıştım, bir metre boyundaki pengasus balığıyla övünüyordu. Ama balık akvaryumda doğru dürüst manevra yapamıyordu. Akvaryum, normal şartlarda bir hayli büyük bir akvaryumdu (2 metre boyu vardı akvaryumun) ama pengasus için hücre hapsinden beterdi.

Sayfayı Paylaş