1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Peppermint Karides Denemesi (Lysmata Seticaudata)

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde Montimahir tarafından 8 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Dün gece gece 23:00 sularında otururken tanktan bir çırpınma sesi geldi, bir baktım kardinal deli gibi sağa sola sallanıyor. Eyvah dedim birşey oldu, suda elektrik mi var diye bakarken, ışıkları yakmamla bunlarla göz göze geldim.

Kardinal kendine güzel bir ziyafet çekiyordu. Tüm akıntıyı durdurdum.

Rotifer kültürü yapmayı düşündüğüm 5 litrelik pleksi kovaya çekebildiğim kadar sifonladım. Elimde az miktarda bulunan fitoplanktonlu rotifer kültüründen suyu hafif yeşillendirecek şekilde ekledim.

2. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Mikroskop altında 1-2 saatlık Peppermint Larvası (Zoea1 safhası)

Larvaları ilk yedi saat içinde beslemeye başlamam gerekliydi, fakat elimde ne hazır artemia kisti ne de nauplii' si vardı. Bu nedenle elimde tek malzeme olan pul yemleri ezerek az miktarda tanka ekledim. Bazı larvalar bugün bunlara tutunarak yemeye başladılar. Fakat suyu sürekli havalandırarak yemlerin askıda kalmasını sağlamak gerekiyor. Bu aşamada larvalar sadece yeme suda denk gelirse tutunabiliyorlar. Bazen dibe inenlerin tabandan tutunabildikleri yem parçalarını aldıklarını da gözlemledim.

Mikroskop altında, öğütülmüş pul yem ile rotiferli suda, henüz 12 saatlik Peppermint larvası (Zoea1 safhası)

Hoş bir bayram sürprizi oldu, bakalım neler olacak? :) İlk üç günü atlatabilecekler mi? 1-2 saatlik Artemia nauplii bağışı gerekebilir :)

ogeday_ylz, Bozzzok, TencoMelih ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun Mahir, son video harika, yiyorlar mı anlayamadım ama.:) Büyütürsün inşallah, kardinaller de bayram etmiş bu arada larvaları görünce.

TencoMelih ve Montimahir bunu beğendi.
  4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Teşekkürler abi. Yemlere suda denk gelirlerse alıyorlar. Mikroskoptaki örnek yem ile ilgilenmedi pek, ama dışkılamasını ve saatler içindeki yapısal değişimleri falan yakaladık. Kardinal çırpınmasa haberim bile olmayabilirdi. Diğer kardinal çok dayak yediği için transfer oldu :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Mahir abi maşallah süper görüntüler bu arasa rotiler de tek yumurtalı ama var .

Montimahir bunu beğendi.
  6. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Rotiler fena değil, güzel çoğalıyorlar, cam kenarında kavanozdalar, bugün fito ekledim. Artemia olmadan bunları (pepper) becermemiz çok zahmetli olacak gibi ;)

7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Yabancı forumlardan gelen uyarılar üzerine, karides türünün tekrar belirlenmesi gerekti, bu durumda karidesler "wurdemanni" değil, "boggessi" türüdür. Modlar başlığı değiştirebilirlerse sevinirim.

Siz de Peppermint türünüzü öğrenmek isterseniz aşağıdaki konuyu okuyabilirsiniz.

Peppermint Shrimp ID Article

Ya da kısaca buradan anlaşılabilir...Arka vücut boyunca uzanan çizgilere bakıyorsunuz :)

Bozzzok, TencoMelih ve Alparslan bunu beğendi.
  8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mahir abi doğru diyorsun çizgilerden çok güzel anlaşılıyor...:)

9. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Vay üretim hee :D
    Neye niyet neye kısmet.
    Artemia bulun bursalılar, ayıp size.
    Kaç yılda bir larva gelmiş, üremezse suçlu sizsiniz.
    Hayırlı olsun Mahir.

Montimahir bunu beğendi.
  10. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Moral duzeldi valla

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk 4 ile gönderildi

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Gaffuruda bijamasından tanıyoruz çizgiler yanılmaz...:D

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  12. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    4.güne girdiler, nano' dan bir litre kadar yavaş su değişimi yaptım. Hala kuru yem ile besleniyorlar. Suyu aralıklarla karıştırarak yemleri askıda tutmaya çalışıyorum.

Gözler vücuttan ayrılmış durumda, ayakları ve diğer ilkel organları da gelişme içinde.

Bakalım ilk haftayı görecekler mi?

murat parin, TencoMelih, bulents ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Büyümüş bunlar Mahir.:) Kol bacak fora olmuş. Hadi bakalım görelim seni.

Montimahir bunu beğendi.
  14. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    İlk denemede fazla birşey beklemiyorum açıkçası :), ilk hafta sonundaki kabuk değişmini atlatabilirlerse, 2. ,3. haftalar nispeten daha kolay geçiyormuş. 4. ve 5. hafta ise yine son kabuk değişimleri ve meta safhası olduğu için hassas döneme giriyorlarmış. Dip çekimini dikkatli yapmak gerekiyor, çünkü mutlaka larva kaçırılıyor. Değişimi de aslında taze su ile yapmak gerekiyormuş, ama hem hacmin küçüklüğü, hem de suyun daha oturmuş olacağını düşündüğüm için nano' dan yaptım, çoğu şeyi deneyerek göreceğiz artık.

Dün refigium kurulumu yaparken bir tane de ana tankta gördüm, hatta pompadan geçip refigium a kadar girmişti. Şanslı ama ne kadar yaşar meçhul.

15. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Kuru yem ile ayakta kalıyorlarsa hayata tutunmuşlar demekki. Bu saatten sonra birşey olmaz :D
    Biraz karides,dondurulmuş artemia falan ezip vereydin bari, tam yerseniz yeyin modu olmuş.

16. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Mahir abi maşallah baya büyümüşler artemia yı kullandın mı ? yiyorlar mı?

17. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Hem ezilmiş kuruyeme, hem de hayata diyebiliriz evet :) Halil' den Ocean Nutrition hazır çıkmış nauplii aldım, çok az onunla destekliyorum, şu aşamada iyi beslenmeleri şart ama su şartlarının aniden kötüye gitmesinden çekiniyorum açıkçası.

18. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Dun keşke larva trap ı alsaydın benden unuttuk onun içinde iyi olurdu bak.

19. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bunlar anladığım kadarı ile kist değil, yeni açılmış nauplii (Ocean Nutrition, Instant baby brine shrimp). Hemen dibe iniyorlar, bu ürünle balık larvası beslemek daha mantıklı. Karideslere daha büyük parçalar vermek gerekiyor ki tutunabilip kemirsinler.

Kreisel tarzı bir tank olmadan bunları aralıklarla çorba gibi yavaş yavaş karıştırmak gerekiyor ki yeme çarpıp tutunsunlar :) Ya da "canlı artemia" gibi suda sürekli yüzen uygun boyutta bir yem iyi olurdu.

20. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mahir abi Maşallah büyümüşler,spirullina yediler mi abi...:)

Sayfayı Paylaş