1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Perca fluviatilis (Tatlı su levreği)

Başlığı 'Ülkemizden Sucul Yaşam' kategorisinde Onur G. HİTİT tarafından 17 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Bu tatlı su levrekleri, ülkemizin sulak alanlarının sakinlerindendirler. Percidae (levrekgiller) ailesindendirler. 20-50 cm arasında boylanırlar. Vücutları yanlardan hafif basıktır. Sırtları hafif kamburdur. İki adet sırt yüzgeçleri vardır. Vücutları yeşile çalan bir renge sahiptir. Vücutlarında enlemesine 6-8 bant bulunur. Oldukça gösterişli bir balıktır.

Bahar sonu ve yaz başı gibi ürerler.

Avı oldukça zevkli, eti de çok lezzetlidir. Olta balıkçılığında aranan bir türdür.

Etçil olan bu balıklar sudaki çeşitli küçük omurgasızlarla ve küçük balıklarla beslenirler.

Komşumla birlikte yakaladığımız levrekler:

2. Hasan.Kiskanc

Hasan.Kiskanc

İsim:
    Hasan Kıskanç
    Çatalca gölünde'de çıkıyor bunlar ama oranın halkı bu balığı testere olarak biliyor kimi bölgelerde sanırım isim farklılıkları var eti çok lezzetli yanlız uyarıda bulunmak istiyorum bu balıkların derisinin altında bizim yakaladıklarımızın bir çoğunda kurtçuklar vardı. Banada çok ilginç geldi ama gerçektende de gözlerimle gördüm. Balığa gittiğimiz gölet gibi bir yerde adamlar ağla bunlardan 50 taneye yakın yakalamışlar ve çıkarıp suya atıyorlardı sordum ve gösterdiler keşke sormasaydım tatları çok güzeldi :)
    Ayrıca bu balığın gölet gibi bölgelerde avlanma şekilllerini ve agrasifliklerini görmenizi isterim su üstündeki yavru balıklara gruplar halinde nasıl dalıyorlar suyun üstü nasıl kabarıyor görmeniz lazım.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yerel türlere merakın var sanırım Onur Hoca'm ? ellerine sağlık gösterişli balık gerçekten.

4. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Meraklıyımdır. :)

5. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Levrek yakalamak zor yahu. At-çek'ten yoruldum vallahi. Nasıl yakaladığınız bunları?

6. experfaruk

experfaruk

İsim:
    FARUK ARSLAN
    Eğer at-çek olmuyorsa birde solucanlı dip oltası denemenizi tavsiye ederim.

Sayfayı Paylaş