1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Percula Üretim Çalışmalarım~Rotifer Süreci

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde Courageous tarafından 14 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Arkadaşlar şunu belirtmek isterim, Palyaçolardan yavru almak benim özel uğraştığım, bu işi çok iyi bildiğim veya
    çok iyi bir sisteme sahip olmam gibi birşey yok, bu sadece bir şans. Palyaçoları bana satan arkadaşın dürüstlüğünden başka birşey değil, bana canlıları satarken abi bunlar eş ve birbirlerine kur yapıyor yumurtlama şansları var demişti ve dediği çıktı, şansa balıkları ben aldım bende yavruladılar, bütün arkadaşların ilgisinden dolayı teşekür ediyorum...

Kültür almıştım ama rotiferler cıkmadı malesef, bugün başka bir arkadaştan temin ettim tanka ekledim ama yavrulardan ilgisi olan var ilgisi olmayan var, bakıcaz görücez...
    Küçük bir akvaryum aldım yavurları oraya taşıdım, tabiki ısıtıcıda aldık, şimdilik yavruların keyifleri yerinde görünüyor,inşallah öyledir...

TencoMelih bunu beğendi.
  2. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Cevap: El Tornasından Çıkan Reef Akvaryumu

Tebrikler, inşallah büyütmek nasip olur.Uyarı yapmak gerekirse, küçük akvaryumlar her zaman risklidir, gördüğüm kadarı ile ana tanktan bağımsız olacak, ayrı bir ısıtıcı fikri ilk başta iyi gibi görünsede malesef sirkülasyon sorunu nedeni ile ısı dengesizliklerine ve yavru ölümlerine sebeb olabilmekte, yine aynı şekilde biyolojik ortamı sağlamaktaki zorluk en büyük problemler arasında... Ana tanka bağımlı sadece ana tank ile su döngüsünün olduğu bir akvaryum çok daha başarılı olacaktır diye tahmin ediyorum.

Erol ve TencoMelih bunu beğendi.
  3. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Gökhan bey özelikle ilk 15 gün ana tanka bağlı olmasında bazı sıkıntılar olduğundan dolayı şimdilik böyle bir sistem kurdum, devamlı ana tanktan el yordamı ile su takviyesi yapılçak. İşin uzmanların dediğine göre ilk 18 gün, sirkilasyon motoru olmayan filitre sistemi olmayan sistmeler rotifer türü canlıları barındırmak yönünden daha iyi oluçak diyorlar. 18 günü sağ salim atlatırsam ana tanka bağlı bir sistem kurucam inşallah...

TencoMelih ve Saruman bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Maşallah öncelikle süper fotoğraflar.:nazar::nazar::nazar:

Özkan eksikler var, bu aşamaya gelmişsin bari tam yap derim. Yavru akvaryumunun altına beyaz kağıt ser ve yavru akvaryumunu siyah örtü ile ört. Yemleme zamanı ışıkları yak ve yemi ver. Süre yeme iştaha göre ayarlanabilir ışık olarak.

Ben de yumurtlama aşamalarını çok sayıda yaşadım ama üzerine rotifer olmadığından hiç düşmemiştim. Fakat inan çok hoşuma gitti bu görüntüler Özkan.

Percula yumurta bakımı | İzlesene.com Video

TencoMelih ve Courageous bunu beğendi.
  5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: Percula Üretim Çalışmalarım~Rotifer Süreci

Özkan abi hayırlı olsun. Hobinin en ama en güzel uygusu bana göre bu. Hemde tuzlu suda. Hele birde büyütebildinmi herşey daha güzel olacak. Ben en kötü ihtimalle bir kaç seferin ardından büyütmede başarılı olacağını düşünüyorum.

Tekrardan hayırlı olsun. Allah nazardan saklasın. :nazar: :nazar: :nazar:

6. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Temel Abi bende yumurtalama sahnesini videoya çektim ama 300 mb yakın olduğundan yükleme biraz sıkıntı oluşturuyor. En kısa zamanda videoları atıyorum...

TencoMelih bunu beğendi.
  7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Muhteşemsin Özkan abi. em34: Portal şenlecenecek desene. Valla merakla beklemedeyim.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tabanda beyaz kağıt ışık altında rotiferleri daha rahat görmelerini sağlar Özkan. Örtüde ışığı içeride tutar.

Bir de Flaş kullanmazsan iyi olur.

TencoMelih bunu beğendi.
  9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Özkan abi tekrardan hayırlı olsun inşallah büyütürsün de yerli üretim. hatta portal üretim perculalarımız olur.

Courageous bunu beğendi.
  10. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Özkan Bey tebrik ederim. Gerçekten de çok güzel kareler bunlar. Tabii gelişmeler karelerden de güzel. Yavru almak benim de en büyük hayallerimden biridir. Yumurtaları akvaryumda gözlemlediniz ve yavrular çıkınca sifonladınız sanırım. Bize o süreci de kısaca anlatırsanız çok sevinirim. Ne de olsa yürümek istediğimiz yolda bayağa bir önden ayak izlerinizi bırakarak ilerliyorsunuz. İzinizdeyiz hocam.

Canlı Fitoplankton ihtiyacınız olursa Edirnede üretim yapan birisi var, özel mesajdan size irtibat bilgilerini verebilirim.

Yavru sayısını 134 saydım hocam ben yüklediğiniz resimden. Resime girmeyenler de var desek sayı 150 olsa gerek diye tahmin ediyorum. Hayırlı büyütmeler diliyorum :) :nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar:

TencoMelih, YIKIKTEMO ve Courageous bunu beğendi.
  11. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Temel Abi akvaryumun etrafını sihay karton ile kapladım, sadece ön tarafı açık kaldı, akvartumun alt kısmı zaten beyaz olduğundan kağıt koymama gerek kalmadı. Biraz önce büyüteç yardımı ile yavruların rotiferleri yiyişlerini izledim gerçekten haycan verici, videosunu çekebilirsem buraya da koyarım inşallah.
    Özgün, yavrular galiba 150 den fazla ama kaçı sağ kalır onu Allah bilir. Bu arada çok güzel ve basit bir yavru alma yöntemi buldum, grafik olarak çizip foruma yükleyeceğim.

12. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Temel abi söylemedi deme, boynuz kulağı geçti. Harikasınız Özkan hocam biz zor tutuyoruz kendimizi tuzluya geçmemek için, siz sürekli darbe üstüne darbe vuruyorsunuz böyle güzel haberlerle. Videoyu sabırsızlıkla bekliyorum.

Ben inanıyorum, bununda altından kalkacaksın Allah'ın izni ile.

Courageous bunu beğendi.
  13. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Teşekkürler İsmail Hocam ama biz kim, Temel Abiyi yakalamak kim,

Palyaçolarda özel hayat bırakmadık, utanmadan yumurta dökerken videoya çektim :) hayvanlarda özel diye birşey kalmadı...
    Videoyu izlerken, büyük palyaço dişi olan ve karnı hafif şiş olduğunu ve anüs kısmındaki çıkıntının bariz birşekilde uzadığını göreceksiniz.
    İlk olarak dişi düz bir sıra halinde yumurtalarını döküyor, daha sonrasında döktüğü yumurtaları erkek spermlerini üzerlerine dökerek dölleme işlemini tamamlıyor ve işlem sırası ile devam ediyor ve yaklaşık 2 saat kadar süren meşankatli bir süreç...
    Buyrun videosu.....

TencoMelih ve ceyhantunçel bunu beğendi.
  14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Videoyu aksam izleyecegim, ellerine saglik ozkan video ve gelismeler icin. Oncelikle yuzde 50-60 kayip cok normaldir bu duzenekte. Sonraki yumurtlama surecinde eger perculalarin diyetini cok daha zengin hale getirsen oran dusecektir. Bu turun larvalari nispeten Rotifere bagimli ama bazi black turlerinin larvalari yumurtalarin catladigi andan itibaren artemia larvalarini dahi yiyecek boyda oluyor. Eger onumuzdeki 20 gunluk sureci atlatirsan sen de artik artemia yavrulariyla besleyebilirsin.

Yorumlar guzel elbette ama daha evvelde yazdim amac zaten boynuz kulak kalmamasi oldugu gibi kendi icinden tuzlu su hobicisini yaratan ender bir ortam burasi. Bir de zaten Ozkan eline slikon tabancasini aldiginda yasanan ve yasanacak olanlarin hissini veriyordu.

Bir de itiraf etmem gerekirse deniz akvaryumuna Marmara dogal suyuyla baslamasi icimizde farkli bir bakis uyandirdi. Elbette sonrasinda akvaryum sartlari farkli bir yapi getirdi ve bu bende de oldu ama dogal suyla budur diyen de fazla cikmadi Ozkan haricinde.

Insallah bu veya digerleri fark etmez ama sonunda olacaktir cunku her boyle bir tecrube bir sonrakinde daha ileri olmaktir.

Ben de heveslendim bakalim bulursam 3 cift dusunuyorum.

Cep mesaj...

15. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Doğal suyu denemedik Temel abi; ama gördüğüm andan itibaren en az 3-4 konuda yazmışımdır; büyüklüğünden dolayı belki boş gözüküyor ama gördüğüm en sağlıklı akvaryum diye. Şartlar olgunlaşınca hayalim 2tona yakın bir akvaryumda; tamamen marmara suyu mürenler ve triggerlar.. Yani alacağımızı aldık ve hanemize yazdık

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Videoyu ancak izleyebildim. Ellerine sağlık Özkan çok güzel denk gelmişsin ve yakalamışsın. Maşallah.:nazar: Yellow tang görüntüyü engellemek için uğraşmış sanki.

Yavruların durumu nedir, kayıp oranı ne civarda ortalama?

17. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Tebrikler Özkan hocam.İnşallah yavruları en az kayıpla büyütürsün.:nazar:

18. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Son gelişmeler nelerdir merak ediyorum doğrusu.

19. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Özkan abi yavrularla ilgilenmekten foruma giremiyor galiba. :)

20. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Herhalde öyle oluyor Halil Bey:) Keyifli bir telaş olsa gerek.

Sayfayı Paylaş