1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Percula Üretimi

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 16 Mart 2009 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Percula üretimi yapmak, biraz zaman, biraz ilgi, birazda maliyet yanında merak gerektiriyor. Percula fiyatları desen ve türe göre değişiyor ama üretim tarafı benzerlik gösteriyor. Pomacentridae ailesine mensup bu balıklar gerçekten hoş ve eğlenceli balıklar. Anemon Balıkları, halk dili palyaço balıkları olarak adlandırılıyor. Bakımları nispeten daha kolay olduğundan başlangıç için önerilen bir tür. Aslında tamamı bu sağlam yapıya sahip değil maalesef. En büyük avantajları her türlü kuru yemi rahat kabul etmeleridir. Bazı yumuşak huylu türleri bir arada bulundururken, bazı türleri asla akvaryumda aynı türü barındırmıyor. Örnek olarak, Maron clown sert bir balık. Beslenme konusunda birçok deniz balığıyla benzerlik göstererek külden zengin temel bir deniz balığı yemleri ile beslenebilirler. Haftada 2-3 sefer canlı yem verilmelidir. Diyetlerine midye, kalamar, karides gibi besinler eklenmelidir.

  Percula üretimi.jpg

  Percula Balığı Beslenme Biçimi: kaliteli kuru yem ve canlı yem

  Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif

  Işık: Normal

  Davranış Biçimi: Barışçıldır

  Tuzluluk: 1.023

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 10 cm

  Sıcaklık: 25 - 28 ºC

  Reef Uyumu: Uyumlu

  pH: 8.2 - 8.5


  Üretilmesi planlanan percula balıklarını çok iyi beslemek başarıya yaklaştırır. Bitkisel yem verilmesine gerek olmayan bir tür. Hazır yemler içerisindeki bitkisel katkılardan bu ihtiyacını karşılarlar. Palyaço balıklarının tamamı erkek olarak doğar. Diğer tüm palyaço balıkları gibi hiyerarşi açıdan düzene göre en tepedeki balık daha fazla büyüyerek dişi olur. Sıradaki diğer güçlü balık ise eşi konumunda yerini alır. Baskın olanlar eş olurken diğer bireylerin tamamı erkek olarak kalır. Eğer bir çif palyaço elde edecekseniz mutlaka küçük yavru boyda satın alın, bu eşleşmeyi kolaylaştırır. Ya da çift olduğunu bildiğiniz balıkları satın almalısınız. Büyük balıklar satın alırken unutmamanız gerekenler var tabi, dişi balık erkeği yaralayıp öldürdüğüne çok kez şahit olunmuştur. Bu da seçimin önemini bize hatırlatıyor. Bir diğer yöntem ise, doğalarını taklit ederek üretmeyi düşündüğünüz akvaryumda büyük balık türleri veya başka balık yoksa kalabalık yavru sürüsünü eklemektir. Mutlaka aralarından akvaryumun boyuna göre 2-3 çift çıkacaktır.

  [​IMG]

  Larvaların akvaryumdan alınması konusu malesef anlatılmamış ve yüzeysel olarak üzerinden geçilmiş bir konudur. Larvalar tamamen karanlık ortamda 8-9. günün sonunda yumurtalardan çıkarak su yüzyine çıkarlar. Bu gün hesaplanmalı filtre sistemi kapatılmalıdır. Gece akvaryuma ışık tutarak larvalar sifonlama ile alınmalıdır. Yoksa hem filtre sistemine çekilir, hem anne baba dahil diğer balıklar trafından sabah yenirler. Yukarıda ki fotoğraf kafes sistemidir. Bu sistemde larvalar çıkış anından itibaren cam kafes içinde kalır ve rahat zarar görmeden larvaların alınmasını sağlar.

  Deniz balıklarına göre percula üretimi kısmen kolay sayılır. Cichlid balıkları gibi periyodik olarak yumurtlarlar. Yumurtaları oldukça büyük sayılır. Bu yüzden daha kolay yem kabul edebilirler. Anemon üretim sürecinde size yardımcı olabilir, bu şart olmasa da, güvende hissetmeleri açısından iyi olur. Anemon olmadan yumurtlamak için kendilerine akvaryumda güvenli bir yer oluşturmaları gerek. Düz bir kaya akvaryumlarda en çok tercih edilen bölgelerdir. Yumurtaların açılması sıcaklığa gre değişse de, ortalama 8-9 gün arasında açılır , larvalar serbest yüzmeye başlar. Sıkıntı asıl biraz bu noktada başlar. İlk bir iki hafta atlatılırsa zaten yaşama oranları çok çok yükselir. Her ne kadar Yumurta ve lavraları büyük olsa da, beslemek için kültür yemlere ihtiyaç vardır. Fitoplankton , clown fish icin S tipi rotifer, canlı yem ünitesi kurmanız şansını yükseltir. Ülkemizde kültürler temin edilebilmektedir. Üretim akvaryumu en az 250 litre civarı olmalı. Çok aşırı canlı kaya ilavesi yerine düz yüzeye sahip kaliteli kaya seçilmelidir. Beslenmeleri genellikle canlı yem gibi akvaryuma yük getirecek besinler olduğundan seçilecek ps kaliteli olmalıdır. Üremeye hazırlandıkları bariz olarak gözlemlenebilir. Sert mizaca bürünür ve ağızları ile seçilen kaya temizlenir. Yavrulara baba bakarken, annenin görevi korumadır. Bu dönemde akvaryum dostları yumurtalara saldıracak, stres yaratacak türler olmamalıdır.

  Ne dersiniz belkide bu görüntüler hakkında yorum yaparız yakında. ;)

  Faydalı ip uçları nelerdir diye bakarsak, konak anemon olarak tercihleri, Heteractis magnifica- Stichodactyla gigantea- Stichodactyla mertensii. Diğer seçilen yumaşak mercanlar ise, Xenia, Leather coral.

  Küçük yavru alarak çift oluşturmak, yavrular için kültür yem üretim ünitesi, güvenli, stresten uzak bir ortam ve kaliteli güçlü bir protein skimmer percula üretimi için önemli unsurlar.
   
  Düzenleme: 19 Haziran 2015
 2. Neverlander

  Neverlander

  Mesajlar:
  2.908
  İsim:
  Abdullah Üüzümcü
  Amphiprion türlerinin akvaryumda üretimi

  Bütün bilgileri bir araya toplaman çok iyi olmuş Temel Hocam... Ellerine sağlık...
   
 3. lcturkey

  lcturkey

  Mesajlar:
  855
  İsim:
  Levent Cepdibi
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Amphiprion türlerinin akvaryumda üretimi

  Üetimi konusunda üzerine düşülürse zor olmadığını anlamak uzun sürmüyor aslında. İstemek ve gerekli düzeneği hazırlamak yetiyor. Elbette ince bazı noktalar var ve paylaşımda bir çoğuna değinilmiş durumda ama formül olarak baktığımızda daha birçok farklı yollar var. Bunlar yazışılıp paylaşılabilir.

  Türün karakteristik özelliğine baktığımızda Cichlid türüne benzerliğini görüyoruz üreme konusunda yani başlarlarsa 20 gün arayla yumurta verebilirler. Bazı türleri daha iri yapıda oluyor ve bunların yumurta larvalarıda daha büyük olduğundan ilk 10 günlük süreç daha rahat bir beslenme ile atlatılabiliyor.
   
 5. lcturkey

  lcturkey

  Mesajlar:
  855
  İsim:
  Levent Cepdibi
  Amphiprion türlerinin akvaryumda üretimi

  Temel abi üretim konusunda şimdiye kadar okuduğun çiftlerde en çok hangi türden mevcut ? Bence yapı olarak üretime en uygun olan türler fiyatları ucuz olanlar ve piyasada bol bulunan balıklar olsa gerek tomato , clarki gibi
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Tomato ve calarki kolay üreme moduna giren türler fakat ben yem seçmemeleri ve yeme istekleri ve yine boyut olarak daha büyük olmalarından dolayı Amphiprion chrysogaster, Amphiprion polymnus gibi kısaca panda nemo olarak tabir edilen türlerin daha kolay üretileceğini düşünüyorum. Bu türü üreten hobicilerde oldukça fazlalaştı zaten.
   

Sayfayı Paylaş