1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Percula Palyaço Göz Şişmesi ve Mantar

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde harfuzmani tarafından 24 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Yeni gelen picasso balığında mantar benzeri oluşumlar iyileşmeye başladı ancak dün dişiye de bulaştığını fark ettim. Bugün dişi yem almadı ve çok durgundu.İncelediğimde bir gözünün şiş olduğunu fark ettim.

Ne dersiniz bildiğiniz bir hastalık mıdır?

image.jpg

image.jpg

2. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Hakan nedir senin bu balıklardan çektiğin.Oturmuş tankda neden oluyor böyle şeyler.

3. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Ne oturması Murat hergün bir canlı girerse olacağı bu.Şöyle tüm istediklerimi bir yerde bulsamda bir daha canlı girişi yapmasam uzunca bir süre.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Geçmiş olsun Hakan, öncelikle palyaço türlerine has bazı hastalıklar vardır ve sende görünenler de aslında bundan ibaret. Diğer balıklar etkilenmez ve hatta üremeye devam ederlerken bu tür sorun belirtisi gösterebilir. Elbette dayanıklı olan bu türde sorun yaşamak biraz can sıkıcıdır ama sonuç olarak sorunu akvaryumda görmek sonrası balıkların dayanıklı tür olup olmamasının pek önemi kalmıyor.

İleri safhası sanırım o tarz bir durum olacaktır bana sorarsan, dişi aslında çok sağlıklı konuma gelmişti ama akvaryum senin de belirttiğin gibi girdiler ve çıktılara maruz kalıyor, giriş çıkış olabilir aslında ama pamuk, mantar tarzı oluşumlar ile akvaryuma merhaba diyen balıklar olması veya gelen balığın akvaryumda bu soruna merhaba demesi hiç güzel değil.

Sana tavsiyeme gelirsek;

Ben yine hiç akvaryum içinde uğraşma derim, özellikle göz şişmesi hiç hoşuma gitmedi. Bakteriyel uronema olabilir. Çifti karantinana al bence. İlaç olarak enrofloksasin çözelti kullanılabilir. Baytril K adında bulabilirsin. Yine tamamen kendi araştırmalarım sonucu bulduğum bu hastalıkta işe yarayacağına inandığım İsosol antiseptik çözelti ile mantarlı kısımları temizleyebilir, balıklara banyo yaptırabilir ve yine 20 litreye 5 ml kullanabilirsin.

harfuzmani bunu beğendi.
  5. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Yazdıktan sonra bekleyemedim ve dişiyi yine tatlı su banyosu yaptırıp karantinaya aldım Temel abi.Erkeği almayı düşünmüyorum, onda hastalık geçmek üzere.
    Yarın yazdığın ilaçları tedarik edip uygulamaya geçerim.

6. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Hakan Bey,
    Öncelikle geçmiş olsun. Bu sorun da kolay aşılır diye düşünüyorum. Çok tecrübem olmamasına rağmen tüm tankımı saran beyaz benekten kesinlikle kurtuldum. Forumdaki öneriler gerçekten rehber oluyor.
    Sabah gülümsemesi niyetiyle sizin balık için görüşüm bu dişi kocasından dayak yemiş bence. :) :) İnsanlarda da oluyor böyle göz şişmeleri ama genelde kapıya çarptım deniyor.

7. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Sizi gülümseten niyeti kınıyorum Tahir bey :)

8. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Yağmur Hanım,
    Balıklar ve bilcümle canlıların dişilerine kalkan eller kırılsın. Niyetim budur. :)

YMR_AY bunu beğendi.
  9. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Size yakışanda böyle bir düşüncedir Tahir bey.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Anbiyotik zamanı Hakan.

11. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Evet Temel abi zamanı geldi dediğin gibi.Aşağıdaki ilaçları temin ettim, şimdi neler yapıyoruz.? Bu arada isosol yerine batikon verdiler.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Batikar olan ilacın üzerinde yazan deri ve mukoza ibaresi insan kullanımı için. Yani ilaç insan hastalıkları için ama tam da aradığımız içerik. :) Şimdi beraber doğruyu bulacağız Hakan, mantar var sanırım balıkta yani deri sorunu var balıkta. İç hastalık sorunumuz var mı tam bilemiyoruz ama balık yem almıyor. Yem almama sorunu dış saldırı yüzünden de olabilir. O yüzden sanırım mantık bize Batikar kullanmamız gerektiğini fısıldıyor.

Bu durumda Bismillah diyerek 10 ml girelim, kullanım ardından gözün balıkta olsun, beni saymazsak ilk kullanan olacaksın. Benim gözlemim tam fikir vermiyor çünkü elimde o şekilde hasta balık olmadı hiç. O yüzden balığı ilaç sonrası iyi kolla, olumsuz bir durum hisssedersen yedekte su bulunsun müdahale et.

13. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Balığı akvaryum suyuyla bolca ıslatılmış havluya alıp yaraya sürülse nasıl olur? Yada az bir suya alıp kullanılsa? Sonuçta olumsuzluk yaşanırsa balığı tekrar koyacak su lazım.

14. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Temel abi bu işlemi yarına ertelemek istiyorum.Balığı dün bıraktığımdan daha iyi halde buldum.Göz biraz inmiş gibi.Kuru yem attım, yeme kadar geldi fakat almadı.
    Ancak geçen seferden tedarikliyim elimde bolca canlı artemia var.Attım 7-8 tane yedi dahada aldıkça veriyorum.Canlı artemialara hamleleri müdahale etmemem gerektiğini hissettirdi bana.O yüzden bugün sadece su değişimi ve yine peroksit uygulayayım diyorum.

Montimahir bunu beğendi.
  15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nasıl istersen top sende.

harfuzmani bunu beğendi.
  16. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Evet Temel abi bu akşam operasyona başlayabiliriz.Şimdi ne yapmam gerekiyor?
    Bahsettiğin 10 cc nereye sürülecek yada ne kadar suyla karışacak.
    Bu işi kovada değilde kovadan aldığım bir miktar su içinde ayrı bir yerde yapsam daha iyi olmaz mı?Sonrasında yine temiz suya salarım.

YMR_AY bunu beğendi.
  17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Neden bu işleme karar verdin, durumda hoşuna gitmeyen gelişme var mı, son durum nedir? Tam hakim olalım ki dozda yanlış yapmayalım.

18. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Balığın görünüründe herhangi bir değişme yok ancak bu akşam kuru yemi bırak, canlı artemialara dahi dokunmuyor.
    Kural kesin yemeyen ölür, o yüzden birşeyler yapma vakti geldi.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Durum zorlaşıyor yani desene.

Balığın önce keyfi yerine gelmeli yem için, suyu güçlü tutmaya bak. Ayrı bir kap içine 5 Litre kadar kovadan su alarak doldur. Kovayı tamamlamak için hazırda yeni su olsun. 5 litre suya 5 ml Batikar ekleyerek oksijen ile birlikte kap içinde balığı gözlemleyerek tepkiye göre 10,15 dakika arası banyo yaptırabilirsin Hakan. Dozu balığı gözlemleyerek artırabilirsin. Kovadaki suya da bir tüp 2 ampul C vitamini eklemen yerinde olur.

Kolay gelsin inşallah sorunu atlatır.

harfuzmani bunu beğendi.
  20. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    İşlemleri yaptım, ancak 8 dakika tutabildim.
    Bakalım sonuç ne olacak.

Sayfayı Paylaş