1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Perculalar Yumurtladı / Yumurtalara yapılan Bakım

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 1 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tahminim gerçekleşti ve sizlerle paylaşmak istedim. saygılar:gif

Geçen hafta perculaların yumurtlamaya hazırlandığını belirtmiştim ve kısa gözlemlediğim davranış farklılıklarını paylaşmıştım. Aşağıda o videoyu ve kısa görüşleri bulabilirsiniz. Pleksi malzemeleri için Olcay'ın yanına gittik bu esnada yumurtlama işlemişi gündüz gerçekleşmiş. Yumurtaları ve onlara yapılan titiz bakım çalışmalarını yayınlamak istiyorum. Balıklara iyi bakamadım yoğun tempodan dolayı yumurta kalitesi bu seferlik iyi değil sanırım. Bir daha ki sefere gerekli düzeneği hazırlayacağım. Rotifer bulabilirsem ve mantarlaşma olmaz yumurtalar gelişirse denerim belki.

Percula yumurta bakımı | İzlesene.com Video

Gece görüşü ile çekilmiştir. Yakında bu sinemada.

İzlesene.com : Video - percula yumurtlama hazırlığı

2. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Hocam tebrikler torunları kucağınıza almanızda nasip olur inşallah :heyo:

3. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Temel abi bugun aldığım en güzel haber bu.Diyordum ya artık farklı bazı uğraşlar gerekli bize işte bulduk sonunda :) Teşekkürler abi.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Teşekkür ederim Mesut. Bu balıklar daha doğrusu damsel ve percula türleri ilk başlangıç yıllarında ilk heves olsa da ilerleyen süreçte tatmin etmemeye başlıyor. Tabi bu balıklarla olan bağ anlamında değil ama satın alırken daha özel türlere ve ya balıklara yönelme zaman içinde gelişiyor. Fakat aradan geçen sürede o kadar çok balığı ve hatta bazılarını o kadar uzun süre besledim ki artık zoru, özeli ve ya az bulunanı da tatmin etmiyor. Akvaryuma bakıyorum da kendiliğinden reefe doğru giderken balıktan kopamamanın etkisiyle içinde hala angel türleri geziyor.

Fakat sanırım percula, damsel gibi balıklar artık diğerlerinin içinde normal karşılanmaya başlıyor. Buna bir anlamda başa dönmek diyebiliriz. Hiç üretim düşünmedim ve açıkcası halen bir hazırlığım bulunmuyor ama bilirim ki üretimek istenirse bu yapılabilir. Artık bir süre bu şekilde oyalanırım sanırım.

Levent sen de bu konuya inanılmaz istek görüyorum. Açıkcası hayatında hiç akvaryum kurmamış ve akvaryuma tuzlu suyla başlamış biri için sabrına, araştırmacılığına hayranlığımı hep dile getirmekteyim. Hiçbir şüphe duymuyorum senin bu türleri ilerde üreteceğinden. Umarım birlikte burada bu tarz paylaşımları yaparız ve tuzlu suyun bu güzel kısmıyla ilgilenir zevk alırız.

5. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Hadi hayırlısı Allah devamını getirsin. İniallah sorunsun bir şekilde gelişirler. Bizede bu sevinci yaşatırlar. :cicek:

6. görkemtemel

görkemtemel

naz: naz: naz: :helalolsun:

Temel abi yumurtalar hayırlı uğurlu olsun :) Umarım perculalar yumurtadan çıktı başlığını keyifle inceleriz :heyo:

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  8. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Abi bu olaydan acayip keyif alıyorum 1 saat sürse video izlerim bende olsa başından kalkmam süper bir olay bu ya abi ne yap et bizi bundan mahrum etme bu yavruları yüzerkende görelim rotifer temini yoluna git bence saygılar :heyo:

9. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Hayırlı olsun Temel Hocam. Rotifer önemli bir besin maddesi. Bilmiyorum fitoplankton işe yarar mı? Eğer yararsa İstanbul'da üreten ve satan biri var.
    Yumurtaların yüzmeye başlaması hepimizin tek dileği :cicek:

10. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Temelim hayırlısı olsun ,olmazssa yumutladıkları taşı akvaryumun içindeki küçük pleksiden olan yere taşı :heyo:

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Taşıyalım da ne işe yarayacak abi. Delikleri var koca koca. Zaten yem yok. Rotifer bakacaktın bana ne oldu ?

12. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Bakıcam daha 7 günleri var ,zaten zebra ciklet gibi 15 günde bir yumutlarlar artık :heyo:

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Teşekkürler Teoman abi. Yetişmez sanırım bu sefer. 15-20 gün yumurtlamaları hedefe ulaşmak için büyük avantaj. Flaşsız bir fotoğraf çektim. Yumurtalarda azalma var sanırım bozukları temizliyorlar. Tabi benim kafamda yumurtaların neden bozulduğuda var. Sanırım bu konuyu da düzeltmek gerek eğer öyleyse. Sen ne diyorsun ? Yaşadın bu tecrübeyi daha önce.

14. görkemtemel

görkemtemel

Temel abi yumurtaların son durumu nedir?

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yumurtalar 4.cü gün tükendi. Günden güne azaldılar. Sebebini angel türlerinin olmasına ve yumurta kalitesine bağladım açıkcası. Bu yüzden dün itibari ile akvaryumdan flagfin angel, imparator angel ve powder brown tangi çıkardım.

Yerine bir adet yellow tang, mandarin, çeşitli renklerde polipler, brain coral ekledim.

16. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Hayırlısı olsun inşallah bir daha yapıp yetiştirirler.

17. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Gerçekten müthiş Temel abi böle şeyler görmek insanları sevindiriyor.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Güzel bir fikir bence anemon üstte ve alt taraflarda yumurtlayacak düz bir alan. burda:gif

19. sezgintr

sezgintr

Evet gerçekten çok güzel bi fikir yalnız bu yavru işi sabır isteyen bişey galiba.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sabır işi evet. İki seferdir üst üste yumurtluyorlar ama 4.gün yumurta kalmıyor kaya üzerinde. Vakit bulup yumurta kalitesi için daha geniş bir diyet uygulayamadım. Bu mantarlaşma sebebinin üstüne yoğunlaşmam lazım sanırım. Yahut kayasıyla yumurtaları ayırmam gerekecek üzerine düştüğümde.

Sayfayı Paylaş