1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Periyodik su değişimi.

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde moquzhan tarafından 6 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Selamın aleyküm,

Arkadaşlar benim su değişimi ile ilgili kafama takılan bir husus var;

Ben bundan 1 ay öncesine kadar düzenli olarak su değişimi ve dip çekimi yapmazdım. Buharlaşan suyu tamamlıyordum sadece. Ve akvaryumum da ki bitkiler (Cabomba, eledoa) de aşırı derece büyüme ve çoğalma gördüm üstelik balıklarımdan da hiç zayiat vermedim. Bugüne kadar birçok makale okudum fakat bir kanıya varamadım.

Asıl mevzuya gelirsek; Bu şekilde su değişimi yapmamamın bir zararı var mıdır? Yoksa şuanda yaptığım gibi 2 günde bir %25 su değişimi yapmalı mıyım?

Konu ile ilgili tüm bilgiler bu konuda; 35 L Bitkili Lepistes Akvaryumu | Akvaryum Portalı

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır,nasıl iyi gidiyorsa öyle devam et derim...:)

talha54 bunu beğendi.
  3. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Cidden doğru bildiğimiz yanlışlar da var. :) Yosun konusunda da su değişimi etken bir faktör. Ve malesef bu konuda yeterli bilgiye sahip değilim. :/

4. Zeugma

Zeugma

Yer:
    istanbul
    İsim:
    ümit demirel
    Su değişimi olmadığında bence biriken materyaller bitkilere gübre olmuştur.Bitki olmasa zahiyat olabilirdi diye düşünüyorum ama balık cinslerine göre dayanıklılıklarına göre. Rutin düzenli bakım herzaman iyidir.''BAKARSAN BAĞ OLUR BAKMAZSAN DAĞ OLUR'' şahsi düşüncem.! Ama oturmuş bir bitki akvaryumuda tadından yenmez bilirim :)

5. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Lepistes besliyorum. Dediğiniz gibi akvaryum oturmuş olduğu için sıkıntı yaşamadım. :) Ama ne yapmam gerektiği hakkında pek bir fikrim yok.

Özellikle de su değişimi yaparsam suda ki besin maddeleri (bitkiler için) gider mi?

6. Zeugma

Zeugma

Yer:
    istanbul
    İsim:
    ümit demirel
    Bitkileri kurtarırsında balıkalrı düşün bence :) Su değişimi olmadan olmaz.Düşüncem daha sağlıklı olur çünkü su kimyası sabit tankta kaderine kalıyor değişmezse birikme yapıyor.Değiştikçe su molekül aralığı açılıyor.
    ÖRNEK:1 bardak çaya 5 şeker atarsın
    6.sı erimez yer kalmaz
    yarısını döker su ekler karıştırırsan erir ve hemde 2 şekerlik daha yer kalır :) ama taze, temiz ,güvenli olur

DaPhNe bunu beğendi.
  7. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Birde işe şu yandan bakmak lazım; Lepistesler eskimiş suları severler. :D Vay arkadaş nereden tutsak elimizde kalıyor. :D

8. Zeugma

Zeugma

Yer:
    istanbul
    İsim:
    ümit demirel
    Farkındaysan sadece küçük bir kısım değiştiriyorsun :) Eskimiş su derken dereye çevirmek gerekemz :D

9. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Bitkili akvaryumlarda da su değişimi gereklidir. Su değişimi sudaki besini almaz, aksine taze su ile gelen mineraller balıkların ve bitkilerin gelişimini olumlu yönde etkiler. Elodea,cabomba, çam...vs türü bitkiler nitratı seven ve emen bitkilerdir. Gelişimleri bu yüzdendir. Ancak diğer bitkiler için gerekli olan besinleri de çok fazla emerler. Su değişimini haftalık %25 civarında yapmak daha mantıklıdır. Dip çekimine gelince, bitkili tanklarda pek uygulanmaz. ama bitki olmayan boşluk bölgelerden kısmen yapılabilir. Kısacası taze su hayattır. Çok sık değiştirilecekse çok az miktarlarda ve dinlenmiş suyla olmalıdır.

Montimahir bunu beğendi.
  10. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Ya 5 litre çektiğimde (5litrelik bidonlara dolduruyorum suyu) Akvaryumun %25i gidiyor ama akvaryum ölçüleri ile hesap yaptığımda 35 litre çıkıyor. :D Acaba benim gözde mi bir problem var. :)

Bende eledoa,cabomba ve saz gibi lowtech bitkiler yetiştirdiğim için; acaba nitrat eksilir mi? diye takılıyorum. 2 günde bir değişim yaptığım için.

11. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    İçinde bulunan malzemeler 15 litre yer kaplıyorsa 5 litrenin %25 olması normal.

12. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    15 litre kaplaması imkansız. :D Çünkü içerisinde sadece toprak ve bitki var.

13. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    O zaman ya sizin hesabınız yanlış yada bidon 5lt lik diye daha fazla hacimli bişey vermişler :D

14. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    50*20*35 ölçüleri; 35 litre ediyor düz 30 litre desek. :D

Asıl sorun o değil ya neyse ne. :D

Sayfayı Paylaş