1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Pet Şişe İç Filtre Yapımı Denemesi

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde gomesta tarafından 28 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. gomesta

gomesta

İsim:
    gazi yıldırım
    Pet şişe iç filtre yapımı konumuzdan merhaba arkadaşlar. Sitedeki üstadların yapımlarını seyrettikçe taklit tahkike götürür mantığıyla bendede bir şeyler yapma hevesi başladı. Umarım sizlerde de bir şeyler uyanmasına vesile olur. Yapım aşamalarını fotograflayamadığım için direk kendisini ve kullanışıyla ilgili bilgiler vermeye çalışacam.

İç Filtre Yapımı Gerekli Malzemeler

1.5 litre pet şişe
    Akvaryum kafa motoru
    Elyaf
    Bulaşık süngeri
    Seramik halka
    Döşeme süngeri

İç Filtre Yapım aşaması

Öncelikle 1.5 litrelik pet şişemizin kafa motorumuza tam oturduğunu kontrol ettikten sonra ki ben amazon marka 800 lt su çevirisi yapan filtre motorumun kafasını kullandım.Pet şişemizin ağız kısmından aşağıya doğru 10 cm civarı göz kararı ile kesiyoruz,kestikten sonra pet şişemiz dışardan hava almaması için kestiğimiz üst kısımın alt kısıma tam oturduğundan emin oluyoruz.

Burda dikkat etmemiz gereken nokta kestiğimiz pet şişenin üst kısmının ister içten ister dıştan saracak şekilde olsun hava girişini en aza indirebilmek,şişemiz normal filtreler gibi yandan delik olmadığını varsayarak şişenin taban kısmından havya veya ısıtacağınız bir tornavida yardımı ile delikler açıyoruz.

Sırası ile en alt kısımdan başlayarak seramiklerimizi süngerimizi ve elyafımızı sırası ile diziyoruz. En üst kısmın altına ki kendi tercihim olarak bir kat daha seramik halka takviyesi ekledim en üst kısıma sünger yardımı ile şişe ebatlarında kestiğim süngeride koyarak yapımı tamamladım.bunu eski kullandığım filtrenin daha verimli olması filtrasyonun daha sağlıklı olması açısından denedim.normal filtrelerin kenarını silikonlayıp alttan delik açmak yerine hem dışardan filtrenin içini görüp temizliği hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz hemde yapımı kolay olduğu için mevcut filtrenizin kenarını slikonlamamanız ve onun kurumasını beklememeniz açısından zaman kazanmışta oluyoruz.

Verimini soracak olursanız, eski filtreye göre daha fazla sağlıklı olduğunu anlatmaya gerek yok dış filtre sistemi gibi eski tek haneli olduğu için içinde tuttuğu dışkı ve pislikleri tekrar akvaryuma pompalıyordu,bunda sistem daha kullanışlı,tanka koyalı 3 gün olmasına rağmen suyun temizlendiğini farkedebiliyorum,gözle görülür bir ilerleme var temo7

fotoğraf tam net olmadığından filtrenin içindeki pislikleri şimdiden fark etmeniz mümkün olmayabilir.Ben dışkıların şişe kenarına toplandıklarını görebiliyorum,ama kesinlikle eski filtreye göre daha etkili olduğunu söyleyebilirim. Umarım faydalı olmuşumdur.

Bu arada iç filtre yapımı bahanesi ile benim afacanlarıda görme fırsatınız oldu arkadaşlar temo23

Herkese bol yavrulu sağlıklı günler dilerim.

Saygılar

Ekli Dosyalar:

YIKIKTEMO, ziya yelci ve Alparslan bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Gazi, bu yöntem basit ama etkili filtre sistemlerinden biridir. Karantina akvaryumu, yavru akvaryumları içinde ideal. Gayet başarılı, güle güle kullan.

gomesta bunu beğendi.
  3. gomesta

gomesta

İsim:
    gazi yıldırım
    teşekkür ederim temel abi beğenmene sevindim

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken