1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

pet şişeden yavruluk

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde sheckeen tarafından 1 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. sheckeen

sheckeen

İsim:
    Seçkin ÜLKER
    selam değerli arkadaşlar.
    pet şişeden yapmış olduğum yavruluğa alttan hava taşı ve kum ilavesi yapmalımıyım. özellikle hava taşı şart mı. 330 lt 1 3 sp var.2217 dış filtrem artı çift çıkışlı hava motorum ana tankımda aktif olarak çalışmakta.

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Seçkin bey alt kısma biraz kum koyabilirsiniz böylece diğer balıklar yem olduğunu sanıp deliklerden yavruları çekmeye çalışmalarını engellersiniz.Tankınızda kullandığınız hava motoru tank için yeterli ise yavruluğa koymanıza gerek yok hava taşının olduğu yere koyun yavruluğu hava taşından çıkan kabarçıklar yavruluk için yeterli olacaktır.

3. sheckeen

sheckeen

İsim:
    Seçkin ÜLKER
    çok teşekkür ederim ismail bey... dediğim gibi bugün 12. gün ve gece kusturmayı düşünüyorum..

4. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    14. günü bekleyin derim ama genede karar sizin. :bt:

5. sheckeen

sheckeen

İsim:
    Seçkin ÜLKER
    valla özgür bana kalsa ayrı tanka alıp kendi salsın diyorum ama hayvan 9. günden itibaren tek tek yem alıyordu bu sabah 12. gün 4 5 tane yem aldı peş peşe. karnı çok belirgin düzeyde içine göçtü. kusturmamda ki amaç bu aslında. çok acıkmış belli boyle yem yemeye başlarsa ağzında balık kalmıcak diye korkuyorum. ayrıca yukarıda ismail bey cevapladı gerçi ama kafama takılan 12. gün yani bu akşam kusturursam keseli olacak hava mmotoru koymayıpta akvaryumun kendi içindeki hava taşından gelen kabarcıklar keseli yavrular için yeterli olur mu mantarlaşmaması için.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kusturma konusunu siz bilirsiniz tabi ama dişi balıklar doğaları gereği zaten bu serece hazırdır.

Bu tip durumlarda çok önemli bir düşünce yanlışı yapılıyor ve tabi bu aslında ülke geneli hobicimiz için geçerli. Önemli olan dişi balığın ağzı dolu olduğunda yem alması veya almaması değil...Yumurtlama öncesi ne kadar iyi bakıldığıdır.

Akvaryumun hava taşı kullanılabilir ama yumurtalar neyin içinde olacak ve dediğiniz şekilde yumurtalar hareketlenecek mi ?

Umarım sağlıklı yavrularınız olur.

7. sheckeen

sheckeen

İsim:
    Seçkin ÜLKER
    Temel abi yumurtalar yada keseli yavrular 5 lt lik pet şişe yavrulugu hazırladım onun içine alıcam .

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Benim anladığım pet şişeyi deleceksin ince ince ve akvaryumun hava taşının üstüne koyacaksın. Başka türlü yumurtalar çürür. Yumurtalar pet şişe içinde hareketlenmeli yukarı aşağı yoksa sorun çıkar. Bence akvaryumun hava taşından vana ile bir ayrım alıp pet şişe içine oksijen vererek bunu yapmak daha doğru olur.

9. sheckeen

sheckeen

İsim:
    Seçkin ÜLKER
    Teşekkür ederim Temel abi dediğini yapıcam. Petin altından ayrı bir hava motoruyla hava vericem yanlız hava taşım yok sadece borudan cıkacak hava bir sorun teşkil etmez sanırım..

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bir sorun teşkil etmeyeceği gibi bence daha iyi yumurtaları hareketlendirecektir. Pet şişe akvaryum içinde nasıl olsa oksijen sorunu da yaşanmaz.

11. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    bence hortumdan çıkan hava biraz fazla gürültü çıkartır diğer akvaryum sakinleri olan balıklarınız için ama, yine de siz bilirsiniz. Hortumu 5-10 cm uzunluğunda olacak şekilde ve bir çuvaldız ile delip hortumun ucunu körlerseniz, daha iyi olabliir gibi geliyor bana. Delikleri biraz büyük açarsınız, hem hava kabarcıkları daha incelir, bu sayede gürültü çıkmaz, hemde yine de yumurtaların yukarı aşağı hareketini vermiş olursunuz. Hatta ve hatta hortumu içten dışa doğru halka şeklinde kıvırırsanız da olabilir. En azından ben öyle yapardım :)

12. sheckeen

sheckeen

İsim:
    Seçkin ÜLKER
    teşekkürler erman kardeşim güzel fikir. daha önce aklıma gelmemişti. denicem.

Sayfayı Paylaş