1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

( Petrochromis ) Bu tür Tropheusların tahtını sallar mı ?

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde erdal duneray tarafından 12 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. erdal duneray

erdal duneray

İsim:
    Erdal duneray
    Petrochromis famula red fin
    Petrochromis red bulu point
    Petrochromis yellow Moshi
    Nya Petrochromis till salu!
    [video=youtube;483Mk1wO_IY]http://www.youtube.com/watch?v=483Mk1wO_IY&feature=related[/video]

zgrkaralar, serdarkocer, uozgul ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yeni ve güzel olan her tür bir öncekinin tahtını sallar ve indirir. Ben çok beğendim ilginç ve renkler süper. Artıları ve eksilerine de bakmak lazım. Tropheuslar gibi agresif ve hiyerarşiye düşükünler mi, üremeleri nasıl acaba bir bakalım.

3. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Gerçekten harika bir tür, aslında Tropheusun tahtını sallarmı diye düşünmemek lazım o farklı bu farklı. Ama reklamı güzel yapılırsa tüm tanganyikanın tahtını sallar sanırım :serda: Petrochromisler yeni yeni ülkemize girmeye başladı ve sanırım ülkemizde 4-5 türü bulunmakta. Tropheusla hiç bir farkı yok sadece Tropheustan daha iri ve agresif. Boyutları 18-22 cm kadar olabilmekte ve Tropheuslar gibi otçul beslenmekteler, kayaların üzerinden yosun kazıyorlar Tropheuslar gibi. Ama etçil yem vermek Tropheus kadar etkilemez. Aşırı büyük akvaryumlarda beslenmeleri lazım yoksa boyutları büyük olduğu için darbeleri ölümcül olabiliyor. Yabancı forumlarda takip ettiğim kadarıyla minimum 180 cm akvaryumlarda geniş az erkekli geniş koloniler öneriliyor. Benim favori türlerim Red Bulu Point, Texas Blue, Trewavasae... Tropheuslar gibi onlarca türü ve bölge varyetesi olan bir tür.

Herkes keşke Tropheus Duboisi yavru renginde kalsa diye düşünür, Petrochromis Trewavasae türü aynı Duboisiler gibi siyah üzerine beneklidir ve ölene kadar hep benekli kalır :) Googledan bir bakmanızı öneririm.

james_34 ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Tanganyika gölünün farklı türleri renkleri güzel ama her tür tropheus gibi değil ortalam en az 350 lt're ve üstü hacimli tanklara ihtiyaç duyarlar üremeleri ve hiyararşik düzenleri tropheuslar'la aynı ortalam 22 cm'e kadar boyları uzayan bir türdür.Tropheusların tahtını sallarmı bence sallayamaz.

5. erdal duneray

erdal duneray

İsim:
    Erdal duneray
    Petrochromisler gerçekten çok hareketli,komik ve meraklı bir balık türü…Trophesun daha iri hali olarak düşünebilirsiniz
    Petrochromis türlerinden 4 türünden arkadaşta var zaman zaman bilgi alıyorum kendisinden ağresif olduğunu ve erkek dişi 1-1 şeklinde olması gerektiğini söylüyor.
    olması gerektiğini ve ve büyük akvaryum olması gerektiğini sadece kendi türlerine agresif davrandığını diğer türlere bişey yapmadığın akvaryuma alışanakadar renklerini vermediğini 2 hafta sonra renklerini verdiğini hem otcul hemde etcil beslediğini söyledi kendisi büyk boy olarak değil ortaboy olarak aldı yani 10-12- cm boyları
    Beslenmesi aynı tropheus gibi..Bitkisel ağırlıklı ama arada az proteinli yemlerden de verseniz sıkıntı oluşturmuyor..Tropheus gibi midesi olmayan bir tür değil dedi

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Bana kalırsa sallar gibi.Hasta oldum bunlara ya.temel2:

7. erdal duneray

erdal duneray

İsim:
    Erdal duneray
    Evet sayın reis çok süper türler var.

8. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Şİmdiye kadar nerdeydi bu tür :) ya bazen düşünmüyorum değil bunlar genleriyle oynanmış balık mı diye ha bire bir tür çıkıyor.

9. erdal duneray

erdal duneray

İsim:
    Erdal duneray
    Muhammet bey bu türler eskiden beri vardı yine tanganyıka gölünün balığı ülkemizde pek fazla tanıyan bilen yoktu yeni yeni ülkemize girmeye başladı
    forumlardan alibeyi tanırsınız şu an bu türün kendisinde 3 türü var

10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    4. fotoğraftakiler hariç güzel balıklarmış.. Renkleri ve tipleri ile büyük akvaryumlarda kendilerini çok güzel belli ederler diye düşünüyorum..

11. erdal duneray

erdal duneray

İsim:
    Erdal duneray
    volkan bey bu türün çok çesitli varyeteleri var.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Erdal Bey bence salaldı bile tahtını Tropheusların. Özellikle aşağıdaki tür nefis.

Volkan beğenmediğin tür bence en ilginç türlerden biri çok güzel ağız yapıları var. Tuzlu suyu bıraksak mı ne yapsak ? Bunlar ülkemizde var mı, almak isteyen bulabilir mi ?

13. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Bence tahtı sallamakla kalmaz o tahta oturur bu tür. Renklere bak. Muhteşem. Hayran kaldım.

14. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Tropheusların tahtını sallayamaz diye düşünüyorum, düşünseneze tropheus'un kaç türü var ve ülkemizde kaç tanesi mevcut.Bu türler için en az hacim 400 ltre üzeri tank uzunluğuda en az 1,50 olması gerekiyor.Biz hala en basit 100 ltrede yunus çiklet beslemeye çalışan kişileriz.Diğer bir konu ise fiyatları ve yurt dışından gelecek olması bir örnek veriyim Petrochromis moshi orange 12-16 cm 57,50 € kaç kişi verebilir birde koloni olarak almayı düşünün ben şahsen bu türlerinde yayılması taraftarıyım ama malesef önümüzdeki bir kaç sene zor gürünüyor.

15. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    İsmail hocam çok güzel söylemişsin. Tabuları yıkmak lazım. Bakalım önümüzdeki bir kaç sene içerisinde senin beklediğin gelişimler olacak mı ?

16. erdal duneray

erdal duneray

İsim:
    Erdal duneray
    Sayın cirol Ülkemizde bu türü besliyen arkadaşlar var ayrıca zaten tropheusları 150 Lİk akvaryumda besliyoruz en büyük boyu 20-22 cm 10 cm
    yavru boy alınırsa bu tanklarda beslenebilir bu bir arz talep meselesidir trop 150 TL 10-12 cm bunlarda bu boylar 150 TL. bunların güzelliği büyümeleri
    [video=youtube;483Mk1wO_IY]http://www.youtube.com/watch?v=483Mk1wO_IY&feature=player_embedded[/video]

Not: Alan arkadaşlar üretmeye başlıyorlar.

17. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Erdal bey ben zaten cümlemin sonunda bu türleri görmek istediğimi dile getirdim.Sevdiğin bir abimiz var ali akgün şuan kendisi bu türden edinmiş biri.Ama şunu anlatmak istedim ben bir tropheus hastasıyım ve tropheus bir hastalık, şu şekilde derseniz kabulüm tanganyika gölü yeni moda tür olabilirmi veya tropheus kadar tutulurmu.Teşke bu türde gelse çeşitli türleride çoğalsa ve yabancı ülkelere birazda olsa mecbur kalmasakve o kadar paralarda ödemesek.

18. erdal duneray

erdal duneray

İsim:
    Erdal duneray
    sayın cirol zaten ülkemizde bu türler üretilmediği için bu tür balıklar pahalı ülkemizde bu tür üretime gectği zaman 2-3 sene sonra fiyat normallere gelicekttir.

Saygılar.

19. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Erdal hocam temennimiz bu yönde zaten ama benim demek istediğim tropheusların tahtını sallayamaz,yeni moda olabilir bunu anlatmaya çalışıyorum.ülkemizde kaç çeşit tropheus var belki saysanız 10 parmağınızı geçmez peki tropheus'ta kaç tür var 120 bilinen genel tüm platformlarda anket yapın tropheus besleyen kişiler yine seçeceği tür tropheus'tur.Ben tür değişimine gitsem yine tropheus'un farklı türlerine yönelirim bunların arasında gelen türler.Peki erdal bey siz bu türümü besliyorsunuz yada beslemeyimi düşünüyorsunuz ? bu türün sizi etkilemesindeki en önemli unsur nedir.

Sp Red Livua

İlangi

Red rainbow

20. erdal duneray

erdal duneray

İsim:
    Erdal duneray
    Bu türü beslemiyorum bu türü beni etkilemsindeki en büyük etken tanganyıkanın balığı oluşu bu türün ve varyetelerinin videosunu seyrettim
    sizde seyrederseniz nedemek istediğimi anlarsınız

Saygılarımla.

Sayfayı Paylaş