1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ph Booster (ph artırıcı )

Başlığı 'İleri Seviye Deniz Akvaryumu Konuları' kategorisinde Ontheway tarafından 8 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

1. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
  2. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Tam olarak nedir anlayamadım sistemi.
    Ancak bir ara ps emişine tlf nin co2 emici medyası ile deneme yapmıştım.İşe yarıyor ancak ömrü çok çabuk bitiyor.

3. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
  4. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
  5. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    En kısa zamanda didikleyim o zaman. Ancak elemanın biri PS hava emişine co2 scrubber bağlayıp düşük (7.x) pH'ı 8.x civarına sağlam şekilde sabitlediğinden bahsetmiş, o yüzden çekti ilgimi :)

harfuzmani bunu beğendi.
  6. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Fatih kullaniyordu en son...

Tapatalking...

7. Divin

Divin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Mert Yılmaz
    Medikal sektorde sodalime veya tlf'in cdx adli bir urunu co2 tutucu olarak kullaniliyor. Omru nedir bilmiyorum ancak ortalamada oldukca pH artisi saglayanlar var yurtdisi forumlarda.

8. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
  9. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Ben tlf nin ürününü kullandığımda benim tankta 1lt ürün 3-4 gün sonra ömrünü tamamlıyordu.Ancak şöyle de bir şey var, ömrünü tamamlayan malzemeyi ps den söküp başka bir yerde bir kaç gün tutunca tekrar işlevsel hale geliyor ve çalışıyor.Bir kaç tane medya dolu kap ile dönüşümlü olarak kullanılabilir.Şu an yaz olduğu için sıkıntı yok ama kışa hazırlanmak lazım.

10. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    İşe yaradığı doğrudur. Medyanın geri dönüşümü de mevcuttur. Konumda bahsetmiştim. İçerideki medya açık havada bekletildiğinde emdiği CO2 yi 2-3 gün sonra havaya geri salıyor.
    Tekrar kullanılabiliyor. Ama çabuk doluyor.

İşin mantığı şu Co2 ilden ile, rakımdan rakıma, şehirden kırsala, ısıdan neme kadar değişir. Derin mevzu.... Yani iş zor :)

Co2 Emecek materyaller bellidir. Çok sorunlu illerde mesela odaya bitki koyarak geceleri 12 saat aydınlatma ile çözülebilir. Maksat odadaki fazla Co2 atmak.

11. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Ben de kullanıyorum yosunların rengi sarı :) tlf cdx kullanıyorum, rengi morardığı zaman Fatih abiden öğrendiğim gibi açık havaya bırakıp tekrar kullanıyorum.

12. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Anladığım kadarıyla böyle bir alet iki senaryoya uyuyor : ilki havada düşük oranda co2 varsa onu alarak su pH şartlarını iyileştirmek. Bir de odaya ani co2 yüklemesi olmuşsa (misafir), co2 yığılmasının bir kısmını almak. Ancak sürekli yüksek seyreden co2 durumlarında (daimi oturulan oda veya hava kirliliğinin yüksek olduğu şehirler ) pek bir işe yaraması mümkün değil.
    Yani biri iki yapmak için yarar gibi. Ama biri beş yapamıyor. Peki böyle bir aletin ps girişine bağlanması ile odadaki bir hava filtresine bağlanması arasında çok fark görür müyüz sizce? Sonuçta odada co2 olduğu sürece, akvaryumların da üstü açık, gaz alışverişi devam edecek.

13. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    oşinografi makalelerinden takip ettiğim kadarı ile şuanda resiflerinde en büyük sorunu co2.
    sodalime ben cok arastirmistim geri donusu olmaz dediler ayrıca fiyatıda ciddi pahalıydı.
    CDX geri donusumu olabilir ama Hakanın dediği gibi butuk ps lerde cok sorun yasatabilir neredeyse hergün degistirmek gerekebilir.

en mantıklı işlem ps hava emisini evin dışına alarak gelen havayı elyaf ve cdx den filtrelemek .
    yada basitçe kalkwaser kullanmak serum damlalığı ile kalk kullanımı hem tehlikesiz hemde canlılarada baya faydası oluyor.

Bu arada odada co2 oranı yüksek ise yuzey dalgalanmasıda suya co2 alımına neden oluyor.

Ontheway bunu beğendi.
  14. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Alper, tanka hava ile karışımı en iyi skimmer yapıyor. Ana tanktada en iyi süzgeç dalga motorları. İçeridekini atmak dalga motoru ile mümkün. Bizler geceleri Motorları kısarak hata ediyoruz.

Tespit öncelikle senin tankının bulunduğu yerin şartlarını iyi bilmen. Soruna bu şekilde yaklaşman. Yazın iş daha zordur. Isı yükseldikçe Odadaki Oksijen miktarı düşer. Odayı stabil sıcaklıkta tutacak ve aynı zamanda havalandıracak tertibat verimliliği arttırır.

15. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Bu noktada bende de oluşan fikir bandaj çarelerle uğraşmak yerine hava girişini evin dışına bağlamak. Ama havadaki kirleticilerin de Onur'un dediği gibi süzülmesi şart. Ve hava kirliliğinin çok arttığı hallerde müdahale edebilmek gerekiyor anlaşılan. Evin dışına daimi düzenek kurmuş arkadaşlardan ph takibi yapan oldu mu aranızda? Dışardan hava takviyesine ufaktan kafa yormaya başladım ancak öncelikle co2 düşüşünün kendi koşullarımda ph stabilitesine kaç kuruşluk etkisi var onu görmek gerek. Belki bu anlamda yukardaki medyalar kullanışlı olabilir..

16. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Ben sistemi dışarıdan hava alacak şekilde kurmuştum. Skimmer zorlanıyor mesafe uzadıkça. Bubble King ile sıkıntım olmadı. Gelecek toz vs. için bir filtre eklemeye gerek yoktur. Zaten medya sıkı bir şekilde yerleştirildiğinde geçim olacağını sanmıyorum.

17. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Birde şu var Ne kadar çok SPS kadar çok oksijen demek zamanla. Co2 tüketimi için Işıklandırma süresi uzatılabilir. Böylelikle zamanla Ph sorunu ortadan kalkar. Ama doğru ışıkla Fotosentez oluyor maalesef. PAR değeri yüksek olmalı ki. Armatür sadece kendini aydınlatmasın. Güç ulaşmalı.

Ontheway bunu beğendi.
  18. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Bir de CO2 reaktör lerinin bulunduğu sistemler var onlarda durum daha sıkıntı. CO2 reaktör çıkışını sirkülasyona dahil refigium'a yönlendirmek herhangi bir sıkıntı yaratabilir mi? Bunun makro algleri oldukça olumlu etkilediğini okumuştum biryerlerde ama başka bir sıkıntıya yol açar mı kestiremedim.

19. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Bir diğer çözümde kalk sistemi.... Kalk co2 çökeltir

BARREEF

20. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Co2 sistemi dediğin kalsiyum reaktörü ise arid reaktörünü araştır derim reaktör çıktısını refigium vermek çok mantıklı bir yöntem ama en temel sorun suda çözünmüş co2 yi alabilmek buda ancak fotosentez ile mumkun

Sayfayı Paylaş