1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ph hakkında safsatalar, doğru bilinen yanlışlar

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde Ulvi Özuğur tarafından 10 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Ulvi Özuğur

  Ulvi Özuğur

  Mesajlar:
  44
  Yer:
  İstanbul
  Discus dediğimiz balık en az malawiler kadar dayanıklıdır, önce bu konuda bir anlaşalım :)
  Peki neden discus zor ve hassas bir balık olarak biliniyor? Cevabı kurcalanan pH ve sakınılan göze batan çöpler.

  Ph Nedir?

  Power of hydrogen veya potential of hydrogen olarak bilinir, hidrojenin gücü/potansiyeli anlamına gelir. Suyun asidik veya bazik olmasıdır.

  Discus beslemeye niyetlenen herkes önce ph'ın altından girip üstünden çıkar. Halbuki pH en son araştırılması gereken değerdir. Çooook risklidir, 6 ile 7 pH arasında "10 kat" fark vardır, üstelik sadece düşürmek yetmez stabilitesinin sağlanması gerekir; çoğu zaman bu mümkün olmaz ve müdahale edildiğinde sıkı şekilde takibi şarttır.

  Yanlış pH uygulamalarının temelinde birbirinin kopyası ve yetersiz "kimyager" makaleleri yatar. Hiç biri ya da çoğunluğu ph'ı akvaryum ortamı ve balıklar açısından ele almaz, pratik değildir. Mesela akvaryumdaki biyolojik döngü, balık yükü ve kimyasal reaksiyonlar sebebiyle oluşan şartlar ph'ı değiştirebilir. Özellikle akvaryum şartlarında PH çok dallı budaklı bir konudur. Tam olarak konuyu kavrayamadan ph'a müdahale etmeye kalkışırsanız yüzünüze gözünüze bulaştırır, kayıp yaşar ve hobiden / discuslardan soğursunuz...

  --------

  Soru : Su değişimini hangi suyla yapacağım. Damacana suyla mı? Nestle mi Erikli mi iyidir?
  Amanın ph'ı neyle düşüreceğim, filtreye karbon mu koysam, peat mi taksam? Ph'ı nasıl ölçeceğim, nasıl sabit tutacağım pıfır pıfır.

  Cevap : İlk olarak kafanızdaki tüm bu soruları, ön yargıları silin. Ph'ı ellemeyeceksiniz, yokmuş gibi davranacaksınız. Çünkü discus üretmiyorsunuz, discus besliyorsunuz, yavru büyütüyorsunuz.

  Ülkemiz suları discuslar açısından gayet uygun ph'a sahiptir. Suyu dinlenmiş ve akvaryum ile ısısı eşitlenmiş çeşme suyu ile değiştireceksiniz. Malawilerde veya canlı doğuranlarda olduğu gibi.
  Üretim tanklarında çeşitli yöntemlerle pH düşürülmesi faydalı olabilmekle birlikte risklidir ve şart değildir. Şu ana kadar yavru aldığım çiftlerin hiç birisinde pH'a müdahale etmedim!

  PH nasıl düşürülür? Şartları nedir? Nasıl sabitlenir?

  Sadece üretimde verimi bir nebze olsun arttırmak balıklarınızı riske atmak istiyorsanız tarif edeyim.
  PH'ı düşürmek bir yana sabitlemek daha zordur, çünkü suyun KH değeri, oksijen miktarı, biyolojik döngü, co2 seviyeleri vs işin içine girer.

  Eğer üretim için kullanacağınız suyun KH'ı (karbonat sertliği) yüksek ise ph kısa sürede düşürdüğünüz değerden eski değerine yükselişe geçecektir. Sonucunda ise ph dalgalanması dediğimiz balık ölümlerine yol açan durumu yaşarsınız.

  KH ph'ı tamponlar ve kararlılığını sağlar. Örneğin bir suyun kh'ı 5-15 aralığında ise ve siz suyun sertliğini almadan asit vererek ph'ı düşürürseniz "zamanla" yüksek KH nedeniyle PH'ın tekrar yükselmesi kaçınılmazdır. Yine bitkili akvaryumlarda co2 vererek ph'ı düşürebilirsiniz ama co2 vermeyi kestiğiniz anda ph yine yükselişe geçecektir.

  Ph düşürmenin temel kuralı önce KH'ı düşürmek, suyun sertliğini azaltmaktır. Bunun için osmos cihazı kullanarak distile saf (damıtık) su elde edilir. Çeşme suyu ile kh fazla arttırılmayacak oranda karıştırılır.
  Bundan sonra asit, peat torf gibi değişik yöntemlerle ph kademeli olarak düşürülebilir. Asit kullanılacaksa fosforik asit veya humik asit kullanılması daha iyi olur (daha kararlıdırlar). Hidroklorik asit (tuz ruhu) ise geçici bir etki yapacaktır, daha kararsız olduğundan suyun iyi izlenmesi gerekir.

  Yine asit ile ph düşürme işlemi ayrı dinlendirme tanklarında yapılmalı, balıkların olduğu tanka direk asit uygulanmamalıdır. Hazırlanan su hemen kullanılmamalı ph metre ile aralıklarla ölçülerek sabitlenmesi beklenmelidir.

  Peat ve torf kullanırken doz iyi ayarlanmalıdır, fazla miktarda kullanılacak torf ph'ın aşırı düşüşüne sebep olabilir. Asitteki gibi ayrı bir tankta uygun torf miktarını belirlemek iyi olacaktır.

  Osmos cihazı gerekli mi? Neden osmos cihazı kullanıyoruz?

  Discuslar için osmos belirli hallerde faydalıdır fakat olmazsa olmaz bir cihaz değildir. Özellikle yavru büyütürken kullanmanız faydadan çok zarar getirir.
  Osmos cihazını ise sadece üretimde döl verimini arttırmak ve daha fazla yavru alabilmek için kullanıyoruz.

  Şöyle ki; Yumurtalar yarı geçirgen zar ile korunur, erkeğin dölü yumurta içerisine nüfus ederek döllenme gerçekleşir. Yüksek Mikrosiemens / µS'de osmotik basınç ile yumurtalar hızlıca su kaybederek sertleşir döllenme ya hiç gerçekleşmez ya da verimsiz gerçekleşir. (anaçlara bağlı)

  Üretim suyunun µS değerlerinin bu nedenle düşük olması tercih edilir. Bunu sağlamak için osmos kullanılır. Mineral yönünden fakirleşen su çeşme suyu ile (veya mineraller ile) karıştırılarak bir miktar zenginleştirilir. Çünkü canlılar sudaki eser elementleri de kullanırlar. (Bknz. hole in head)

  Yavru bakımında, discus büyütürken kullanacağımız suyun özellikleri ne olmalı?

  Yavru büyütürken suyun mineral yönünden zengin olması tercih edilir, sert sular yavru gelişimi için daha yararlıdır. Asyalı üreticiler suları mineraller yönünden fakir olduğundan katkılar kullanırken bizlerin zengin sularımızı mantıksız ve yanlış bilgilerle minerallerden arındırmamız gereksizdir.
  Türkiye şartlarında malawi cichlidlerini hangi sularda bakıyorsak discuslarada aynı sularda bakabiliriz. Bulunduğunuz bölgede sular kireçli yahut kirli ise veya uygun olmadığını düşünüyorsanız osmos yerine 3 kartuşlu filtreler kullanarak uygun hale getirebilirsiniz. Kullanılacak 3 kartuşlu filtre içeriği 5 mikron (kaba filtreleme), karbon (klor vb için kimyasal filtreleme) ve 3 mikron (son filtre) şeklindedir. Ayrıntı için tıklayın

  Üretimde ph'mı yoksa iletkenlik mi önemli?

  Üretimde iletkenlik daha önemlidir, gerek üstte yazdığım nedenler gerekse de ph'a müdahalenin gereksizliği bir yana zorluk ve riskleri düşünüldüğünde ph yerine iletkenlik üzerinde durulması daha mantıklıdır. Düşük ph'ın faydaları elbet var fakat astarı yüzünü geçebiliyor.

  Yazan : Ulvi Özuğur
  Bilgi paylaşımı amacıyla kaynak belirterek ya da belirtmeden istediğiniz platformlarda kullanabilirsiniz.
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2015
  TencoMelih ve hasan1958 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş