1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ph tamponlamak için pipo filitre

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde reis tarafından 2 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Merhabalar.Bu güne kadar değişik birçok filitreler yaptık. Bu filitreleri yaparken amacımız hep filitrasyon içindi.

Şimdide yeni bir pipo filitre yapalım ama bu sefer amacımız özelliklede Tanganika akvaryumları gibi yüksek ph isteyen akvaryumlarda ph ı tamponlamak ve bakteri kültürü için güzel bir ev sahipliği yapmak olsun. burda:gif

İhtiyacımız olan malzemeler.

-- Boş bir dondurma kabı
    -- 1 lt lik pet şişe
    -- Hava taşı
    -- Hava hortumu
    -- Hava vanası
    -- Yeterli miktarda mercan kırığı ve seramik.

Dondurma kabının kapağına bolca delik açıyoruz. Bunu açarken matkap yada havye kullanabiliriz. Kapağın tam ortasınada pet şişenin ağzı geçecek büyüklükte bir delik daha açıyoruz. ;)

Pet şişemizi dondurma kabının yüksekliğinde kesip altına bir,iki sıra delik açıyoruz ve şişenin boğaz kısmında hava hortumunun geçeceği genişlikte bir delik daha açıp buradan hava hortumunu sokup ucuna hava taşını bağlıyoruz.

Pet şişeyi dondurma kabına yerleştiriyoruz.

Şişeyi yerleştirdikten sonra mercan kırıkları ve seramiklerimizi dolduruyoruz.

Son olarak kapağını kapatıyoruz.

Hayırlı olsun. :basardim:

www.akvaryumportalı.com

2. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Güzel bir pipo filtre uygulaması fakat mercan kırığının suyu ne kadar sertleştirebileceği hususunda şüphelerim var :(

3. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN

Burdaki amaç ph ı yükseltmek değil sanırım tamponlamak. Büyük akvaryumlarda değil ama küçük akvaryumlarda işe yarayabilir.

Ayrıca içindeki malzemeleri süngerle değiştirirsek güzel bir pipo filitre olur.

Tebrikler Olcay güzel bir çalışma daha yapmışsın.

Sevgiler.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kesinlikle katılıyorum Orhan abiye, ph değerini yükseltemez olsa olsa tamponlamayı hedefler belli hacimler için. Olcay yine ustalığını konuşturmuşsun tebrik ederim kardeşim ellerine emeğine sağlık. Senin azmine ve bitmek tükenmek bilmeyen paylaşım ruhuna hayran olmamak elde değil. Becerilerinin yanında yüreğini de kutlarım. toka:gif

5. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Ph tamponlamak konusunda bence çok iyi bir proje 250+100 litre tankımda ben mercan kırığıyla ph 8,0 sabitledim yaklaşık 1 aydır katkı kullanmıyorum ph ,kh, alk, sabit durumda

Sayfayı Paylaş