1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Picasso desenli siyah percula

Başlığı 'Palyaço Balıkları' kategorisinde sismand tarafından 11 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. sismand

  sismand

  Mesajlar:
  25
  İsim:
  Deniz Sisman
  Üretim için ayırdığım 2 çiftten birisi...Diğer çift daha güzel ama malesef kaliteli fotoğrafa izin vermediler.

  [​IMG]
   
  erdoganv, Montimahir, cirol ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Maşallah Deniz Bey, sağlıkla üretim çalışmaları devam eder inşallah. Güzel onyx picasso çifti. Böyle tasarımları bulmak kolay değil ülkemizde. Sizin o taraflara gelmek de nasip olmadı. Elden geldiğince ben de Clownfish Çiftleri oluşturmaya çalıştım, iyi gidiyorlar ama wild olanlar beni çok zorladı şimdiye kadar.
   
 3. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Deniz bey guzel çiftler bu çiftlerden yavru aldınız mı hiç ?


  Seyyar cihazdan online.
   
 4. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Abi daha güzel olanların fotolarından bizi mahrum etme onları da görseydik...:)
   
 5. sismand

  sismand

  Mesajlar:
  25
  İsim:
  Deniz Sisman
  Internete girmek için fazla zamanım olmasada elimden geldiğince çalışmalarınızı takip etmeye çalışıyorum.
  Ben şu anda yaklaşık 25 tür soytarıdan 36 çift ile çalışmalarıma devam ediyorum. Bunların içinde henüz çok ufak (ör: galaxy clarki ve pearl eye clarki) bireyler ile yumurtlayan çiftler arasında farklı evrede çiftler mevcut. Hatta sanırım ülkemizdeki tek vahşi picasso çifti.

  Bu ara yer sıkıntısı yaşadığım için bu çiftlerden bazılarını elden çıkarıp peşinde olduğum diğer türlere yer açmak istiyorum.

  Henüz adaptasyon evresindeler.

  inşallah
   
  Alparslan bunu beğendi.
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Oldukça yüksek sayıda çift ile devam etmek kolay olmasa gerek. Zaten bu işin başta zaman, sabır, ilgi ve bilgi gerektirdiği ortada. Uzun zamandır standart deniz akvaryumu kalıplarından sıkılmış durumda olduğum için biraz bu yönü ile ilgilenmek istedim. Tabii evde ve evin salonunda çekilenleri az çok tahmin ediyorsunuzdur ama elimden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışacağım.

  Ülkemizdeki tek vahşi picasso türü olduğuna eminim, dediğim gibi çift oluşturma aşamasında biraz olsun bu türle ilgilenince ülkemize ithal edilen türlerin kalite ve sınıfını yakından tanıma fırsatı buldum ve üzüldüğümü beyan etmek isterim. Kendinize özel getirme imkanı bulduğunuzu sanıyorum, devamı gelir inşallah.
   
 7. sismand

  sismand

  Mesajlar:
  25
  İsim:
  Deniz Sisman
  Soytarı balıkları malesef bazı profesyoneler tarafından çoğu hobiciye en kolay balık olarak tanıtılır. Ancak işin aslı öyle değildir. Vahşi bireylerin tecrübeli elden geçmesi şarttır yoksa kayıpları çok olur.
  Üretim olması tabi ki avantajdır ,kayıp yok denecek kadar az olur.
  Ancak üretim bireyler ihracatçı-ithalatçı-perakendeci ayağında sağlıklı olmayan vahşiler ile aynı sisteme koyulursa aynı sorun gene kaçınılmaz olur.

  Ayrıca bazı özel/nadir bireyler nakliye konusunda çok hassastır. Bu türlerin en meşhuru Amphiprion chrysopterus türüdür. Ben farklı zamanlarda yaklaşık 10 çift denedim. En uzun yaşayanı benim bizzat gidip yerinde şeçtiğim çift idi. 1 gün yaşadı. Bu sebeple daha fazla ölüme sebep olmamak için vazgeçtim. 2 yıl aradan sonra gene sanşımı denedim ve şu anda 4 juvenil bireyden oluşan bir kolonim var. Halen kritik eşikten geçip geçmediklerinden emin değilim.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 8. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Amphiprion chrysopterus takip ettiğim bir balıktı, yurt dışında başarılı şekilde metamformoz dönemini atlatan bir konuyu takip etmek istemiştim ama devamı gelmemişti. Vahşi balıkları çok hafife aldığımı itiraf etmekte yarar var. Sorun yok ve hatta bugün yarın yumurtlayacaklarını tahmin ediyorum ama tuzluluğu yükselttiğim anda Brooklynella başlangıcı seziyorum ve geri adım atıyorum. Yukarıda da yazdığım gibi bölmeler ayrı değil bütün çalışıyor ve bu da beni zorlayan farklı bir yönü oldu. Komik gelecek belki ama balıkların vahşi olduğunu aldıktan 15 gün sonra sorun belirtisi gördüğümde öğrendim.:)
   
 9. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.886
  Yer:
  Bursa
  Konuyu yeni gördüm Deniz bey bu işin ülkemizdeki en önemli temsilcisi olarak hoşgeldiniz. :) Amatör meraklılar olarak üretim uğraşının zorluğunu ve ne kadar emek istediğini hanüz yolun başında farkedebiliyorsunuz. Şimdiye dek sizi en çok zorlayan üretim maceranız hangi türlerle oldu ? Bunlara oranla en kolay yavru alınıp büyütülebilecek dayanıklı türler nelerdir? Peppermint karidesi dışında diğer omurgasızlar üzerinde de çalışyor musunuz?

  İlk mesajdaki balıklar vahşi midir ? Kültür ise hangi türleri çaprazladınız acaba?

  Saygılar,
   
  Alparslan bunu beğendi.
 10. sismand

  sismand

  Mesajlar:
  25
  İsim:
  Deniz Sisman
  1)çıplak soytarı. yaklaşık 2,5 yıl sürdü. fridmani.yavru besin içeriğini tutturmak zor oldu.
  2) portakal ocellaris.....
  3)şu anda yok..ülkemizde bu işe verilen emeğe karşı duyulan saygısızlık biraz motivasyonumu düşürdü. İnsan hiçbir işe yaramayacağını görünce üzülüyor ve zamanını artık harcamak istemiyor.
  4)evet
  5) şu anda sadece siyah ocellarisXportakal ocellaris ile ocellarisXpercula çiftlerim var ve 2. çiftten yavru aldım.
  Esasında 3. cevabım burada da geçerli. Birşeyler yapmak istiyorum ama henüz çalışma yapmıyorum.
   
 11. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.886
  Yer:
  Bursa
  Samimi cevaplarınız için teşekkürler :) Emeğe karşı saygısızlık konusunda emin olun; işin içine azıcık girildiğinde, daha canlı yem üretim ve sürdürme aşamasında dahi doğaya ve diğer üreticilere duyulan saygı kendiliğinden oluşuyor ve her başarısız denemede giderek artıyor. Ülkemizde hobicilerin tuzlu su üretimine pek katkıları olduğu söylenemez, burada amatörler olarak azıcık ta olsa ucundan tutmaya, kapıyı aralamaya çalışıyoruz. Elimizdeki bilgilerin tümü yalnızca yabancıların tecrübelerinden ibaret. Umarız bu sayede üretime olan ilgi ve merak giderek artacak.

  İşin ticari boyutuna gelindiğinde amatör hobicinin bu işi, zaman ve emek açısından kardan çok zararla kapatacağını, sadece edindiği bilgilerin ve sıfırdan canlı büyütmenin verdiği zevkin yanına kar kalacağını düşünmekteyim. Eldeki imkanların yurtdışına oranla yeterli olmaması, giderlerin yüksek oluşu, normal hayatın meşguliyeti de buna açıkçası set çekiyor.

  Son olarak Ocellaris X Percula melezlerine "Percularis" mi deniyor? Yoksa "isimler" yine üreticiye mi bırakılıyor?

  Özellikle değişik palyaço varyeteleri konusunda çalışmalarınızda başarılar dilerim. Natilus videonuzu izledim ve diğer videolarda izlediğim gibi tavuk etine gerçekten bayılıp bayılmadığını da öğrenmek isterim.
   
  YIKIKTEMO, Alparslan ve harfuzmani bunu beğendi.
 12. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Deniz bey peki rotifer ve fito konusunda tecrubelerinizi paylasablirmisin ingiltereden kültür getirtim ama bunların iyi beslenmesi için ne yapabiliriz .
  Birde bu mantarlasma sorunum var.


  Seyyar cihazdan online.
   
 13. sismand

  sismand

  Mesajlar:
  25
  İsim:
  Deniz Sisman
  1) isimler üreticilere kalmıştır.
  2)yediği karides eti.
   
  Montimahir bunu beğendi.
 14. sismand

  sismand

  Mesajlar:
  25
  İsim:
  Deniz Sisman
  1)ben yem üretimi konusunda fito kullanmıyorum. rotifer için canlı fito gereksiz..üretim yapanların zaten kısıtlı olan zamanlarını buna ayırması bence gereksiz. Dünyada kültür balıkçılığı için ürün çıkaran firmaların ürün yelpazelerini inceleyin.Çoğunun üretim yelpazesinde rotifer yemi ve zenginleştirici bulabilirsiniz. Bunlarda sorun ambalajların büyük olmasıdır. Ambalaj olarak alırsanız hobi üreticisi %5ini harcayamadan son kullanımı geçer. büyük ambalajların fiyatlarıda makul olmadığı için %95lik bir kayıp ciddi rakkam tutar. bunun için 2 alternatif var.
  ya diğer hobi üreticileri ile ortak alıp paylaşmak ya da yurtdışında büyük ambalaj alıp bölen satış siteleri bulup oralardan ufak ambalaj almak. Burada da ülkemizdeki posta ile gıda getirmenin yasak olması devreye giriyor. Ülkemizde bir şeyler yapmamanız için herkez payına düşeni yapmakta çok başarılıdır.

  2)bu konuyu anlamadım. neyin mantarlaşması ? yüzgeç, yumurta ?
   
  Montimahir bunu beğendi.
 15. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Emeğe saygı her alanda her zaman eksik olmuştur yerel platformlarda, önemli olan takılmamak ve gerçekleri görsel ortaya sermektir. Zaman zaman benim de bazı konulara bakışım küçük görür tarzda olmuştur ama bu emeğe saygısızlık asla olmaz. Yapılan iş taktir edilir ama yapılanların imkanlar ile bağlantısı da ortaya serilir.

  Deniz Bey fito konusunda çok haklı ve aynen katılıyorum. Zaten yapım gereği aslında konsantre malzemelerin en ideali olduğunu şimdilik düşünüyorsam ve aynen kullanıyorsam da farklı alternatiflerin peşini de bırakmam. Buz kalıplarına aktardım ve kalıp kalıp eriterek kullanım süresini uzatmayı sağladım.

  rotifer yemi fitoplankton.JPG
   
  ozgun_cyprus, Montimahir ve Alparslan bunu beğendi.
 16. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Deniz bey bilgi için teşekkür ederim fito için yurt disından resimdeki ürünü kültür ile beraber aldım suan onu kullanıyorum ImageUploadedByTapatalk1372022635.636838.jpg

  üretim maliyeti hesabı yaptığımda bende hazır ürünün daha ekonomik olduğu çıkıyor ama hangi rotifer besinini alacağız sorusu çıkıyor karşımıza birde dediğiniz tedarik sorunu?

  Mantarlasma da yumurtalarda . Benim resif tankımda mahir Abi'ni. Hediye ettigi. 1 çift ocalaris var sık sık yumurta yapıyorlar ama mantarlasma var .

  Deniz bey tecrubelerinizi paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim bu arada deniz atı rotifer ile beslene biliyor mu?


  Seyyar cihazdan online.
   
  Montimahir bunu beğendi.
 17. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Erkek tecrübeli mi Halil?
  Gözlemleme şansın oldu mu?
  Deniz atının diyetinde rotifer var. Ancak çok yavaş hareket eden bir canlı olduğu için balık tankında beslendiğinde yeme ulaşana kadar diğer sakinler tarafından çoktan yenmiş oluyor. Onlar için ayrıca bir yaşam alanı oluşturmakta fayda var.
  Tüm diyetleri
   
  Montimahir bunu beğendi.
 18. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.886
  Yer:
  Bursa
  Bence at için en iyisi canlı mysis, besin hacmi büyük ve besleyici. Klasik zenginleştirme önermişler.
   
 19. sismand

  sismand

  Mesajlar:
  25
  İsim:
  Deniz Sisman
  1)Firmayı biliyorum. Daha önce yukarıda belirttiğim gibi küçük hacimli ürün alınabilecek firmalardan.
  2)Mesela INVE gibi bir üreticinin larva yemini veya rotifer yemini almaya kalkınca 10-25kg 'lik ambalajlar ortaya çıkıyor. Bu da hobi üretimi için astronomik maliyet çıkarıyor. Örneğik larva yemi 15dolar+KDV. Ambalaj 10 kg. siz daha 100 gramı bitirmeden ürün kullanım süresi geçiyor. 177 dolar maliyet çıkıyor.
  3) Ya erkek yeterli bakımı yapmıyor ve su da mantar yapmaya çok yatkın. UV kullanmak biraz yardımcı olabilir.
  Ya da yumurta kalitesi düşük erkek elinden geleni yapsa bile işe yaramıyor.
  4)bazı ufak yavrularda ilk 2-3 günde işe yarar ama sonra hiçbir işe yaramaz. Hele erişkinler için anlamsız. Civciv ile erişkein erkek aslan beslemeye çalışmak gibi olur.
   
  Montimahir bunu beğendi.
 20. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.886
  Yer:
  Bursa
  Maliyetler (başta elektrik, tuz, yem, su) yeterli zamanı ayırabilmekten sonraki en büyük engel,

  1.Rotiferlerin tek bir kuluçka için kullanılma zaman aralığı değişmekte midir?

  2.Palyaço yavruları için kuru yeme alıştırma süresi ve kuru yem ile metamorfoza ulaşan larva oranı tahmini ya da tecrübelerinize dayanarak ne kadardır?

  Bu durumda (eğer %70-80 gibi bir başarı hedeflenmiyorsa) hobicinin rotifere olan ihtiyacı da ufak miktarlarda satın alınarak gerçekleştirilebilir sanırım. Tabi yurtiçinden veya diğer hobicilerden.

  Örnek olarak uygun fiyatta verilebilecek 4-5 litre yoğun rotifer ve rotifer besini, tek kuluçkaya (100-150 larva) yetecek midir?
   

Sayfayı Paylaş